Sexuální zneužívání dětí online je na vzestupu, vyplývá ze zprávy INHOPE

neděle 20. dubna 2014 ·

Rozsah vykořisťování a zneužívání dětí prostřednictvím online technologií se v příštích letech pravděpodobně ještě zvětší, predikuje aktuální zpráva organizace INHOPE, mezinárodní sítě internetových horkých linek bojujících s nelegálním a závadovým obsahem na internetu. Využívání internetu celosvětově stále roste a souběžně se zvyšuje poptávka po nových materiálech zachycujících sexuální zneužívání dětí.


Zveřejněná zpráva INHOPE ukazuje na klíčové trendy a hrozby související s online distribucí materiálů zachycujících sexuální zneužívání dětí.

"INHOPE a jeho členské horké linky byly v roce 2013 svědky čtrnáctiprocentního vzestupu počtu hlášení nelegálního obsahu v online prostředí oproti předcházejícímu roku. Analytici těchto linek po celém světě zároveň zaznamenali dramatický vzestup (47%) v počtu hlášení potvrzených jako materiály zachycující sexuální zneužívání či vykořisťování dětí," uvádí Russell Chadwick, výkonný ředitel INHOPE.

"Tyto materiály jsou rychle a efektivně odstraňovány ve spolupráci s poskytovateli internetových služeb a policejními složkami, aby se zabránilo opětovné viktimizaci obětí; současně je poskytována asistence bezpečnostním složkám. Tam, kde jde o bezpečnost dětí je klíčové, abychom všichni táhli za jeden provaz a fungovali jako komunita."

S tím, jak se vysokorychlostní internet stává běžným standardem, je zde bohužel také stále více jed! inců s patologickým sexuálním zájmem o děti. Ačkoliv je ze strany poskytovatelů internetových služeb a bezpečnostních složek investováno stále více prostředků a času k detekci a odstranění materiálů zachycujících sexuální zneužívání dětí, INHOPE registruje neustálý vzestupný trend ve výskytu těchto materiálů. Horké linky sdružované v INHOPE nabízejí veřejnosti možnost anonymně nahlásit obsah, který se jeví jako závadový nebo nezákonný. V České republice je možno tento obsah nahlásit na http://www.horkalinka.cz/.

V roce 2013:

  • Počet členů sítě INHOPE dosáhl 49 horkých linek ve 43 zemích po celém světě. Všechny se zasazují o odstraňování závadového a ilegálního obsahu, zejména materiálů zachycujících sexuální zneužívání dětí, z prostředí internetu.
  • 170 analytiků členských horkých linek zpracovalo 1 210 893 hlášení nelegálního obsahu.
  • 54 969 hlášení bylo vyhodnoceno jako unikátní URL obsahující materiály zachycující sexuální zneužívání dětí.
  • 81 % dě! tských obětí byly dívky.
  • 10 % dětských obětí byla nemluvňata.

V rámci Evropy bylo 97 % závadového obsahu předáno policejním složkám během jednoho dne, 93 % bylo do týdne odstraněno z internetu. Průměrná doba od nahlášení na linku k odstranění z internetu byla tři dny.

Více informací z aktuálních statistik a infografik organizace INHOPE naleznete zde.

Zdroj: INHOPE

O Národním centru bezpečnějšího internetu

Národní centrum bezpečnějšího internetu je neziskové nevládní sdružení, založené v roce 2006 jako Online Safety Institute. V lednu 2011 bylo sdružení přejmenováno na Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI). Jeho cílem je přispívat k bezpečnějšímu užívání internetu, moderních informačních a komunikačních technologií, k osvojování etických norem v online komunikaci a napomáhat předcházení a snižování možných sociálních rizik spojených s jejich užíváním. Sdružení je členem celoevropské sítě národních osvětových center bezpečnějšího internetu INSAFE a spolupracuje s mezinárodní sítí horkých linek INHOPE. Více z! de: www.saferinternet.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.