Přečtěte si: Mezi základkami se rozevírají nůžky. Některé jsou pro chudé

čtvrtek 25. dubna 2013 ·

Vzdělávací systém je selektivnější, než se tušilo. Například do škol s velkým počtem romských dětí rodiče své ratolesti nezapisují a vybírají si školy pro bohaté. OECD varuje Česko před nárůstem počtu "sociálně vyloučených" škol.


Z článku Kateřiny Frouzové v iDNES.cz vybíráme:

V Česku vznikají dvě rozdílné kategorie základek. Bohatší rodiny hledají dobré školy, sociálně slabší zůstávají tam, kde to mají blízko. Ani jednomu kolektivu školáků taková selekce neprospívá. Na rodící se problém upozornila čerstvá zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). "Volba školy tak může dále zvyšovat nerovnosti mezi dětmi," varuje OECD.

8 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
25. dubna 2013 v 10:38  

To je skutečně s podivem... Kdo by to byl čekal, že ten kdo si může vybrat, tak si vybere. I třeba za cenu dojíždění.

Anonymní řekl(a)...
25. dubna 2013 v 10:39  

V jisté době byla ZŠ Boženy Němcové v Přerově elitní škola. Dát tam dítě v dnešní době? Opravdu nejsem blázen. To se raději přestěhuji někam na bezpečnější místo.

Anonymní řekl(a)...
25. dubna 2013 v 10:49  

Na druhou stranu ten článek zavání snahami o slučování, míchání, o nastolování rovných příležitostí pro všechny. Kam to vede, to dobře víme. Všichni na tom budou stejně mizerně.

Myslím, že se ale blíží doba, nebo už zde možná ta doba je, kdy se škola vybírá zejména s ohledem na bezpečnost, než na kvalitu. Naštěstí to může jít ruku v ruce.

Jediné, co mě těší je to, že fanatiků inkluze ubývá.

Anonymní řekl(a)...
25. dubna 2013 v 13:39  

Článek je klasickým příkladem manipulace. Autorka v nadpisu mluví o chudých a z chudých se pak vyklubou romové. Ještě zapomněla dodat aby v rámci rovných šancí, spravedlivosti ve vzdělávání a jiných inkluzivních kydů, zakázali rodičům vybírat školu pro vlastní děti a všichni šupajdá povnně do spádové školy.
Práva jedněch se zajistí tak, že se seberou práva jiným.
To jsme to dopracovali s těmi lidskoprávníky...

Anonymní řekl(a)...
25. dubna 2013 v 14:32  

Kdybych mel aspon trochu na vyber, tak decko do skoly, kde je hodne ciganu, nedam.
A podobne si myslim uvazuje vetsina naroda. Byl u nas ve skole cigan, ktery chodil jinam a matka ho prehlasila, ze "tam" bylo moc ciganu.
Az na ne nebude mit kdo delat, tak se tu asi pozabijime nebo zdechneme hlady.
Nejhorsi je, ze ta mala decka za to nemohou, stejne tak chapu, ze sehnat praci pro cigana, ktery je slusny a delat chce, je tezke.
Ovsem soucasna rasova hysterie brani naprave, protoze ta uz muze jejich etnikum jedine bolet. Bezbolestne to momentalne nejde a nepujde a nepujde to paradoxne kvuli jejich "ochrancum".
A aby bylo jasno, pral bych sobe i jim, aby se situace zlepsila - uz jenom kvuli potomkum.

Anonymní řekl(a)...
25. dubna 2013 v 15:25  

25. dubna 2013 14:32 - moc dobře řečeno, souhlas ve všem.

Možná by bylo nejlepší, kdyby se Romům podařilo zakládat si vlastní soukromé firmy, na služby, na výrobu, atd. Možná by dostali dotace od Unie, když ta jim tolik přeje. A aspoň by děti doma viděly, že rodiče nebo aspoň otec pracuje, chodí do práce, vždyť většina vůbec neví, co to znamená. Chodí se jen pro dávky.

Pytlik Blaha řekl(a)...
25. dubna 2013 v 19:06  

Rozevírající se nůžky jsou celospolečenský problém. Všiml jsem si, že některé obchody, restaurace, oblečky, automobily, zájezdy, golfová hřiště, lékařské zákroky, zákony, místa v dozorčích radách a privilegia vůbec jsou jen pro bohaté.
Diskriminovaným spoluobčanům mojí přiznané národnosti lze poradit snad už jen, aby si nechali zešikmit oči. Dost to pomáhá. Pár let, co se po revoluci takoví přistěhovali, a už mají děti na středních školách, víkendy a kolikrát i celé noce si tráví ve vlastních obchodech. Pohoda...

Anonymní řekl(a)...
25. dubna 2013 v 23:27  

Tedy horních sto tisíc a dolních 10 milionů?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.