Přečtěte si: Vláda přidala na platy učitelů - zrušila jim ale věkový automat

středa 7. prosince 2011 ·

Vláda večer odsouhlasila čtyři miliardy, které půjdou od ledna na platy učitelů. Pedagogům by se tak měla zvýšit mzda o 500 až 1500 korun měsíčně. Ministři ale zároveň zrušili automatické odměňování učitelů podle věku, nově by o platech měli rozhodovat ředitelé. Právě kvůli věkovému automatu dnes na zhruba 1600 škol proběhla stávka. Ministr práce Jaromír Drábek zdůraznil, že u všech ostatních skupin zaměstnanců ve státním sektoru už byl věkový automat zrušen.

Z článku ban v ČeskáTelevize.cz vybíráme:

"Vláda nepřekvapila," komentoval schválení nařízení Dobšík. Uvedl také, že budou nyní pečlivě sledovat kroky ministra školství a odměňování ve školách. Pokud by na začátku roku docházelo k nějakým excesům, tedy kdyby ředitelé starším kantorům platy snižovali, zvážily by prý odbory "větší akce".

10 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
7. prosince 2011 v 21:31  

Pokud nebudou stanovena přesná pravidla odměňování v oblasti nadtarifní částky mzdy, pak to nemá cenu vůbec komentovat. Největší částku dám přece mladé kantorce s kterou právě souložím. To je přece logické, že to nedám nějaké padesátileté. Další peníze dám Josefovi s kterým chodím na pivo. Možná zbude něco na ostatní.a i když budou pravidla stanovena, tak se budou masově obcházet. Jsme přece Češi.

Luděk Blaha řekl(a)...
7. prosince 2011 v 21:48  

Nazdar konkurenceschopná Evropo!
V množství vítězů školních, okresních, krajských a celostátních olympiád v matematice, jazycích, přírodních a společenských vědách na metr čtvereční nás nedoženeš.
O davech florbalové drobotě už ani nehovořím.

Anonymní řekl(a)...
7. prosince 2011 v 22:47  

To bude teda k pláči, až kantorka dostane pět let před důchodem základní plat 20 000, protože stát je rozkradený a ona je stará a nestačí třeba v chůzi 15 letým žákům.
A to, že celý život usilovně pracovala a naučila tisíce žáků číst, psát a počítat. Za to ji potrestáme bábu starou. Hrozná společnost.

Luděk Blaha řekl(a)...
7. prosince 2011 v 22:57  

Třeba se konečně začneme ředitelů škol ptát, která kritéria pro hodnocení kvality učitele jsou pro ně rozhodující.
Dělám to už několik let.

Anonymní řekl(a)...
8. prosince 2011 v 1:47  

Nebudeme se jich ptát na nic, pane Blaho. Teď už vůbec ne.

poste.restante řekl(a)...
8. prosince 2011 v 2:31  

Kdo se moc ptá, moc se doví.
Třeba datum, ke kterému ve škole skončí.

Reeve řekl(a)...
8. prosince 2011 v 9:13  

Průšvih zdaleka není jen v tom, že ředitel bude moci nejen beztrestně přidávat svým milcům (to ostatně mohl už teď), ale také odebírat nemilcům (to dosud nemohl). Ale je hlavně v tom, že tím také pro školu končí jakýsi "nárok na minimální balík peněz pro tabulkové platy".
Až dosud mohl ředitel při jarním rozpočtovém řízení říci: "Jen na základní tabulkové platy budu pro letošek potřebovat 7 milionů, takže navrhovaných 6,5 milionu objektivně nemůže stačit". Úředníci pokývali hlavou, museli to uznat a přisypali, minimálně onu polovinu melounu.
Dnes mu však úředníci řeknou: "Řediteli náš, sokole sivý, bohatýre! 6 milionů je ti málo? Přerovnej si mužiky, jiné stupně jim přiřaď... a hned budeš mít pro všechny dost!" A ředitel sklapne kinžál a odkráčí s vědomím, že pro letošek utře ústa nejen holubička jeho, krásná Vasilisa, ale i vzpurný sršatec Luděj Blagovič.

Luděk Blaha řekl(a)...
8. prosince 2011 v 15:11  

vzpurný sršatec pravíte? To spíš Krasnaja Šapočka.

Luděk Blaha řekl(a)...
8. prosince 2011 v 15:38  

Kdo se moc ptá, moc se doví.

Kdo se ptá pořád na stejnou věc, je buď blbej nebo se nedozvěděl nic.

poste.restante řekl(a)...
8. prosince 2011 v 17:44  

Inu, kolego Blaho, zbude to zase na obvyklé rebely. :-)
Já se zase chodívám ptát ke zřizovateli a sem tam dám řeč i s poslanci.
Zatím to má ten efekt, že už se mnou o školství vesměs nechtějí diskutovat, protože mám "malé pochopení pro politickou realitu a složitost legislativního procesu".
A já se jim pořád pokouším vnutit, ať se vykašlou na politikaření a řeší věcnou stránku alespoň hlavních problémů.
Že by to pro začátek stačilo.

Teď čeká mou školu "optimalizace" tak dám vědět, zda přežiju.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.