Přečtěte si: Bulvár se pustil do ministra školství Dobeše. Vrátil dítě do ústavu

pátek 8. července 2011 ·

Deník Blesk se ve svém úvodním materiálu obouvá do ministra školství Josefa Dobeše. Bere si na paškál dokonce celou jeho rodinu. Dobeš totiž vrátil do ústavu patnáctiletého Davida, kterého měl s manželkou v pěstounské péči. Rodina ho prý nezvládla – manželům ukradl vyšší částku peněz a dokonce ho musela před několika týdny hledat policie s vrtulníkem.

Z článku Olgy Böhmové v ParlamentníListy.cz vybíráme:

„Co k té situaci říci, je to holý fakt. Davidovi bylo šestnáct let a rok u nás žil v pěstounské péči. Před tím jsem jej měl v hostitelské péči. To znamená, že u nás byl vždy na Vánoce, na prázdniny a jednou měsíčně na víkend. Nedávno vzal doma poměrně velkou částku a utekl z domova. Je polorom a silně jej přitahovala romská subkultura, mezi Romy měl značné kontakty. Vím od jeho dětské lékařky, že mu jistí kamarádíčci říkali, že se nemá učit, že to nepotřebuje, když má tátu ministra," sdělil ParlamentnímListům.cz k informacím Blesku Dobeš.

7 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
9. července 2011 v 9:32  

Není nad osobní zkušenost s Romy, že pane ministře! Na druhé straně Vaše poznámka, že Váš "syn", kterého jste měl v pěstounské péči, je "polorom", je z úst ministra školství natolik šokující, že se vyrovná termínu z¨dob Třetí říše - "Halbjude, neboli poloviční Žid".
Kdyby většina rodin, které mají vlastní děti či děti v pěstounské péči, řešila takto vzniklý problém podobným způsobem, jsou dětské domovy na každém rohu. Chápu, že kombinace mladé a nezkušené manželky pečující o další dvě malé děti a pubertálnního "poloroma", kterého si vzal neuváženě velmi časově vytížený psycholog - ministr, je velkou komplikací. Přesto je daleko snadnějším řešením změna prostředí pro "syna", diagnostický pobyt či jiná varianta, než druhý návrat do dětského domova.
Pro většinu lidí je tato "kauza" pouze důkazem, že většina prominentů raději káže ostatním moudra o pramenité vodě, přičemž sama raději popíjí víno, že?

Anonymní řekl(a)...
9. července 2011 v 11:53  

raději káže ostatním moudra

Soudit druhého je hrozně jednoduché, zvláť když neznáme všechny okolnosti.

A kolik dětí z diagnosťáku jste odchoval/a Vy?

Možná že mohl ministr lépe odhadnout, jak to asi dopadne. Ale na druhou stranu - kde bychom byli, kdyby se každý bál udělat ten první krok?

Pavla řekl(a)...
9. července 2011 v 15:06  

Návrat Davida do ústavu je holý fakt. Ministrovo řazení faktů už je fakt rozvitý. "Vzal peníze", "utekl" (utekl už předtím, ale zřejmě zjistil, že peníze je třeba nevyhnutelně mít, jinak by umřel hlady nebo by musel žebrat nebo krást od cizích, když už utekl); "je polorom" a "silně jej přitahovala romská subkultura", "mezi Romy měl značné kontakty". To je Dobešovo coming out. Pan ministr školství se nám snaží vysvětlit, proč chlapec utekl. Ač mu bylo u pana ministra dobře, měl závadný původ, to je ten důvod. Proč by to jinak takřka jedním dechem pan ministr dodával? Závadné je zřejmě i to, že ho přitahovala romská kultura (v podání pana ministra subkultura). Hledání identity a vlastních kořenů v rodině pana ministra školství byl zjevně problém, chlapec se nechtěl asimilovat.

Anonymní řekl(a)...
9. července 2011 v 15:26  

Ostatně takto se chová tato vládní strana s panem ministrem jako místopředsedou i k ostatním obyčejným lidem. Chudým berou a bohatým dávají.To je jeden z jejich aktuálních kroků. Tedy ODS "C"

Anonymní řekl(a)...
10. července 2011 v 10:30  

To 15:26

Útěky Romů od pěstounských rodin nejsou vůbec žádný politický akt!

Vím o několika podobných případech, děti osvojené ještě v kojeneckém věku nebo raném dětství. V 15 - 16ti letech najednou zlom a útěky od rodin, většinou k tomu krádeže, toulání, záškoláctví, vloupačky. A zklamaní pěstouni, sourozenci, ztráta iluzí...

Anonymní řekl(a)...
10. července 2011 v 21:11  

Asi se měl pan ministr poradit se skutečným psychologem. Nemusel by poté používat argumentů, které psychologové označují jako racionalizace. Racionalizace je totiž jedním z obranných mechanismů, který používáme při některém svém osobním selhání.
"Byl to vlastně polorom a tíhnul k romské subkultuře, už jednou utekl a světe div se, chtěl se sám o své újmě vrátit do dětského domova.

Ale jinak je pro mne jako ministra školství základní prioritou integrace a inkluze menšin.

Anonymní řekl(a)...
11. července 2011 v 13:13  

Zdá se, že je pan Dobeš stejně "dobrý" psycholog, potažmo pěstoun a hostitel, jako ministr.
Ale dívejme se na to pozitivně.
Z toho, co nám bude nabízeno při příštích volbách, těžko vzejde něco lepšího, takže buďme rádi, že jsme alespoň zatím ušetřeni výbuchů sopek, tsunami a zemětřesení.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.