Petr Chaluš: Novela školského zákona: Nové povinnosti místo nových vizí

středa 15. dubna 2015 ·

Při aplikaci poslední novely školského zákona reálně hrozí další posílení role České školní inspekce, která bude udávat povinnost školám měřit jedním online nástrojem znalosti dětí. Do zákona se k tomuto nástroji přidává odkaz na povinné vzdělávání. Znamená to snad povinnost dětí účastnit se testů a povinnost rodiče to přijmout.


Při pohledu do skript chystané novely se musíme sami sebe ptát, zda od státu skutečně chceme nové povinnosti spojené s povinným rokem v mateřské škole. Co když dítěti nebo rodiči nebude vyhovovat způsob výuky v blízké mateřské škole, kde je právě místo? Novela počítá i s jednotnými přijímacími zkouškami na střední školy řízenými centralizovaně státem. Ty by jen posílily tendence zjednodušeného dělení dětí na lepší a horší na základě unifikovaného testování v rámci přijímacích zkoušek.

Rozšíření státní maturity o povinnost matematiky může na cestě k dalšímu vzdělávání zastavit mnoho dětí, kterým nevyhovuje matematické pojetí výuky a testování. Zdá se, že jedinou současnou vzdělávací politikou státu je přidat do zákona několik nových povinností pro školy, děti a rodiče. Nic jiného nám alespoň současná vláda a strategičtí a zodpovědní pracovníci státních úřadů zatím nenabízí.

V novele naprosto chybí podpora větší otevřenosti škol vůči rodičům, komunitě, světu, podpora kooperativních, projektových a dalších aktivizačních metod výuky, jako jsou propojování obsahů do smysluplných celků, změna pohledu na hodnocení jako na formativní a motivační, změna pohledu na žáka v pohled na „člověka“, který si řídí své učení a budoucnost, a na učitele jako na profesionála, jenž má nové kompetence podporovat proces učení a nejen předávat předmětové znalosti.

Novela dále zcela opomíjí podporu inovativních ředitelů a učitelů, kteří mohou být lídry inovací ve všech veřejných školách. Osoby s rozhodovacími pravomocemi mají dost informací a určitě tuší, kam směřují tito lídři: vzniká mnoho soukromých školek a základních i středních škol, které mohou postupně umožnit bohatším vrstvám přístup ke kvalitnímu vzdělání a inovativním metodám výuky.

Kvůli promarněné příležitosti novelizovat zákon směrem k jejich větší otevřenosti a inovaci mohou školy zřizované obcemi, kraji a státem zůstat pozadu. S nimi takto zůstanou pozadu i tisíce dětí, kterým rodiče nemohou zaplatit soukromé a jiné alternativně zřízené školy. V novele školského zákona by se měla určitě objevit větší podpora klíčových dovedností dětí a klíčových hodnot pro budoucí svět. Větší podpory by se měli dočkat i rodiče, kteří mají na rozvoj dítěte hlavní vliv. Do řízení veřejných škol se prostě musí promítnout více demokracie.

My, všichni občané, se můžeme vyjadřovat, jaké vzdělávání bychom chtěli mít. Nenechávejme vše v rukou ministerstva školství a státních úřadů, jako jsou Národní ústav vzdělávání, Česká školní inspekce nebo Cermat. Tyto instituce nevidí, že si pošlapáváme významné příležitosti, jak rozvíjet školy pro budoucnost.

My všichni máme odpovědnost za další generace. My všichni určujeme, zda budou připravené na život ve složité, globalizované společnosti plné mnoha výzev. „Naše děti jsou to nejcennější, co máme,“ říká se. A jsou tím nejcennějším nejen pro rodiče, ale vůbec pro celou společnost, kterou budou právě ony dál tvořit. Při současném trendu ji po nás převezmou coby „občansky pasivní“ generace, v níž je pěstován pocit, že nic podstatného nemohou ovlivnit. Podaří se nám zastavit ten začarovaný kruh?

Současné školství dětem často nedává, co potřebují dostat. Občas je navíc mate a hází jim klacky pod nohy. Podle současné novely by žel bohu mohlo být hůř. Tisíce dětí mohou být ještě více systémově ponižovány srovnávacími metodami hodnocení včetně rozhodování o další vzdělávací a profesní kariéře. Výzkumy přitom ukazují, že děti za své úspěchy často vděčí rodinnému zázemí, a že jejich úspěch často nesouvisí s jejich pílí a snahou.

Bude novela skutečně pouze dále podporovat přístup k učitelství jako k předávání roztříštěných informací bez souvislostí? Na jejichž základě děti nedokážou pochopit současný svět jako celek, o světě budoucím ani nemluvě. Žijeme v nedokonalém světě, kde je individuální úspěch s nadsázkou „poslední sdílenou“ hodnotou. Škola je jedinečný nástroj pro pochopení dalších hodnot. Mohla by nás učit propojení se s životem na jedné planetě jako v jedné velké rodině. Jenže nic takového není dosud naší prioritou. Co naplat, ani plánovaná novela na tom nic nemění.

Psáno pro Deník Referendum

9 komentářů:

Simona CARCY řekl(a)...
15. dubna 2015 v 6:49  

Děti neumí ani matiku, ani češtinu: "Větší podpory by se měly dočkat i rodiče"

Simona CARCY řekl(a)...
15. dubna 2015 v 6:53  

"...Tisíce dětí mohou být ještě více systémově ponižovány srovnávacími metodami hodnocení včetně rozhodování o další vzdělávací a profesní kariéře."

Takže by bylo lepší, aby o jejich kariéře bylo rozhodováno subjektivně, bez širší znalosti jejich širšího okolí, nejlépe na základě známosti nebo motivačních podnětů?

Petr Chaluš řekl(a)...
15. dubna 2015 v 12:35  

Ano, je to náročné téma, máte pravdu. Podle mě by měly děti mít před přechodem na SŠ celkové portfolio svého talentu a porovnávat ho s realitou současného světa vzdělávání a práce. A podle toho pak se rozhodovat o dalším vzdělávání. Srovnávací test ze dvou předmětů nic takového nenabízí. Co třeba v novele poskytnout více prostoru poradenství než rozřazovacím testům ?"

Jana Karvaiová řekl(a)...
15. dubna 2015 v 12:41  

No teď v sobotu mi vyprávěla známá, která má syna v GB, že se tam dělají i na druhý stupeň základní školy zkoušky. Nebo se dává pro vynikající studentíky doporučující dopis ředitele. Její syn je výborný , takže on ten dopis dostal a nemusel se "ponižovat" děláním zkoušek. To abyste tušili, co se děje v té hrozné Anglii, kde je určitě školství ještě bezradnější než to naše (podle pana Chaluše).

Jana Karvaiová řekl(a)...
15. dubna 2015 v 12:41  

P.S.Chodil do církevní školy a a nyní přestupuje na soukromou.

krtek řekl(a)...
15. dubna 2015 v 19:48  

"Paní učitelko, je nějaké zaměstnání, kde se nemusí moc dělat a berou se za to pníze?"
"Hm, tak ty by si chtěl být konzultant nebo specialista?"
---
"Tak tobě výchovná poradkyně radí, že máš jít na řemeslo? Tak to se na to podíváme, takhle ti ničit život!"
---
Portfolio svého talentu - panu Chaluši, to až řeknu dětem ve škole (a že jim říkám, že to, co je chci naučit, by mohli uplatnit), ty budou smutné - sami se už vidí za pultem v Tescu nebo ve skladu ;-(

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
15. dubna 2015 v 20:01  

A co, pane Chaluši, nabízí takové Scio testy?

Tajný Učitel řekl(a)...
15. dubna 2015 v 20:27  

Paní Karvaiová.
Jestli je nějaký školský systém ještě horší, než ten český, je to ten britský. Testování už při vstupu do školky, výuka od 4 let a pak v každém roce několikrát plošné testy. Učitelé se sice na děti usmívají, protože se jim "positive attitude" vtlouká do hlavy, ale neučí, nýbrž připravují na testy. Inspekce na počkání zavírá školy. Kamarád na střední v Anglii musí před jednodenním výletem vyplnit 3 A4 papíry na každého studenta. Pánbu s námi a zlý pryč.

Jana Karvaiová řekl(a)...
15. dubna 2015 v 22:38  

No vidíte,pane tajnůstkáři,a přesto je nám dáván za příklad třeba Eduinem, že jsou úžasně inkluzivní a inovativní. Tak já už nevím.
A které že jsou ty země,ty na úrovni, co jsou mnoho, mnoho let před námi ve školství. Já pořád slyším jen Finsko. A když mi pořád někdo předhazuje nějaký skorozázrak )třeba v medicíně,nebo na hubnutí apod.) tak nastražím uši a mozek. A říkám si:bacha, tady je to nějak moooc protlačované. Neexistuje univerzální řešení pro nic na světě. A pak si tu taky můžete číst o různých úspěších našich dětí a mládeže na všelijakých soutěžích a pod. Takže ono to s tím naším školstvím zase tak zoufalé nebude. Je to móda,kafrat do něj.A já na módu kašlu.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.