Prvního června odstartují závěrečné zkoušky v učebních oborech. Většina škol se dobrovolně přidala k projektu jednotných zkoušek, úroveň zkoušek v tom samém oboru bude tedy stejná, ať už je žáci budou skládat kdekoli v České republice.

středa 30. května 2012 ·
Podobně jako je to s maturitou, čeká také žáky učebních oborů jednotná závěrečná zkouška. Pro každý obor se připravuje jednotné zadání, které pak školy mohou na základě dobrovolnosti využít. Do dnešního dne se k tomuto postupu přihlásilo 339 škol, tedy 79,4 % s tříletými učebními obory (kategorie H) a 81, tedy 59,6 % škol s obory kategorie E, v nichž se připravují zejména žáci se speciálními vzdělávacími potřebami. Od školního roku 2014/15 by použití jednotného zadání mělo být povinné pro všechny školy.

Jak jednotné zkoušky vznikají

Jednotné zadání není školám nadiktováno shora, ale vytváří ho autorský tým, v němž pracují učitelé i ředitelé škol, které daný obor vyučují. V týmu jsou i zástupci zaměstnavatelů vyslaní Hospodářskou komorou, kteří se starají o to, aby zadání odpovídalo potřebám praxe a vycházelo ze současné technologické úrovně. „Předpokládáme, že se díky nové závěrečné zkoušce zvýší důvěra zaměstnavatelů k výučnímu listu,“ říká Dana Kočková z Národního ústavu odborného vzdělávání, který má reformu závěrečných zkoušek na starosti v rámci projektu ministerstva školství Nová závěrečná zkouška 2. Finančně na něj přispívá Evropský sociální fond.

Jakých oborů se jednotné zkoušky týkají

Sjednocení zkoušek probíhá postupně. Napřed se týkalo klasických učebních oborů, jako je zedník, kuchař, prodavač, automechanik apod. V minulém školním roce se poprvé začaly sjednocovat i závěrečné zkoušky v učebních oborech pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. „Dáváme tím najevo, že s jejich absolventy počítáme a snažíme se zlepšit jejich pozici na trhu práce,“ upřesňuje Dana Kočková.

Školy oceňují zpětnou vazbu

„Hodně nás těší, že se k nové závěrečné zkoušce přidává tolik škol, ačkoli je k tomu nikdo nenutí,“ říká hlavní manažerka projektu Dana Kočková. „Školy zřejmě oceňují zpětnou vazbu, kterou díky použití jednotného zadání získávají.“ Jednotné zadání totiž podává škole důležitou informaci o tom, jaké jsou výstupní požadavky na žáka daného oboru a do jaké míry škola splňuje nároky, které jsou odborníky v oboru považovány za standardní.

Co přinese projekt Nová závěrečná zkouška 2


  • Jednotná zadání budou připravena tak, aby odpovídala změnám ve školách. Ty totiž začaly během posledních let vyučovat podle nových vzdělávacích programů.
  • Informační systém nové závěrečné zkoušky, díky kterému se jednotná zadání dostávají do škol, bude inovován tak, aby umožnil i skládání písemných zkoušek přímo na počítači. Téma písemky si vygeneruje žák ve chvíli, kdy si sedne k počítači, nebude tedy možné jeho vyzrazení.
  • Podstatně se rozšíří databanka témat, takže se stane zásobníkem, z něhož se budou generovat konkrétní jednotná zadání pro každý školní rok. Díky tomu bude standardní režim nové závěrečné zkoušky efektivní a relativně levný.

Další informace na www.nuov.cz/nzz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.