bEDUin: Co je v pozadí debaty o diagnostice dětí v poradnách?

pondělí 12. ledna 2015 ·

Podívejte se, co přináší aktuální týdenní přehled bEDUin.

Co přinesl týden 5. 1. – 11.1. 2015

Témata týdne: Vystřízlivění pro učitelku s dlouholetou praxí přišlo, když si zkusila na dva dny roli studentky (originál v Aj). Lituje, že to nepřišlo první rok její praxe. Přehled toho, co nastane v českém školním vzdělávání během roku 2015, přináší iDNES.cz. Podle ředitelky české pobočky Googlu řada mladých lidí rezignuje na formální vzdělání, přitom i v takových firmách, jako je Google, na určitých pozicích hraje titul stále roli (HN). Lukáš Policar, zakladatel Podnikavé školy, mluvil v rámci Creative Mornings Prague o svém vztahu ke vzdělávání (Stream.cz). V ČR je v současnosti více než 800 dětí, které své základní vzdělávání absolvují doma (Frekvence 1). Za pozornost stojí rozhovor s Marcelem Chládkem o kvalifikaci učitelů, maturitě z matematiky a obezitě (iDNES.cz). Škola by měla umět zvrátit rodinný handicap dětí při vzdělávání, myslí si ředitel soukromého gymnázia v Letohradě Vratislav Šembera. O technickém vzdělávání mluvil v ČRo Tomáš Feřtek. Poněkud rozptýlené zamyšlení nad smyslem školství nabízí Dalibor Štys, někdejší ministr školství. Kdoví proč na blogu Ondřeje Šteffla (Aktuálně.cz)…

Výrok týdne:

„V pátek před Vánočními prázdninami dostal můj syn ve 2. třídě trest, že se napil v hodině! Měl napsat pět vět o tom, že se to nedělá.“ Já se ptám – je 1814 nebo 2014? Žijeme v ČR nebo v Severní Koreji?“ komentář Tomáše Hajzlera z Facebooku.

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)
  • Debata o novele školského zákona se zadrhává na posuzování speciálních vzdělávacích potřeb dětí. Tzv. § 16 novely školského zákona, v němž má být formulován způsob posuzování a uplatňování speciálních vzdělávacích potřeb dětí, možná bude důvodem, proč ke schválení novely nedojde v předpokládaném termínu. Naznačuje to článek v LN, který poukazuje na možný střet zájmů, týkající se diagnostiky speciálních vzdělávacích potřeb. Jana Zapletalová, náměstkyně ředitele NÚV, která v tomto střetu údajně hraje roli, vysvětluje svůj pohled na věc v rozhovoru pro EDUin. Na potřebu rozšířit diagnostiku o testování schopnosti adaptace dětí, která se doposud neprovádí, upozorňuje Stanislav Štech (Deník Referendum). Vadí mu také údajně posunutý mediální obraz, koncentrovaný na „boj psychologů s psychiatry“. Jan Černý z Člověka v tísni Stanislavu Štechovi odpovídá, zpochybňuje a dokládá, že by v odborných kruzích panovala shoda na diskriminaci části dětí. Tématu se bude obšírně věnovat následující Kulatý stůl SKAV (22. 1.), na nějž vás srdečně zveme.

  • Domácí úkoly opět na paškále. Aktuální šetření v zemích OECD (ceskaskola.cz) ukazuje, že čím více děti tráví času s domácími úkoly, tím lepší to má vliv na jejich školní výsledky. Zajímavé na tom je, že v roce 2008 obdobný průzkum univerzitních odborníků z USA (rvp.cz) naopak ukázal, že množství domácích úkolů pozitivně ovlivňuje pouze učení nadprůměrných dětí s dobrým rodinným zázemím. Podstatnou otázkou je, jak by měly domácí úkoly vypadat, aby byly pro děti zajímavé a efektivní, a také to, jak s vypracovanými úkoly dále ve škole zacházet a jak pomoci těm dětem, s nimiž se rodiče z různých důvodů na domácí přípravě nepodílejí. Někteří psychologové připomínají také alternativu dobrovolných úkolů (Novinky.cz).

  • Odklady školní docházky jako projev nedůvěry rodičů v systém? Psycholog Václav Mertin se pro časopis ZVONÍ! (Člověk v tísni) vyjádřil v tom smyslu, že odklady nejsou většinově dány nepřipraveností dětí, ale nedůvěrou rodičů ve školský systém. Psychologové údajně svým doporučením pouze vycházejí obavám rodičů vstříc, protože „chrání klienta“. Podle údajů Pedagogické fakulty UK je podíl rodičů, kteří žádají o odklad docházky, několikanásobně vyšší než v okolních zemích. Převažují děti z nepodnětného prostředí. Na téma připravenosti dětí k zápisům do ZŠ proběhne ve čtvrtek 15. 1. 2015 debata pořádaná Člověkem v tísni a EDUin. „Novinku“ v tomto směru připravují některé ZŠ: registraci po internetu.
Inspirace z (a do) praxe
Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)
  • 11. schůze školského výboru sněmovny parlamentu ČR. Veřejně přístupné jednání, na pořadu je novela školského zákona. 15. 1. v 10:00, místnost č. 106, 1. patro budovy A, Sněmovní 4, Praha.
  • Kulatý stůl SKAV na téma diagnostiky dětí pro vzdělávací potřeby, její podoby a potřebnosti. 22. 1. v čase 10:00 – 12:30, ZŠ Vodičkova, Praha.

Průvodce světem vzdělávání bEDUin vám přináší pravidelné týdenní přehledy nejzajímavějších událostí z oblasti vzdělávání. Přináší rychlý přehled s krátkým komentářem, který vás udrží v obraze. V případě, že jej chcete získávat každé pondělí do své e-mailové schránky, stačí vyplnit e-mailovou adresu v pravém sloupci webu EDUin.cz.

1 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...
13. ledna 2015 v 13:07  

V pozadí je romská problematika. Nic víc. Jen se to mnozí bojí napsat a zveřejnit. Já ne.
Koho zajímají ti postižení? Obávám se,že za ně ligu nikdo nekope. Jen speciální pedagogové a těm je podsouváno, že kopou,protože si chrání zadky.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.