Martin Rychlík: Dobešova veřejnoprávní squadra: Baumruk, Zelenka, Řepka

pátek 3. února 2012 ·

Vedení ministerstva školství spoléhá na veřejnoprávní novináře, kteří se svého času točili i kolem stamilionových toků ve sportu.Ministr školství Josef Dobeš (VV) má zvláštní afinitu k lidem, kteří působili ve veřejnoprávních médiích i společnostech pohybujících se kolem velkého sportu:

  • Mediální hvězdou posledních dní je především Jiří Baumruk, bývalý předseda Rady České televize, jenž od 650milionového projektu SPORT přešel k řízení Národního institutu pro děti a mládež (NIDM).
  • Nyní se objevil v roli „pověřeného ředitele“ komunikace ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Antonín Zelenka, člen Rady Českého rozhlasu.
  • A konečně – podle informací ČESKÉ POZICE – tuto sestavu obohacuje ještě bývalý redaktor obou zmíněných veřejnoprávních médií Milan Řepka, jenž je „neviditelným“ Dobešovým poradcem pro média, jak už jsme psali loni v prosinci.
Co mají společného kromě své novinářské odbornosti?

Jiří Baumruk
K hledání společných jmenovatelů není nutná žádná investigace; stačí se spolehnout na otevřené zdroje. Začněme Jiřím Baumrukem. Po „úspěchu“ se svým projektem SPORT, který nesmlouvavě zdrtila Evropská unie, dohlédne na „státní podporu a ochranu naší mládeže“, což je deklarovaným účelem organizace NIDM, kde střídá dosavadního ředitele Jiřího Veverku.

„Nemyslím si, že se ten projekt (SPORT) nepodařil,“ uvedl pro server iHNed.cz ministr Dobeš. „Pan Baumruk pracuje s mládeží léta, dokonce je to učitel. Efekt pana Baumruka tedy je, že teď bude ředitelem něčeho, co celou dobu prakticky dělá. Problém ředitelů těchto organizací je, že už dávno zapomněli na to, co mají financovat, řídit, jak pracovat s mládeží.“ (Komentátor se těžko ubrání nápadu, že véčkař Dobeš svým rozhodnutím tak trochu „kanibalizoval“ vlastní stranu, když obětoval Veverku.)

Baumruk byl v roce 2005 zvolen členem Rady České televize a po roce 2007 až do loňska byl jejím předsedou. Jako šéfredaktor sportovní redakce ČT působil od roku 1992 do roku 2000, kdy ji neopouštěl v dobrém. Podepsal totiž smlouvu s dodavatelem hokejových televizních přenosů, velmi lukrativní právě pro dodavatele, z níž profitovala firma BPA, kam Baumruk záhy nastoupil.

Mladá fronta Dnes posléze zjistila, že ještě jako šéfredaktor koupil pozemek a vilu v Benicích od firem Antonína Charouze, který BPA ovládal. Dle Baumruka to ale byla jen shoda náhod; nařčení z možného střetu zájmů, či dokonce korupce odmítal. Poté v letech 2003 až 2007 působil jakožto mluvčí v Praze 5 za panování starosty Milana Jančíka (ODS).

Od roku 2000 Baumruk provozuje Studio Baumruk, které se dle webových stránek zabývá „organizací soutěží a turnajů pro děti, moderováním sportovních akcí, zajištěním tiskových konferencí a konzultacemi pro pořadatele.“ Snad to nebude nějak kolidovat s prací v Národním institutu pro děti a mládež...

Celý článek na webu ČESKÁ POZICE

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.