Video: Jiří Stárek vysvětluje, proč politizace ředitelské funkce nikoho nezajímá

úterý 7. ledna 2014 ·

Jiří Stárek, šéf Asociace Základních uměleckých škol, shrnul na prosincovém Kulatém stolu SKAV pod názvem "Ředitel školy versus zřizovatel. Vidí kvalitu školy stejně?" vývoj pozice ředitele v historickém kontextu. Na tomto základě vysvětloval, že velké zlepšení nečeká, protože stále žijeme mentálně v rakousko-uherském prostoru. Také ale vysvětloval, že šestileté funkční období neumožňuje řediteli ve škole něco opravdu důkladně změnit. Snadná odvolatelnost podle něj připravuje školství o kvalifikované manažery.


3 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
7. ledna 2014 v 21:19  

Ale za 6 let se toho dá spoustu podělat! Páni ředitelé si říkají o definitívu?

Nicka Pytlik řekl(a)...
7. ledna 2014 v 21:57  

Pokud tam zůstali už jen ti zpolitizovaní, není se čemu divit.
Si říkám, od kdy asi tak ta politizace začala?

poste.restante řekl(a)...
7. ledna 2014 v 23:27  

Politizace ředitelských židlí začala cca v roce 1990, tedy ihned po revoluci, kdy revoluční výbory (= občanská fóra) začala odvolávat dosavadní ředitele.
Nutno podotknout, že hlavním předpokladem pro výkon funkce ředitele před rokem 1989 bylo členství ve státostraně, nebo alespoň patřičně projevovaná loajalita této straně.

Systémově začala politizace ve školství okamžikem zrušení okresních školských úřadů, potažmo příslušných referátů okresních úřadů a převodem zřizovatelských funkcí na obce, potažmo posléze kraje.

Pan ředitel vcelku logicky tvrdí, že za 6 let se nedá ve školství nic změnit. Logicky z pohledu ředitele, který se již ve funkci nachází. Předpokládám, že správný časový úsek pro jmenování by podle něj byl asi tak 20 let.
Zvláštní je, že manažeři průmyslových firem tento problém jaksi vůbec neřeší. Prostě přijdou a snaží se řídit firmu co nejlépe, přičemž mají jistotu, že odvoláni mohou být prakticky kdykoliv a pro realizaci svých záměrů nemají ani těch relativně zajištěných 6 let.
(Ovšem, je spravedlivé také podotknout, že v průmyslu jdou mnohem snadněji stanovit měřítka efektivity ředitelské práce, nežli ve školství.) Použiji citace z posledního dílu "básníků", kdy doktor Šafránek požaduje po vítězném konkurzu tříměsíční zkušební lhůtu pro případ, kdyby se třeba zbláznil. A starosta města vece: "A kdo by na to asi přišel?!"

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.