Zákon o dětské skupině jeden problém řeší a druhý vyvolává

středa 25. června 2014 ·

Hrozí, že zákon o dětské skupině, který schválili poslanci minulý týden, povede k zániku některých lesních mateřských škol a rodinných center a způsobí konflikt s aktivními rodiči.

Podle zákona budou muset všechna předškolní zařízení odpovídat pravidlům mateřské školy nebo dětské skupiny. Lesní školky a rodinná centra mají roční výjimku. Pokud by ale došlo k zániku i jen části z nich, hrozí, že se vzbouří rodiče, kteří se o jejich vznik zasloužili.

Podle schválené verze zákona o dětské skupině se lesní mateřské školy a rodinná centra budou muset registrovat jako dětské skupiny. Mají sice roční výjimku, ale ani tak mnohá z nich nevyhoví stanoveným provozním a hygienickým podmínkám. Důsledkem tohoto kroku nebude jen omezení kapacity předškolních zařízení v době, kdy je míst ve školkách velký nedostatek, ale také vlna odporu ze strany rodičů, kteří lesní školky a rodinná centra zakládali.

Počet iniciativních rodičů v posledních letech strmě vzrůstá. Tito rodiče jsou zpravidla dobře informovaní a o tom, jak by měla vypadat škola pro jejich děti, mají přesnou představu. Jejich hlas je v debatě o školství nejsilnější a právě oni budou spoluurčovat podobu vzdělávání u nás.

Stát by si toho měl být vědom a ne si tuto vlivnou skupinu proti sobě popudit. Může se stát, že jejich důvěra ve stát ještě poklesne a zesílí už tak výrazný trend, kdy řada rodičů své děti do státních škol nedává, posílá je do soukromých nebo zakládá vlastní školy. Důsledkem bude pokračující odliv potenciálně nejschopnějších dětí z hlavního vzdělávacího proudu a rozevírání sociálních nůžek.

Tereza Valkounová, předsedkyně Asociace lesních mateřských škol, řekla: „Schválením zákona o dětské skupině stát zreguloval to, co zde již léta funguje a řadě alternativ hrozí zánik. To se týká i více než stovky lesních mateřských škol. Asociace lesních MŠ prosazovala místo povinné registrace volitelnou možnost vybrat si, zda být dětskou skupinou zaštítěnou státem či nikoli. Tento návrh však neprošel. Jako řešení zákonodárci zvolili posunutí povinnosti registrace na září 2015 s tím, že se do té doby lesní MŠ ‚vyřeší.‘ Vzhledem ke stanoviskům Ministerstva zdravotnictví je však oprávněná obava, že takto rychle to nepůjde. Za lesními mateřskými školami tak nyní tiká časovaná bomba.“

Olga Pohl, tisková mluvčí EDUin, řekla: „Lesní mateřské školy a rodinná centra zaplňují mezeru, kterou zatím nedokázal vyplnit stát. Nabízejí řešení rodinám, jejichž děti se do státní školky nedostaly, a umožňují ženám vrátit se na pracovní trh, proto není dobré ohrozit jejich existenci. Lesní školky už z povahy věci nemohou splnit podmínku, že děti budou mít k dispozici zděný objekt nebo předepsaný počet splachovacích záchodů. Nařizovat jim něco podobného opravdu nedává smysl.“

1 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...
25. června 2014 v 21:05  

nemohou splnit podmínku, že děti budou mít k dispozici zděný objekt nebo předepsaný počet splachovacích záchodů.

Skutečnost, že většinové děti musejí docházet na předepsané splachovací záchody ve zděném objektu, považuji za diskriminační a alarmující.

hrozí, že se vzbouří rodiče

Aja jaja jaj. Barikády, sabotáže, gerila, zaminování státní správy a samosprávy ve školaství? Nebo co?

Jejich hlas je v debatě o školství nejsilnější...
ne si tuto vlivnou skupinu proti sobě popudit...
odliv potenciálně nejschopnějších dětí


To už chybí jen smažka v ohni pekelném, Sibylino proroctví, zrušení Benešových dekretů, globální oteplení a Feřtek na Hrad...

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.