Čeština genetickou metodou ve finále soutěže o nejlepší evropskou učebnici

úterý 8. října 2013 ·

Český titul se objeví už celkově podeváté při vyhlášení nejlepších evropských učebnic roku na mezinárodním knižním veletrhu ve Frankfurtu. O prestižní ocenění BESA (The Best European Schoolbook Awards) bude usilovat učebnice Nakladatelství Fraus, kterou odborná porota složená z pedagogů předních evropských institucí a univerzit poslala přes výběrová kola do finále.


Při slavnostním vyhlášení cen BESA ve Frankfurtu nad Mohanem ve středu 9. října bude ve hře v kategorii pro první stupeň základních škol soubor výukových materiálů pro český jazyk – pracovní učebnice Začínáme číst a psát a Už čteme a píšeme sami se sešitem s uvolňovacími cviky a písankami. Tato sada pro 1. třídu je určena pro výuku čtení a psaní genetickou metodou. Genetická metoda výuky čtení a psaní ve spojení s moderním grafickým zpracováním a atraktivními ilustracemi prvňáčky více motivuje, protože se od prvních dnů školní docházky učí číst s porozuměním, a přispívá tak k budování lepšího vztahu dětí ke čtení knih. Je prokázáno, že čtení knih u dětí zvyšuje čtenářskou gramotnost.

Karla Černá, která je s Martinou Grycovou a Jiřím Havlem spoluautorkou učebnic, byla z postupu do evropského finále příjemně překvapena. „Domnívám se, že ocenění z evropské soutěže může naší učebnici pomoci jak u učitelů, tak u rodičů. Respekt, který si učebnice získala u evropských porotců, by mohl probudit i větší zájem o genetickou metodu výuky čtení a psaní jako takovou,“ říká Karla Černá, která je ředitelkou základní školy v Řeznovicích v okrese Brno-venkov.

Česká učebnice v soutěži otevřené všem evropským nakladatelům opět zaujala nezávislou porotu a bude bojovat o nejvyšší ocenění. Může tak navázat na největší úspěchy z minulých let, kdy vynikly především dva tituly oceněné 1. místem. V roce 2008 zvítězil titul Chemie pro 8. ročník ZŠ a v roce 2011 přivezla zlato Prvouka pro 2. ročník ZŠ.

„Vzhledem k úspěšnosti genetické metody výuky čtení a psaní jsme se rozhodli pro příští školní rok učebnicovou sadu pro žáky rozšířit i o písanky s nevázaným písmem, jež se v současnosti na školách rovněž vyučuje, a pracovní učebnicí s doplňkovými aktivitami,“ dodává vedoucí redaktorka Nakladatelství Fraus Radka Šmahelová.

Fraus Media na veletrhu poprvé představí mobilní aplikace

14. ročník soutěže o nejlepší evropskou učebnici, který společně s Frankfurtským knižním veletrhem pořádají Evropská asociace nakladatelů učebnic (EEPG) a Mezinárodní asociace pro výzkum učebnic a výukových médií (IARTEM), bude celkově již devátým s účastí Nakladatelství Fraus. Tituly plzeňského učebnicového nakladatelství i v mezinárodní konkurenci těží z komplexnosti svých výukových materiálů, mezi nimiž hrají stále významnější roli interaktivní učebnice.

Letos poprvé se na frankfurtském veletrhu představí i Fraus Media, nová dceřiná společnost nakladatelství, která byla založena s cílem vyvíjet vzdělávací aplikace a elektronické interaktivní knihy zejména pro tablety a chytré telefony.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.