Říkali mi Leni

čtvrtek 13. prosince 2012 ·

Příběh desetileté dívenky, která postupně zjišťuje, kdo je a kam patří, strhuje, dojímá a současně burcuje čtenáře dnes stejně jako před více než šedesáti lety…

Křehké a působivé vyprávění malé Leni Freiwald z městečka Herrnstadt v Německu, která pátrá ve své paměti a hledá ztracenou identitu, získalo popularitu mezi čtenáři už několika generací. Nové vydání vycházi s ilustracemi japonské ilustrátorky Iku Dekune, které jsou stejně křehké a současně silné jako Lenin příběh.

Zdeňka Bezděková knížku napsala brzy po druhé světové válce, kdy na všechny ještě živě doléhaly hrůzy, které Evropě způsobovaly Hitlerovy armády, esenci a gestapo. Fašismus dokázal uloupit i matkám jejich děti. Ty, které měly germánské znaky, končily v německých rodinách a ty, které požadavkům nevyhověly, putovaly do vyhlazovacích koncentračních táborů. Zdeňku Bezděkovou jejich osud dojímal, proto napsala příběh děvčátka, které se vlastním přičiněním zachrání a vrátí se do Čech, do náruče své maminky, jejíž řeči ale už nerozumí. V Leni se z útlého dětství zachytilo, i když slaboučkou ozvěnou, cosi vřelého, milého, co zažila kdesi v nějakém „jiném světě“. Touží po rozluštění záhady tím víc, když v rodině, v níž žije, ani ve škole podobnou vřelost nezažije.

Knížka vychází už v sedmém vydání, nově ji obrázky doprovodila japonská ilustrátorka Iku Dekune.

Vydal Albatros, doporučená cena 229 Kč

Knihu s 15% slevou zakoupíte v e-shopu www.albatrosmedia.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.