Martin Rychlík: Maturitního žebříčku se nejspíš dočkáme. Zažádal o něj novinář.

pátek 8. července 2011 ·

Redaktor LN si o pořadí škol zažádal 28. června podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Ministerstvo nemá právo ho tajit.Zveřejnění výsledků všech škol ve státní maturitní zkoušce se domůžeme právní cestou, hřímali před časem hejtmani českých krajů. „Tak to se nemusí namáhat, už se stalo. Žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím jsem podal 28. června. I když otázka, zda zveřejnit výsledky, vůbec není triviální,“ píše v dnešním sloupku Lidových novin novinář Tomáš Němeček, jenž se dlouhodobě specializuje na právo a oblast vzdělávání. V textu shrnuje čtyři hlavní námitky proti publikaci tohoto indexu škol, a polemizuje s nimi.

  • Námitka č. 1: Jednotné testy měří školáky, nikoli školy.
  • Námitka č. 2: Státní maturity mají vážné chyby, je to pokřivené zrcadlo.
  • Námitka č. 3: Testy měří jen testovatelné.
  • Námitka č. 4: Zveřejňování zesiluje třídění.
Němeček svůj článeček uzavírá: „Žebříček je hrubý, primitivní nástroj, ale je srozumitelný úplně všem. Tolik se toho namluví o potřebě celonárodní debaty nad vzděláváním; a když máme ideální spouštěč, budeme ho tajit?“

Němeček by se k těmto informacím měl nejspíše skutečně dobrat. „Výsledků škol se ustanovení, omezující přístup k informacím ve školském zákonu, vůbec netýká. Výsledné pořadí škol je tedy normální informací, kterou je povinný subjekt (ministerstvo školství, ale i CERMAT) povinen každému na žádost vydat,“ sdělil ČESKÉ POZICI Oldřich Kužílek, poradce pro otevřenost veřejné správy ze sdružení Otevřená společnost.

Celý článek v ČESKÁ POZICE.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.