Největší zemská muzea slaví 200 let. Věstonická venuše, hlava Kelta i vzácný meteorit z Opavy-Kylešovic společně navštíví Prahu, Brno a Opavu.

neděle 20. dubna 2014 ·

Tři největší zemská muzea České republiky - Slezské zemské muzeum, Moravské zemské muzeum a Národní muzeum spojí síly v projektu pod názvem Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice. V průběhu následujících pěti let společně oslaví dvě století své existence a zároveň upozorní na význam, tradici a historii celého našeho muzejnictví. V rámci oslav chystají pro návštěvníky na roky 2014–2018 řadu speciálních akcí, výstav, programů i soutěží. Rok 2014 je především ve znamení jubilea Slezského zemského muzea. Při této příležitosti připravila tři muzea unikátní putovní výstavu, která poprvé v historii představí na jednom místě největší poklady těchto muzeí – Věstonickou venuši, hlavu Kelta ze Mšeckých Žehrovic a meteorit z Opavy-Kylešovic. Výstava od července do září postupně navštíví Opavu, Prahu a Brno. Jejím smyslem není pouze veřejnosti prezentovat tři výjimečné sbírkové předměty, ale též upozornit na význam a bohatost celého sbírkového fondu České republiky.

Pětiletý projekt Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice upozorní na jubilea tří nejstarších muzejních zemských institucí. Oslavy zahájí v roce 2014 jako první Slezské zemské muzeum. O tři roky později pak své výročí oslaví Moravské zemské muzeum a v roce 2018 největší muzejní instituce České republiky – Národní muzeum. Projekt oslav výročí připomene veřejnosti význam muzejnictví a paměťových institucí i důležitost uchovávání a prezentace kulturního dědictví. „Tři jubilující muzea přečkala řadu válek i změn politických systémů. Přesto však po celou dobu své dvousetleté existence představovala pro obyvatele naší země v Čechách, na Moravě i ve Slezsku nezpochybnitelnou hodnotu. Je proto více než důležité právě dnes upozornit na význam tohoto dědictví a příležitosti, které muzea nabízejí současné společnosti, a zahájit novou etapu v rozvoji muzejnictví v naší zemi – s muzei vstřícnými, vědecky pracujícími, zvyšujícími atraktivitu naší země a úroveň života obecně,“ uvádí ředitel Slezského zemského muzea Antonín Šimčík.


Moderní muzeum 21. století
Kromě zdůraznění významu muzeí v oblasti tvorby a uchovávání sbírek se projekt Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice zaměří na prezentaci muzeí jako moderních institucí, které drží krok s dobou a mají své stálé místo na poli kultury, vědy a vzdělávání. „Název muzeum je značka, pod níž se na počátku 21. století skrývá vějíř aktivit, pohříchu pro romantiky žádné prachem pokryté dřímání rozpadajících se exponátů. Zemská muzea na teritoriu Česka zastřešují celý obor a jsou vysoce efektivními paměťovými institucemi, jež nejen shromažďují materiály jednotlivých disciplín a vystavují je, ale masivně se také podílejí na středo- a vysokoškolském vzdělávání a zásadním způsobem zajišťují vědecko-výzkumnou činnost státu. Dím, že na dvousetleté společnosti je to neobyčejná flexibilita a jsem si jist, že právě zemské paměťové instituce ve Slezsku, na Moravě a v Čechách jsou mezi evropskými pandány z těch nejefektivnějších,“ dodává Martin Reissner, ředitel Moravského zemského muzea.


Společná výstava tří muzeí - tři unikáty poprvé na jednom místě
V rámci pětiletých oslav připraví zapojená muzea pro své návštěvníky různé individuální i společné akce. Celorepublikovým počinem pro rok 2014 bude společná výstava tří unikátních předmětů světového významu – Věstonické venuše, hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic a meteoritu z Opavy-Kylešovic. Výstava navštíví na své pouti od července do září Opavu, Prahu a Brno. "Výstava představí největší poklady ze sbírek zúčastněných muzeí. Poprvé tak návštěvníci uvidí tři jedinečné předměty, které jen zřídka opouštějí depozitáře, na jednom místě, v rámci putovní výstavy. Tyto tři vzácné předměty tak symbolicky veřejnosti připomenou i to, jaké další světově významné unikáty se nacházejí v českých, moravských i slezských muzeích, " říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.


Slezské zemské muzeum slaví již tento rok
Oslavy dvoustého výročí muzeí jsou rozděleny do let 2014 až 2018. Každý rok představí jedno ze stěžejních témat muzejního života – rok 2014 pod názvem Muzea vznikající bude patřit oslavám jubilea Slezského zemského muzea. Pro své příznivce připravilo zajímavé akce. První z nich je výstava Země a její muzeum, která připomíná dvousetletou tradici muzejnictví ve Slezsku. Pro nejmladší návštěvníky je připravena fotografická soutěž Slezsko přes objektiv.


Rok 2015 představí návštěvníkům Muzea vzdělávající. V roce 2016 se muzea pod mottem Muzea pomáhající zaměří na komunikaci s návštěvníky se speciálními potřebami. Rok 2017 pod názvem Muzea objevující bude zaměřen na oslavu výročí Moravského zemského muzea. Pětileté oslavy vyvrcholí s mottem Muzea triumfující v roce 2018 slavnostním otevřením Historické budovy Národního muzea a jejích nových expozic po kompletní rekonstrukci a akcemi k připomenutí 100. výročí vzniku Československé republiky. Více k akcím jednotlivých muzeí je možné nalézt na webových stránkách www.200letmuzejnictvi.cz nebo na stránkách jednotlivých muzeí.

  • Rok 2014 – „Muzea vznikající“
V rámci oslav Slezského zemského muzea budou speciálními akcemi a výstavami připomenuty počátky muzejnictví ve Slezsku. Slezské zemské muzeum je nejstarším veřejným muzeem na území dnešní České republiky, jeho historie sahá do roku 1814.
  • Rok 2015 – „Muzea vzdělávající“
Oslavy zdůrazní roli muzeí na poli neformálního vzdělávání. Muzea se zaměří na rozvoj vzdělávacích programů nejen pro školy, ale též pro širokou veřejnost.
  • Rok 2016 – „Muzea pomáhající“
Návštěvníci se speciálními potřebami jako důležitá cílová skupina budou v centru dění oslav v roce 2016. Budou rozvíjeny speciální programy pro nevidomé a slabozraké návštěvníky, pro návštěvníky neslyšící i návštěvníky s omezením pohybu.

  • Rok 2017 – „Muzea objevující“
Těžiště aktivit bude spočívat v připomenutí dvoustého výročí založení Moravského zemského muzea. Muzeum bylo založeno v červenci roku 1817 císařským dekretem Františka I., první návrhy na jeho založení však pocházejí již z roku 1803.
  • Rok 2018 – „Muzea triumfující“
Jádrem oslav dvoustého výročí založení Národního muzea, největší muzejní instituce v České republice, bude znovuotevření Historické budovy Národního muzea a nových expozic. Národní muzeum bylo založeno v dubnu roku 1818. Speciálními akcemi bude připomenuto i 100. výročí vzniku Československa.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.