Josef Soukal: Re: Za národ nevzdělanější

středa 25. června 2014 ·

Z komentářů k článku Tomáše Feřteka Za národ nevzdělanější jsme vybrali jeden, který je hodný pozornosti.

Je s podivem, že diskutující většinou pomíjejí absurdity, které autor článku zjevně myslí zcela vážně. Především se směšuje FORMÁLNÍ absolvování střední školou se SKUTEČNOU VZDĚLANOSTÍ. Jestliže přesuneme jedince s určitými předpoklady z učňovského oboru na střední školu a snížíme úroveň maturity, čeho jsme ve skutečnosti dosáhli? Vylepšili jsme statistiky o počtu maturantů, nic víc. Tomáš Feřtek brojí proti vylepšování maturitních statistik; sám nenabízí nic jiného než vylepšování statistik evropských.

Co se týče "kontrolek", v praxi jsme je ihned vypnuli (centrální opravování písemek z češtiny), nebo si ani nedovolíme pípnout o jejich zapnutí (zoufalá úroveň ústní zkoušky z češtiny a někde i z cizích jazyků a také podvádění u testů ze všech předmětů, vše umožněno bezzubou či nulovou kontrolou). Takže opravdu nejde o maturitní statistiky, jde o vzdělání, k němuž se ovšem bez nastavení skutečné maturitní úrovně prostě nedobereme. Totéž ostatně platí o vzdělání vysokoškolském.

Tomáš Feřtek jako mnozí jiní uvažuje jen v krajnostech - učňák, nebo maturita. Nikdo nepřemýšlí o tom, zda by nestálo za to vytvářet učňovské obory s rozšířeným teoretickým vzděláním, jež by umožnily podstatné části populace příslušného věkového rozpětí ověřit si, zda má schopnosti a také zájem vzdělávat se dál s cílem získat maturitu. Když nic jiného, ubylo by středoškoláků, kteří se ve škole nudí a kteří v ní prudí - jen proto, že na vzdělání tohoto typu prostě nemají předpoklady. Místo maturantů, kteří ve skutečnosti téměř nic neumějí, a kteří jsou současně mravně pokřivování zkušeností, že za toto nic maturitu stejně dostanou, bychom měli učně, kteří dostali šanci skutečně se něco naučit a kteří za sebou něco konkrétního vidí.

Ano, řešme problém. Ale bez řádné maturity to nepůjde - to si dnes v praxi ověřujeme až příliš názorně.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.