Osvěta podle ODS: manipulace středoškoláků nepřesnými informacemi

neděle 25. listopadu 2012 ·

Velmi nepřesné, až manipulující informace coby „odborný“ materiál pro eseje studentů a studentek rozeslali Mladí konzervativci, mládežnická organizace ODS, plzeňským středním školám. Na tento fakt poukázala nevládní organizace Arnika. Podklady s názvem „Otázka stavby nové spalovny odpadu v Chotíkově“ obsahují velmi vážné odborné nedostatky. To vše za peníze Ministerstva životního prostředí. Příští pondělí proběhne v aule Vyšší odborné školy a SPŠE Plzeň panelová diskuze, na níž se bude o plánované výstavbě, esejích i tendenčních materiálech mluvit. Vyvracet omyly o spalovnách a emisích toxických látek, které produkují, pojede vyvracet Jan Nezhyba z Arniky.


„Tak silně manipulativní použití dat, jaké předvedli Mladí konzervativci, není možné označit za osvětu, ani kdybychom obě oči nejen přimhouřili, ale i úplně zavřeli,“ pozastavuje se nad podklady Jan Nezhyba, který se v Arnice zabývá mimo jiné Integrovaným registrem znečišťování. „Když argumentují příkladem liberecké spalovny, podhodnocují celkové emise extrémně nebezpečných dioxinů hned tisícinásobně. Operují jen s emisemi do ovzduší, ale nijak neřeší dioxiny, které se prostřednictvím odpadů ze spalovny mohou dostat do potravního řetězce. A podobných kiksů je v materiálech více,“ doplňuje Nezhyba.

Panelová diskuze na téma "Stavba nové spalovny v Chotíkově“ se uskuteční v pondělí 26. listopadu 2012 od 9.00 hod. do 11.00 hod. v aule VOŠ a SPŠE Plzeň, Koterovská 85, Plzeň (mapa).

Nevládní organizace připomínají, že ve stejné době, kdy probíhá „vzdělávací projekt“ Mladých konzervativců, připravují ministerstva životního prostředí i průmyslu a obchodu změny zákonů státních koncepcí, které mají umožnit masivní výstavbu spaloven v Česku. Zatímco dnes předpisy upřednostňují spíše recyklaci, politikové ODS vycházejí vstříc spalovnářské lobby. Lidé s výstavbou spaloven nedaleko svých domovů výrazně nesouhlasí. Nyní přichází pokus ovlivnit veřejné mínění zkreslenými informacemi.

„Prezentovat neodborné názory, které jdou na ruku lobistům, developerům a konkrétním finančním skupinám na papíře s logy Ministerstva životního prostředí je silná káva. Ještě smutnější ale je, že ministrem Chalupou podpořená mládežnická organizace ODS tuto kávu servíruje na středních školách, kde mají studenti jen omezené možnosti rozpoznat, že jim neříkají pravdu,“ komentuje situaci zástupce Zeleného kruhu Jan Skalík.

Asociace nevládních organizací Zelený kruh již v květnu 2012 upozornila na to, že podpora projektu Mladých konzervativců je bezprecedentním financováním stranické organizace ze strany státu. Nyní tento krok přináší první výsledky: ideologicky zaměřené texty a debaty, které mají záměrům za miliardy dopomoci k uskutečnění. Nemusíme tak přijít pouze o peníze ze svých daní nebo čisté životní prostředí. Především se opět rozvolňuje hranice mezi byznysem a politikou a otvírají se další cesty korupčnické manipulaci.

5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
25. listopadu 2012 v 17:44  

Ať si pan Nezhyba a celá Arnika veškerý odpad kompostuje u seba na zahradě, a nebudeme muset stavět spalovny.

Charlie řekl(a)...
25. listopadu 2012 v 18:47  

To anonymní 17:44

Spalovny ale problém v žádném případě neřeší. Na to aby se vyplatil jejich provoz, musí mít velkou kapacitu, tj. musely by se zavážet odpadem i z jiných krajů, nebo jak někteří doufají, i ze zahraničí. Tím by se zvýšil provoz velkých nákladních vozidel v okolí spalovny, a tím by došlo k dalšímu znečišťování životního prostředí. O mnoho lepší je recyklace, a nemusí jít jen o kompostování. Výhodou je také to, že zpracovatelé odpadu za něj obvykle obcím platí, zatímco v případě spaloven platí obce za spálení odpadu jim. Pokud navíc vyrábějí teplo nebo elektřinu, zaplatíme jim mi všichni podruhé a leckdy ještě využitelné suroviny vyletí komínem.
Především při svých pravidelných cestách do Rakouska jsem se nestačil ze začátku divit, co vše se recykluje a v jakém množství. A také jaké hrozí sankce v případě porušení pravidel.

Pytlik Blaha řekl(a)...
25. listopadu 2012 v 20:49  

Těmi spalovnami myslíte ty skládky, které se za hezké penízky zavezou odpadem z Německa, který pak nečekaně a čirou náhodou vzplane jasným plamenem?

Anonymní řekl(a)...
26. listopadu 2012 v 0:29  

25. listopadu 2012 17:44
Recyklovat se dá téměř 95% odpadu. Nač ho tedy spalovat?

Anonymní řekl(a)...
26. listopadu 2012 v 11:53  

Kontakt jurodivých aktivistů z nevládních zelených organizací s absolventy modrého mozkového klystýru od Mladých konzervativců - to musí být něco jako setkání hmoty s antihmotou. Doufejme, že dojde pouze k lokální anihilaci a okolí zůstane nepoškozeno.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.