Přečtěte si: Mé znepokojení nad praxí firmy Scio pan Kartous nevyvrátil

čtvrtek 13. prosince 2012 ·

Můj první příspěvek nebyl primárně míněn jako kritika toho co dělá Scio, byla to prostá korekce pro videopříspěvek, kde bylo zamlčeno že pan Šteffl má komerční firmu prodávající přijímací zkoušky a zároveň jejich internetovou a jinou přípravu,

Z článku Petra Hájka v BritskéListy.cz vybíráme:

Vyzývám pana Kartouse, ať mi ukáže statistiku (jsou přeci statistickou společnosti, že ano) s následujícími položkami, např. za minulý rok:

  1. Celkový počet děti, které dělaly Scio přijímačky na střední školy.
  2. Z toho počet úspěšných děti, které byly přijaty.
  3. Celkový počet těch kteří prošli Scio kurzy.
  4. Z těch přijatých jaké procento prošlo kurzy Scio.

Pak uvidíme, ale vsadím boty, že mi řekne, že touto statistikou nedisponuje.

Scio se ohání argumentem, že jejich zkoušky jsou objektivní v tom smyslu, že smazávají rozdíly mezi školami.

Vzhledem k tomu, že jejich testy nejsou primárně zaměřeny na encyklopedické znalosti, je pravděpodobné, že má statisticky pravdu, to jim neberu, to se ale týká dětí, které ty testy předtím nikdy neviděly.
O to zde ale vůbec nejde, tento argument je irelevantní.

Porovnejte úspěšnost těch, kteří prošli přípravou, a těch, kteří jí neprošli, to je můj hlavní argument pro neférovost těchto zkoušek (protože přípravný kurz je příliš drahý pro děti z chudých rodin, aby bylo jasno).
To je přece jasné každému, a proto rodiče ty děti dávají do kurzu aby zajistili s vysokou pravděpodobností přijetí na školu, je to normální obchodní transakce.
2 komentářů:

Pytlik Blaha řekl(a)...
13. prosince 2012 v 9:33  

Jsem trošku na rozpacích, mám-li dávat dopručení vedoucímu vědeckému pracovníku Matematického ústavu AV ČR v Praze, ale neměl by se pan Hájek s připomínkami obracet spíš na ředitele inkriminované školy?

Anonymní řekl(a)...
13. prosince 2012 v 11:01  

Odpovím vám za pana Karouse za Zlínský kraj, kde dělali SCIO testy povinně téměř všichni.

1.Celkový počet děti, které dělaly Scio přijímačky na střední školy.

Téměř všichni (mimo uměleckých oborů a uchazečů na některé soukromé školy).

2.Z toho počet úspěšných děti, které byly přijaty.

Úspěšní, tedy nad stanovenou směšnou hranici 38 bodů ze všech tří testů dohromady, všichni. plus ještě celá řádka neúspěšných.

3.Celkový počet těch kteří prošli Scio kurzy.

Skoro nikdo, protože, kdo by taky za kurzy, když se dostanou na maturitu i propadlíci, vyhazoval peníze.

Nevím jestli má cenu v dané situaci za SCIO testy vyhazovat peníze. Platí-li tu šaškárnu celou Zlínský kraj, měli by jeho představitelé celou situaci přehodnotit a vyžít peníze smysluplněji.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.