Petice za odvolání ministra školství Josefa Dobeše

čtvrtek 26. ledna 2012 ·

Po nástupu Mgr. Josefa Dobeše na post ministra školství, mládeže a tělovýchovy došlo k povážlivému zhoršení státní politiky v této sféře. Soudíme, že Josef Dobeš je nekompetentní osobou pro řízení MŠMT. Pod jeho vedením se politika MŠMT stala chaotickou a nekoncepční, neboť ministr Dobeš se prioritně soustředí jen na určitá témata.


Josef Dobeš je nekompetentní osobou pro řízení MŠMT. Lze ho sice pochválit, že po letech dlouhých příprav odstartoval projekt státních maturit, avšak je třeba zohlednit jejich kvalitu a úroveň. Jestliže měly sloužit pro srovnání kvality výuky na středních školách a nahradit přijímací zkoušky na vysoké školy, je rozporu hodné, že ministerstvo zveřejnilo pouze výčet nejúspěšnějších středních škol v jednotlivých regionech a téměř žádná vysoká škola výsledky státní maturity u uchazečů o studium nezohledňuje. To je jasným znakem nedostatečné komunikace mezi ministerstvem a vysokými školami.

O nedostatečné komunikaci mezi ministerstvem a vysokými školami svědčí i to, že důležitá reforma VŠ byla zcela připravována ministerstvem a zástupci vysokých škol dostali jen velmi omezenou dobu pro připomínky. Dobešova reforma VŠ nenalezla podporu jak mezi studenty, představiteli akademických obcí, tak i širokou veřejností.

Pozornost si zasluhují vzájemné sympatie mezi ministrem školství Josefem Dobešem a prezidentem republiky Václavem Klausem, který se netají svým sympatiím k Věcem veřejným. Dobeš zaměstnal na vysoké pozici kontroverzního Ladislava Bátoru, podporovatele prezidenta Klause. Učinil tak navzdory výhradám premiéra Petra Nečase (ODS) a posléze i navzdory odporu TOP 09, kteří se ohradili proti Bátorovým urážkám představitelů této strany. Provázanost mezi prezidentem, který by měl být a priori nestranný, a ministerstvem, lze také ukázat na volbě poradců ministra; Dobeš si zvolil za jednoho ze svých poradců také prezidentova syna a ředitele PORG Václava Klause ml. Takováto spolupráce může ovlivňovat ministra ve prospěch privátních škol a na úkor těch státních. Za výsměch lze v této souvislosti považovat výrok prezidenta ČR z konce léta 2011, ve kterém označil Josefa Dobeše za nejlepšího porevolučního ministra školství.

Návrh na odvolání ministra školství byl vznesen již na jaře 2011, avšak prezident Václav Klaus využil rozporného výkladu znění ústavy a ministra odmítl odvolat. Jelikož bylo těsně před startem státních maturit, zastal se Dobeše 1. místopředseda vlády a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), takže měl Dobeš setrvat ve funkci ještě během průběhu tohoto projektu.

Za působení Josefa Dobeše na ministerstvu došlo k častým personálním změnám ve vedení úřadu, což se mimo jiné projevuje v současném problému čerpání peněz z evropských fondů, neboť se odhalila určitá pochybení v transparentnosti některých zakázek.

Je nutné si uvědomit, že Česká republika nemá nikterak vyspělé zemědělství ani průmysl, a tak konkurenceschopnost, vyspělost a ekonomika státu bude ze značné míry ovlivněna právě ve výsledcích vědy a výzkumu, jejíž koordinace spadá pod ministerstvo školství.

Existují desítky dalších důvodů, proč není Josef Dobeš kompetentní k řízení resortu školství a jeho post by měl obsadit některý odborník na problematiku vzdělávání a sportu, kterých bohužel Věci veřejné nejspíše příliš nemají. Kromě prezidenta Klause ho v setrvání na postu ministra školství hájí ještě neformální lídr VV Vít Bárta, bývalý majitel agentury ABL, ve které Dobeš pracoval, a politik obžalovaný z předávání úplatků v obálkách, které označil za půjčky. Ministr Josef Dobeš například nepodpořil vydání Bárty k trestnímu stíhání kvůli zmíněné korupční aféře či hlasoval pro paskvil vytvořený pozměňovacími návrhy poslance Michala Babáka (VV) ve zdanění hazardu.

Nyní je již nejvyšší čas, aby ministr Dobeš opustil post ministra školství, mládeže a tělovýchovy, neboť nekoncepčnost jeho politiky a jeho nekompetentnost v řešení otázek školství se může ve svých dlouhodobých důsledcích ukázat devastující pro české školství a vzdělanost.

Doplňující informace:


Mgr. Josef Dobeš (VV) je ministrem školství, mládeže a tělovýchovy ve vládě Petra Nečase. Po vystudování filozofické fakulty na Masarykově univerzitě v Brně, kde napsal svoji - dle odborníků nedostatečnou a nekvalitní - diplomovou práci, začal pracovat jako psycholog ve Vazební věznici Praha - Pankrác. Později zaujímal post personálního manažera v bezpečnostní agentuře ABL, a.s.Spoluzakládal politickou stranu Věci veřejné (VV), jejímž byl místopředsedou.


Podle § 7, zákona č. 2/1969 Sb. : ,,Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy je ústředním orgánem státní správy pro předškolní zařízení, školská zařízení, základní školy, střední školy a vysoké školy, pro vědní politiku, výzkum a vývoj, včetně mezinárodní spolupráce v této oblasti, a pro vědecké hodnosti, pro státní péči o děti, mládež, tělesnou výchovu, sport, turistiku a sportovní reprezentaci státu.''

PETIČNÍ VÝZVU NAPŘÍKLAD PODPOŘILI:


Jan Břížďala (Katedra učitelství a didaktiky chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Gymnázium Třebíč)
Mgr. Magdalena Bendová (Ústav chemických procesů Akademie věd České republiky v Praze)
Mgr. Michal Vlach (ředitel ZŠ a MŠ Březno, okres Chomutov)
doc. Ing. Petr Hlaváček CSc. (proděkan Technologické fakulty Univerzity Tomáše Bati v Praze)
PhDr. Petr Zeman, Ph.D. (odborný asistent Katedry výchov uměním Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem)
Ing. Jitka Krätschmerová (statutární zástupce Sportovní gymnázium Vrbno pod Pradědem)
doc. PhDr. Petr Ježil, Ph.D. (zástupce vedoucího katedry, Pedagogická fakulta Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem)
Mgr. Tomáš Kluc (ředitel ZŠ a MŠ Vejprty, okres Chomutov)
Ing. Martin Plešinger, Ph. D. (odborný asistent s vědeckou hodností, Ústav nových technologií a aplikované informatiky, Technická univerzita v Liberci)
doc. Mgr. Vladimír Šavel (vedoucí Katedry výchov uměním Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem)
Mgr. Ctirad Obršlík (ředitel ZŠ a MŠ Studenec, okres Třebíč)
Mgr. Ingrid Balážová (ředitelka ZŠ a MŠ Vysoká Pec, okres Chomutov)
Mgr. Jana Kottová (tajemnice Katedry hudební kultury Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni)
Mgr. Miloš Rousek (ředitel 1. ZŠ Jirkov)
Mgr. Renata Vařechová (zást. ředitele ZŠ Kolovraty, Praha)
Mgr. Hana Macalíková (ředitelka ZŠ a MŠ Spořice, okres Chomutov)
Mgr. Jan Berki (odborný asistent, Ústav nových technologií a aplikované informatiky, Technická univerzita v Liberci)
Mgr. Ivana Nejedlá (ředitelka ZŠ Pardubice - Studánka)
Mgr. Petr Jiráček (ředitel 3. ZŠ Jirkov)
Mgr. Alena Brabcová (ředitelka ZŠ a MŠ Plesná)
Mgr. Jitka Červená (ředitelka ZŠ Březenecká, Chomutov)
Eva Kozlerová (ředitelka MŠ Jirkov)
Miloslava Vozábalová (ředitelka MŠ Lidická, Strakonice)
Dana Rytychová (statutární zástupce MŠ Lesní, Klášterec nad Ohří)
Pavel Hamřík (ředitel ZUŠ se zaměřením na církevní hudbu, Brno)
Ludmila Karbanová (ředitelka MŠ U Berušek, Otvice)
Pavel Buršík (studentský zástupce Akademického senátu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně)
Lenka Rozlíková (výchovná poradkyně 4. ZŠ Cheb)
Lea Novotná (předsedkyně kulturní komise, obec Otvice)

K petici se můžete připojit na Petice.24.com

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.