bEDUin: Má smysl zavádět povinnou předškolní docházku pro všechny?

úterý 3. března 2015 ·

Podívejte se, co přináší aktuální týdenní přehled bEDUin.


Co přinesl týden 23. 2. – 1.3. 2015

Témata týdne: Ministr školství Marcel Chládek oznámil změny ve financování regionálního školství s cílem ovlivňovat na státní úrovni obory SŠ podle zájmů trhu práce, komentář k tomu pro ČT24 poskytl Bob Kartous. O zkušenostech s kariérovým poradenstvím v zahraničí a poněkud zaostalém a stigmatizovaném pojetí v ČR píší HN, s přispěním kolegyně Silvie Pýchové. Proděkan FF UK v Praze Jan Bičovský vyvádí z omylu o zaměstnanosti a potřebnosti absolventů VŠ Miloše Zemana (Metro). S radostí oznamujeme, že se po krátké prodlevě opět otevírá EDUpoint, a to na zbrusu nové, vpravdě „luxusní“, adrese. Aneb přijďte se pobavit o vzdělávání pod orloj

Výrok týdne:
„Zaútočil na ministerstva zdravotnictví a školství. Tím vyslal premiérovi Bohuslavu Sobotkovi vzkaz, u kterých ministrů za ČSSD bude v příštích měsících vyvíjet tlak na výměnu.“ LN v článku o sjezdu Hnutí ANO a projevu stávajícího i budoucího předsedy Andreje Babiše.

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)
  • Týden otevřeného vzdělávání už tak trochu začal. Celosvětová kampaň Týden otevřeného vzdělávání proběhne od 9. – 13. 3. 2015, v ČR už ale začala. Stránky Otevřené vzdělávání jsou v provozu a nabízejí přehled akcí, které v rámci týdne proběhnou, dále možnost svou vlastní akci zaregistrovat, případně nabídnout odborníka, který se bude moci kampaně zúčastnit. Zároveň probíhá soutěž „Hledáme on-line vzdělávací materiály!“. Zúčastnit se můžete tak, že přihlásíte zdroje na vybraná témata. Zatím je přihlášeno 41 materiálů. Více se dozvíte na stránkách kampaně. Kampaň probíhá pod patronací Open Educational Consortium a od 9. – 13. 3. 2015 proběhne Týden otevřeného vzdělávání. EDUin bude podporovat tuto akci v ČR.

  • Povinný předškolní rok vzdělávání vzbuzuje spíše odmítavé reakce. Poslední kulatý stůl SKAV se věnoval právě tomuto tématu (EDUin). Napříč odbornou diskusí, které se zúčastnili zástupkyně ČŠI, dětský psycholog, zástupci neziskových organizací a také učitelé z praxe, zaznívalo zejména to, že plošná povinnost bez možnosti výjimky je nevhodné řešení, které postihuje ty, kdo nejsou adresáty opatření. Názor, že většinovou populaci toto opatření nijak nepostihne, protože drtivá většina MŠ navštěvuje, byl v menšině. MŠMT počítá s možností kontrolovaného domácího vzdělávání. Krátký souhrn poskytuje interview Boba Kartouse pro ČT24. Na téma předškolní péče o děti ohrožené neúspěchem proběhl odborný seminář, který organizoval Člověk v tísni a Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV). V této souvislosti bychom rádi upozornili na průzkumy Chicago Longitudial Study a HighScope Perry Preschool Study, které prokazují vysoce pozitivní vliv předškolní výchovy na budoucí život dětí ze sociálně oslabeného prostředí.

  • Lze toleranci a empatii děti učit? Lidové noviny vydaly rozhovor se spisovatelkou Sylvií Heinleinovou, autorkou knihy Bláznivá teta a já, která je o přátelském vztahu mezi dívkou a její mentálně postiženou tetou. Autorka na příkladu vlastního syna ukazuje, jak důležité je inkluzivní vzdělávání a jeho dopady na toleranci většinové společnosti vůči handicapovaným. Britský vývojový psycholog Simon Baron-Cohen, autor knihy Zero Degrees of Empathy, v níž se snaží na základě psychologických studií a studií mozku ukázat, že nedostatek empatie je velmi důležitým determinantem v lidském jednání, v rozhovoru potvrzuje, že empatii je možné rozvíjet učením. Podle některých studií je však míra dědičnosti altruismu vysoká.
Inspirace z (a do) praxe
Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)
  • EDUpoint, Začínáme diskusí s Ondřejem Štefflem, 4. 3. od 19:00. Skautský institut, Staroměstské náměstí 4, Praha
  • Cestou Montessori. Diskuse na Hořickém gymnáziu, Blahoslavova 2105, Hořice, 5. 3. v 17:00
  • Film a vzdělávání. Konference v rámci festivalu jeden svět na školách. 4. – 5. 3., Goethe institut, Masarykovo nábřeží 32, Praha.


Průvodce světem vzdělávání bEDUin vám přináší pravidelné týdenní přehledy nejzajímavějších událostí z oblasti vzdělávání. Přináší rychlý přehled s krátkým komentářem, který vás udrží v obraze. V případě, že jej chcete získávat každé pondělí do své e-mailové schránky, stačí vyplnit e-mailovou adresu v pravém sloupci webu EDUin.cz.

3 komentářů:

jir řekl(a)...
3. března 2015 v 17:52  

No, ti nenaočkovaní nemusejí nebo nesmí, teď nevím.

poste.restante řekl(a)...
4. března 2015 v 0:00  

Nabízí se vcelku elegantní řešení.
Nechť odpůrci předškolního vzdělávání nenechají své děti naočkovat, no a do předškolního zařízení je nebudou smět přijmout.
:-)

Nicka Pytlik řekl(a)...
4. března 2015 v 2:38  

Však oni rádi do školky svoje dítka přistrčí i odpůrci, ale z podstaty by rádi nepovinně.
A jak to tak mnohdy vypadá, tak zastánci té doopravdy správné, alternativní výchovy by je nejradši ve školce nechávali i přes noc, a o víkendech jakbysmet.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.