Podívejte se na video o budoucnosti České školní inspekce

středa 19. prosince 2012 ·

Ministerstvo a ČŠI se musí dohodnout, co bude hlavní smysl inspekce.


Na stránkách EDUin.cz nabízíme ke zhlédnutí desetiminutový sestřih z kulatého stolu za účasti náměstka ministra školství Jindřicha Fryče a náměstka ústřední školní inspektorky Ondřeje Andryse. Z něj kromě jiného vyplynulo, že obě instituce si zatím ještě nevyjasnily, jaký by měl být převažující smysl inspekční činnosti v našich školách.

Hlavní sdělení krátkého videa:

  • Za poslední desetiletí prošla ČŠI zásadní personální i kvalitativní proměnou.
  • Současná podoba inspekční zprávy ředitelů přináší málo informací.
  • Ministerstvo školství vidí budoucnost inspekce v posílení metodické podpory.
  • Inspekce upozorňuje, že současná legislativa takovou změnu stylu práce neumožňuje.

Videosestřih o délce deseti minut sledujte ZDE.

Kompletní nahrávku kulatého stolu v délce 123 minut včetně diskuse panelistů, vystoupení ředitelů a otázek z pléna poslouchejte ZDE. Na stránkách EDUin.cz najdete i jednotlivá vystoupení panelistů, hledejte ZDE.

Tomáš Feřtek, moderátor kulatých stolů, řekl: „Ochotu ministerstva a vysokých státních úředníků účastnit se pravidelných kulatých stolů SKAV a EDUin vítáme. Fakt, že se informace včas a v nezkreslené podobě dostanou k odborné veřejnosti, výrazně snižuje míru nejasností a pochybností o tom, kam vlastně vzdělávací politika směřuje.“

8 komentářů:

Simona CARCY řekl(a)...
19. prosince 2012 v 7:53  

Feřtek trpí utkvělou představou, že když se informace odstane k němu, tak už se dostala k odborné veřejnosti. To je přirozeně omyl, jednak on není odborník a schopnost eduinu šířit informace směrem k veřejnosti je horší než než čtenost věstníků finančního úřadu.

Anonymní řekl(a)...
19. prosince 2012 v 7:55  

ČŠI je rozbujelý moloch. Když jsem ve školství před 26 lety začínal, přišel do školy jeden inspektor, který byl schopen i poradit. V 90. letech už to byli inspektoři dva a jeden člověk na ekonomiku, ale vcelku se s nimi dalo mluvit. Zato v novém tisíciletí nám inspekce značně posílila. Předposlední ispekce čítala sedm lidí a poslední dokonce neskutečných jedenáct. O hospitaci v hodině se s námi odmítali bavit, bavili se jen s předsedou předmětové komise, což mi přišlo krajně nevhodné, takové to o nás bez nás. A když si porovnáte inspekční zprávy z více škol, zjistíte, že se podobají, jako vejce vejci, a liší se jen v drobných detailech. Katastrofa.

Anonymní řekl(a)...
19. prosince 2012 v 10:40  

No jistě, vraťme se o 26 let zpátky do doby, kdy inspektor mohl ovlivnit i celou kariéru učitele a na základě jedné náhodné hospitace si o učiteli dokázal udělat komplexní obrázek. Proboha!

Anonymní řekl(a)...
19. prosince 2012 v 12:34  

Ale no tak. V mém okolí se nic takového nedělo. To jste museli mít za inspektora pěkného .... . Nicméně na takového můžete narazit i dnes a to i na postu ředitele či zástupce. Nemyslete si že ne.

Anonymní řekl(a)...
19. prosince 2012 v 18:21  

Víc než video o budoucnosti ČŠI je to video o práci a jasné vizi MŠMT, která zjevně vůbec není. Servilní náměstek pro regionální školství slíbí cokoliv, co křičí dav. Sice vůbec neví, jak to udělat nebo jak si to představuje, ale aspoň bude chvilku klid na objíždění konferencí.
Tak klidně přidejme ČŠI nebo někomu jinému další funkci - hlavně aby se ještě chvilku nepoznalo, že nefunguje především samotné ministerstvo. Kdyby fungovalo, možná by to učitelům a ředitelům udělalo největší radost. Nebo rozhodně větší, než když jim inspektoři začnou radit, jak v tom bordelu učit nebo známkovat, protože to skoro nikdo z nich neumí (jak označil největší nedostatek odborník Feřtek v ČRo1).

Anonymní řekl(a)...
19. prosince 2012 v 21:52  

[url=http://www.freewebs.com/fluconazole]dosing for diflucan
[/url]fluconazole 150mg tablet yeast infection
diflucan qt
fluconazole for candida
fluconazole topical application
fluconazole tab

Pytlik Blaha řekl(a)...
19. prosince 2012 v 21:58  

protože to skoro nikdo z nich neumí

Inspektor školní český, s dovolením, nemá co umět učit. Natož pak aby, jak se učí, učiteli radil nebo snad, nedejbože, někoho, jak učí, hodnotil.
To je, jako kdyby na inspektorátu práce měli umět pracovat nebo mi dokonce měli radit, jak pracovat lépe.

Anonymní řekl(a)...
20. prosince 2012 v 0:17  

Inspekce je naprosto vyčpělá instituce, která sice na svém počátku koketovala s možností metodického vedení či podpory, ale po mnoha letech normalizačních změn dospěla do stádia naprosto impotentní instituce. Jen si vezměte, kolik se v jejím čele vyměnilo ústředních školních inspektorů. To, jak byla a je řízena direktivně, se pochopitelně odráželo a odráží i na jejím stylu práce v terénu ve stylu cyklisty. Nahoře je dobré se hrbit a dole šlapat.
Na metodické vedení inspekce nikdy neměla, protože je orientována prioritně na kontrolu předpisů.
Představa, že ČŠI jednou nahradí NIDV, který je před zrušením, je naivní a úsměvná. Jen se podívejte na figurky, které stojí v jejím čele. Ty přece nikdy o žádné metodické vedení nestály a stát nebudou. Kontrola jim vyhovuje a proto ve stylu pana náměstka ČŠI dokazují, že dělají jen to, co jim ukládá zákon. Budejť ne, když si ho takhle sepsaly.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.