Petice Rodiče za lepší školství - nesouhlasíme s vizemi ministra Chládka

středa 20. května 2015 ·

Předkladatelé petice upozorňují na to, že kroky současného ministra školství zásadním způsobem ovlivňují budoucnost českých dětí, a to od předškolního věku až do dospělosti.


V Praze 18.5.2015


Vážený pane premiére,

píšeme Vám se závažnými obavami, které se týkají konání a nápadů ministra Marcela Chládka. České školství snad ještě nemělo ministra, který navrhuje a prosazuje nápad za nápadem, jak se zdá bez rozmyslu - a hlavně bez konzultací s těmi, kterých se změny bytostně týkají – tedy rodičů dětí, učitelů a ředitelů škol. V koaliční smlouvě existuje v kapitole 1.4.6. věta: "Zapojíme občanské inciativy do přípravy zákonů již v jejich nejranější fázi." V případě školství však občanské (rodičovské) iniciativy zapojovány nejsou, naopak většinou je jejich hlas úplně ignorován.

Dovolujeme si Vás tedy požádat, abyste zasáhl. Ministr Chládek se snaží diktovat takřka celoživotní budoucnost našich dětí, aniž by to jakkoli konzultoval s rodičovskou veřejností. Působí arogantním dojmem, že ví lépe než my - rodiče, co je pro děti dobré.

Jako zastánci práv rodičů:

1) Zásadně odmítáme plošnou a povinnou předškolní docházku, která vůbec nezohledňuje individuální potřeby jednotlivých dětí, a která zásadním způsobem mění systém povinného vzdělávání. Z příjemné služby státu dělá nepříjemnou povinnost s dozorem orgánů sociálněprávní ochrany dětí a sankcemi za neomluvenou docházku. Ani za totalitního komunistického režimu nebyla školka povinná!
.
2) Jednotné přijímací zkoušky považujeme za hrubý zásah do autonomie škol a svobody našich dětí ve volbě budoucího povolání. Chceme, aby tento výběr zůstal na dětech, rodičích a příslušných školách.

3) Za velice nevhodný považujeme nápad tabletů financovaných ze státního rozpočtu pro žáky prvních tříd, kteří ještě ani neumějí číst. Je přece známo, že množství elektroniky oslabuje dětskou pozornost. Navíc projekt připomíná neblaze proslulý Internet do škol, tedy známý tunel státního rozpočtu.

4) Nelíbí se nám rovněž představy o znovuobnovení povinných preventivních zdravotních prohlídek ve školách bez přítomnosti rodičů. I péči o zdraví našich dětí považujeme za rodičovskou odpovědnost a rozhodně nechceme, aby děti byly podrobovány např. plošnému očkování či podávání povinných doplňků stravy jako kdysi.

5) Je neúnosné pořád slýchat, že je třeba přidat hodinu tělocviku, té či oné výchovy, zrušit nápojové a jídelní automaty či snad děti preventivně čipovat, aby byly pod elektronickou kontrolou. Považujeme to za nesystémové chaotické nápady, jejichž realizace nejen naruší každodenní život rodiny se školními dětmi, ale svým dopadem zatíží také školy, a to na úkor běžného vyučování.


Vážený pane premiére,

obavy rodičů z politického působení ministra Chládka jsou výrazné a oprávněné. Vzdělání považujeme za zásadní hodnotu, a proto chceme ochránit školství před nepromyšlenými kroky, které ho mohou dlouhodobě poškodit.

Jsme za VORP připraveni pomoci najít řešení, které bude respektovat svobodu dětí a rodičů a zároveň posílí úroveň školství.

Vyzýváme k připojení k otevřenému dopisu další jednotlivé rodiče a organizace, kteří s vizemi pana ministra Chládka také nesouhlasí.

Výbor na obranu rodičovských práv,
Jana Jochová Trlicová, předsedkyně
kancelar@vorp.cz, https://www.facebook.com/pages/VORP-V%C3%BDbor-na-obranu-rodi%C4%8Dovsk%C3%BDch-pr%C3%A1v/809013272468388

Anna Brychtová
Michal Pokorák
David Floryk
Lucie Cekotová
Pavel Kutina
Zdeňka Rybová
Kateřina Kutarňová
Marian Korčák

Zdroj: petice24.cz

9 komentářů:

jir řekl(a)...
20. května 2015 v 6:28  

Mám radost, že jsou u nás rodiče, kteří se o své ratolesti starají po všech stránkách, bohužel dnes už se ani neodvážím tvrdit, že je to většina.

jir řekl(a)...
20. května 2015 v 6:35  

Beru zpět, někteří podavatelé petice jsou agresivní formy života:
https://aktualityhvezd.wordpress.com/tag/anna-brychtova/
https://aktualityhvezd.wordpress.com/tag/david-floryk/
https://aktualityhvezd.wordpress.com/?s=rybov%C3%A1

Jana Karvaiová řekl(a)...
20. května 2015 v 7:35  

Jo,děkuji "jir" za nalezení odkazů.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
20. května 2015 v 7:59  

Jire a co jste čekal?

Když dnes vyleze někdo s nějakou peticí nebo sdružením a chce kvalitnější výuku, je to na sázku, že to budou nějací pošuci...

Simona CARCY řekl(a)...
20. května 2015 v 8:52  

Tuším včera jsem psala v jiném komentáři, že už jen čekám, kdy začnou "pracující ze závodů psát petice ministrovi". A ejhle, pracující (s dost pestrou minulostí) píší premiérovi. No to se těším, co nám tato reality show nabídne v dalším díle.

Nicka Pytlik řekl(a)...
20. května 2015 v 11:14  

Za nejvyšší stupeň 'respektování svobody dětí' považují to, že bu vůbec do žádné školy chodit nemusely.
Vše je shrnuto do sousloví 'nesystémové chaotické nápady', od kterého se vše odvíjí.
Jen bych drobně připodotkl, že není právě vhodné text v elektronické podobě zvýrazňovat podržením. Nakonec, to by mohly samy děti svým rodičům za lepší školství říci.
Předsedkyně Jana Jochová Trlicová je ta paní, které bránila svoje děti před nebezpečím přítomnosti komdomu v sexuální výchově, a měla jejich fotečky vyvěšené na svém fejsbůkovém profilu k jejich snadné identifikaci mezi ostatními dětmi třeba před školou?

Nicka Pytlik řekl(a)...
20. května 2015 v 11:16  

Pardon, přehmat v kondomu. Už jsem o něm dlouho nepsal.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
20. května 2015 v 13:02  

Komdomy chystá EU, akorát přesně je to komudomu a budou to spoluobčane z Afriky.

Jana Karvaiová řekl(a)...
20. května 2015 v 14:58  

Anonymní,vy jste božííí!

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.