Byli jste na zahraniční stáži? Zaznamenejte si ji do Europassu, u pohovoru vám to pomůže!

čtvrtek 20. prosince 2012 ·

Pokud jste někdy absolvovali pracovní nebo studijní stáž v zahraničí, můžete si tuto zkušenost zaznamenat do jednoho z dokumentů Europassu – dokladu o mobilitě. Ten zaznamenává evropskou studijní stáž jakéhokoli zaměření, např. studijní pobyt v rámci výměnného programu, odbornou praxi v zahraničí nebo dobrovolnickou práci v nevládních organizacích. Spolu se životopisem vám doklad o mobilitě může pomoci při hledání práce nebo při dalším studiu.


„Jak vyplývá z dotazníkového šetření provedeného na podzim 2012 v rámci projektu ECVET-experts mezi 181 zaměstnavateli v ČR, více než polovina ze 70 respondentů uvedla, že při výběru nových zaměstnanců zohledňují, zda uchazeč absolvoval pracovní nebo studijní stáž u nás či v zahraničí,“ tvrdí Michala Čičváková z Národního ústavu pro vzdělávání. A stáž zaměstnavatelům přiblíží právě doklad o mobilitě, který poskytuje podrobné informace o zahraniční zkušenosti absolventa. Kromě délky, termínu a místa konání stáže z něj lze například zjistit, jaké kurzy absolvoval a jaké ohodnocení za ně získal nebo jaké schopnosti a dovednosti si uchazeč v průběhu studijního pobytu nebo pracovní stáže osvojil. To je výhodou zejména pro absolventy, kteří nemají žádnou praxi.

Od vzniku Europassu v roce 2005 využilo dokument Europass-mobilita v Evropě téměř 400 tisíc lidí. V ČR se ročně vydá v průměru 2 500 těchto dokumentů a nejčastěji je vydáván v souvislosti s programem Leonardo da Vinci, v rámci něhož probíhají odborné stáže, na kterých žáci tráví část své odborné přípravy v zahraničí na školním pracovišti nebo u zaměstnavatele. Následuje program Comenius, v rámci kterého se Europass-mobilita vydává především učitelům vyjíždějícím do zahraničí za účelem dalšího vzdělávání. Nejvíce držitelů Europass-mobility absolvovalo svou stáž v Německu, kam letos vyjela více než čtvrtina držitelů dokumentu k mobilitě. Následuje Spojené království, Slovensko a Itálie.

Stáž si vyplňte i do životopisu

Studijní nebo pracovní stáž si zaznamenejte také do svého životopisu. V Europass-životopisu je vhodné vyplnit studijní stáž do části životopisu nazvané Vzdělání, odborná příprava a školení, pracovní stáž do Vašich pracovních zkušeností. Účastníci stáží se shodují na tom, že zahraniční zkušenost je přínosná pro jejich život, jak profesní, tak osobní. Nejenže si zlepší své jazykové schopnosti a například prohloubí své odborné dovednosti, ale celkově se osamostatní, poznají jinou zemi, lidi a odlišný styl práce a to je lépe vybaví pro jejich další život a především zlepší jejich postavení na trhu práce. Schopnosti a dovednosti, které si lidé na stáži osvojili, se promítnou do údajů v části životopisu Schopnosti, znalosti a dovednosti, počínaje jazykovými dovednostmi až po sociální, organizační nebo ICT dovednosti.

Evropský formát životopisu je v Evropě velmi rozšířen, za dobu trvání Europassu si ho on-line vyplnilo nebo stáhlo více než 45 milionů lidí a oblíbenost těchto dokumentů se neustále zvyšuje. Zatímco v roce 2010 si životopis on-line vyplnilo 3,8 milionů lidí, loni téměř 6 milionů a do konce listopadu 2012 dokonce 7,5 milionů lidí. Výhodou Europass-životopisu je to, že je přehledný, v celé Evropě jednotný a pokrývá všechny údaje, které zaměstnavatele zajímají. Při řádném vyplnění formuláře tak uchazeč nezapomene uvést údaje, které mohou být pro danou pracovní pozici přínosné.

Jak lze dokumenty Europassu získat?

Životopis si vyplňuje každý sám. Jednotný evropský formát životopisu je možné vyplnit buď on-line na www.europass.cz/zivotopis, nebo si formulář stáhnete tamtéž a poté vyplníte. Dokument Europass-mobilita vyplňuje vysílající organizace (tedy např. škola, zaměstnavatel nebo nevládní organizace či agentura) a hostitelská organizace (škola, firma, nevládní organizace) a je možné jej vydávat v jakémkoli jazyce zemí EU, a to dokonce i zpětně. Tyto organizace při vydávání dokumentů komunikují s Národním centrem Europass. Postup při vydávání dokumentu Europass-mobilita spolu s vyplněnými příklady najdete na www.europass.cz/mobilita.

Pro účastníky stáží pořádá Europass soutěž

Do poloviny ledna se mohou absolventi pracovních i studijních stáží, kteří použili některý z dokumentů Europass, zapojit do soutěže „Jak Vám pomohl Europass při získání práce, brigády nebo stáže v zahraničí?“. V rámci soutěže vyplníte krátký dotazník na webu a můžete získat hru Evropa – otázky a odpovědi a další ceny. Pravidla soutěže i dotazník najdete na www.europass.cz/soutez.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.