NIDV: Učitelé se zdokonalují v jazykových znalostech

čtvrtek 4. března 2010 ·

Celkem 566 pedagogů a pedagogických pracovníků je v Královéhradeckém kraji zapojeno do projektu Brána jazyků otevřená, což je grantový projekt realizovaný Národním institutem pro další vzdělávání, jehož cílem je zvýšit jazykové znalosti pracovníků ve školství, kteří se svými jazykovými schopnostmi chtějí přiblížit svým kolegům v Evropě. Jazykové kurzy probíhají nejen v Hradci Králové, ale i v Trutnově, Vrchlabí, Náchodě, Novém Městě nad Metují, Kostelci nad Orlicí, Jičíně, Hořicích, Dvoře Králové nad Labem a v Novém Bydžově. Tento projekt, který trvá od ledna loňského roku, skončí v dubnu 2011.


Díky projektu Brána jazyků otevřená se nyní v Královéhradeckém kraji pedagogičtí pracovníci z různých základních a středních škol zdarma učí mluvit a psát anglicky, německy, francouzsky nebo španělsky. Největší zájem je o výuku angličtiny. „Mnozí čeští učitelé a pedagogičtí pracovníci mají v porovnání se svými kolegy v Evropě velmi nízké jazykové znalosti, ale chtějí tento nedostatek napravit, o čemž svědčí vysoký zájem o náš program, v němž nabízíme bezplatnou výuku jazyků. Učitelé nic neplatí, projekt je financován z Evropského sociálního fondu a ze státního rozpočtu ČR,“ konstatovala Mgr. Jana Lišková, vedoucí krajského pracoviště Národního institutu pro další vzdělávání v Hradci Králové a hlavní manažerka projektu Brána jazyků otevřená.

Dodala, že projekt bude v příštím roce zakončen testy, které potvrdí dosaženou jazykovou úroveň absolventů kurzů. Součástí kurzů jsou i přípravné semináře k mezinárodním zkouškám, které mohou zájemci absolvovat. Někteří účastníci projektu Brána jazyků otevřená se již v rámci projektu zúčastnili i tuzemských týdenních intenzivních jazykových kurzů, v roce 2011 bude uspořádán zahraniční jazykový a metodický kurz, který bude určen nejaktivnějším účastníkům projektu Brána jazyků otevřená s vyšší jazykovou úrovní.

„Pedagogičtí pracovníci díky našemu projektu Brána jazyků otevřená zvyšují své jazykové znalosti, což je dobrá zpráva také pro rodiče dětí v základních a středních školách. Když totiž učitelé výborně ovládají cizí jazyk, může se to projevit nejen v tom, že se oni sami v případě potřeby domluví, ale také v tom, že mohou například začít aktivně spolupracovat třeba se školami v partnerských městech, případně nemusí mít obavy z uspořádání zahraničních výletů, stáží a exkurzí,“ uvedla Jana Lišková.

„Jedná se o velmi dobrý projekt, jazykové vzdělávání našich pedagogů samozřejmě jako ředitel školy vítám. Kurz Brána jazyků otevřená, který má prokazatelné výsledky, vedou dobří lektoři. Naše škola má partnerské školy v Anglii, v Německu a ve Francii, získané znalosti tedy budou moci pedagogové uplatnit i v praxi,“ konstatoval Mgr. Jan Štěrba, ředitel Gymnázia B. Němcové v Hradci Králové.

Kladně projekt hodnotí například i v Trutnově. „Pro učitele a pedagogické pracovníky je to užitečný projekt, díky kterému se zdokonalí v jazykových znalostech, které budou moci využít například při navazování případné mezinárodní spolupráce,“ řekl Mgr. Zdeněk Géc, ředitel trutnovské ZŠ Mládežnická.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.