Rok 2012 přál eknihám, optimistické jsou i vyhlídky pro letošní rok

pátek 11. ledna 2013 ·

Elektronické knihy potvrzují svůj vzestup na českém knižním trhu. Zájem o ně neustále stoupá, roste počet dostupných knih i nových čtenářů. Meziroční srovnání mluví o devítinásobném nárůstu prodejů. A ten by měl pokračovat i letos.

Fenomén elektronických knih se dostává ke slovu také v České republice. Jen v loňském roce se skrze Palmknihy, největšího českého distributora eknih, prodalo více než 65 tisíc elektronických knih. Za roku 2011 tomu bylo lehce přes 7 tisíc prodaných kusů v elektronické podobě. Eknihy si tak získávají stále větší podíl českého knižního trhu. Podle Jiřího Vlčka, ředitele a zakladatele společnosti Palmknihy, by mělo eknihám do roku 2015 patřit 15 procent českého knižního trhu. „V současné době si eknihy ukrajují přibližně jednoprocentní podíl, ale jejich vzestup je nezadržitelný. Roste jejich obliba nejen u čtenářů, ale také u nakladatelů,“ uvedl Jiří Vlček a dodal: „Navíc s nárůstem nových titulů stoupá také ochota dalších nakladatelů vydávat své tituly také v elektronické podobě. Čtenáři už se tak nemusí obávat, že by neměli ve své čtečce či tabletu, co číst“.


Růst trhu s eknihami je patrný také přímo na webu Palmknih. Ten během roku 2012 rozšířil svou nabídku o 2 721 knih. V současné době nabízí přes osm tisíc titulů (společně s knihami zdarma a odbornými tituly BookBoon). Mezi nejoblíbenější dlouhodobě patří především severské detektivky a autoři Jo Nesbo či Stieg Larsson. „Nesbův Sněhulák je na špičce prodeje již od samého uvedení v elektronické podobě. Mezi desítku se však dostala také česká autorka M. T. Majer se svou knihou Hot Boys. Jde o titul, který nejdříve vyšel v elektronické a následně až poté v tištěné podobě,“ vysvětlil Vlček.

A co přinese rok 2013 českému trhu s eknihami? Podle Jiřího Vlčka především řadu nových titulů a další nárůst prodejů. „I rok 2013 bude přát eknihám. Očekáváme nárůst zájmu v podobě trojnásobku loňských prodejů, tedy dvě stě tisíc prodaných eknih a více. Kromě toho očekávám, že se více otevře téma rozvoje sociálního DRM. Prodeje s tvrdým DRM se neujaly. Proto je jen otázkou času, kdy k této metodě přistoupí další nakladatelé,“ uzavřel své optimistické vyhlídky Vlček.

Prodeje společnosti Palmknihy v roce 2011 a 2012
(počet prodaných titulů za měsíc)

Měsíc Rok 2011 Rok 2012
Leden 175 2 749
Únor 250 2 436
Březen 367 2 318
Duben 297 2 307
Květen 283 3 847
Červen 332 4 340
Červenec 534 5 383
Srpen 517 5 473
Září 345 5 371
Říjen 390 7 567
Listopad 581 6 987
Prosinec 3 121 16 476
Celkem 7 192 65 254

Žebříček nejprodávanějších titulů společnosti Palmknihy v roce 2012
  1. Jo Nesbo – Sněhulák
  2. Jo Nesbo – Spasitel
  3. Jo Nesbo – Pentagram
  4. Jo Nesbo – Nemesis
  5. Jo Nesbo – Lovci hlav
  6. Marcus Chown – Kvantová teorie nikoho nezabije
  7. M. T. Majar – Hot Boys
  8. Lars Kepler – Svědkyně ohně
  9. Stieg Larsson – Muži, kteří nenávidí ženy
  10. Stieg Larsson – Dívka, která kopla do vosího hnízda

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.