V Brně vzniká ojedinělé vzdělávací středisko

středa 16. září 2009 ·

Brněnské školské zařízení Lipka otevře 22. září 2009 nové pracoviště Kamenná, jež se bude jako první v České republice specializovat výhradně na environmentální vzdělávání dospělých, především pedagogů.

Zatímco všechny české děti již mají na základních i středních školách povinnou tzv. environmentální výchovu, jejich učitelé o ní ve valné většině zatím nevědí skoro nic. Přitom otázky související se změnami klimatu, zhoršujícím se stavem přírody a globalizací vyvstávají čím dál naléhavěji. Nově vznikající brněnské vzdělávací středisko Kamenná si proto stanovilo nelehký cíl: nabízet koncepční a soustavné vzdělávání pedagogů v oblasti environmentální výchovy. „Ekologickými vzdělávacími programy a kurzy Lipky prošlo za osmnáct let její existence několik desítek tisíc jihomoravských dětí a několik stovek učitelů,“ říká Kateřina Havránková z Lipky. „Konečně se nám ale povedlo vybudovat pracoviště specializované na pedagogy. Jsou to totiž právě učitelé, kteří ve školách mohou bezprostředně působit na další generace.“

Lipka doposud uspořádala pro pedagogy několik ročních kurzů, množství vzdělávacích seminářů a exkurzí a poskytuje široké pedagogické a přírodovědné poradenství. „Díky Lipce jsme dokázali uspět při žádosti o peníze z MŠMT, z nichž jsme financovali vybudování úplně nové školní zahrady spolu s přírodní učebnou,“ uvádí Marie Zichová ze ZŠ Přibyslav. „Je to vlastně altán uprostřed zahrady, v němž lze učit prakticky všechny předměty. Květiny, zahradnické nářadí, předměty v zahradě – to vše jsme opatřili trojjazyčnými popisky. Na dlaždicích chodníku lze hrát Člověče nezlob se, které je vymyšleno na matematiku, češtinu nebo přírodopis, a to pro oba stupně,“ popisuje učitelka. Lipka učitelům radí nejen v tom, jak lze získat peníze, ale také třeba jak zavést ve školách třídění odpadu, jakým způsobem lze zajistit ekologický a úsporný provoz samotné školy či jak propojovat výuku předmětů. A právě na Kamenné bude moci Lipka tyto aktivity rozvíjet. „Kamennou otevíráme především pro učitele, kteří mají chuť a vůli vyučovat v širších souvislostech, jak o tom mluví nová reforma českého školství,“ doplňuje Aleš Máchal, vysokoškolský pedagog z Lipky, který se organizaci vzdělávacích akcí pro učitele věnuje téměř dvacet let.

Pracoviště bude slavnostně otevřeno za přítomnosti zástupců kraje, města a Ministerstva životního prostředí 22. září 2009. Po zasazení třešně bude následovat podrobná prohlídka domu (několikametrový hliněný reliéf zpodobňující Červený kopec dokončuje malíř Lukáš Gavlovský ve vstupní hale právě v těchto dnech).

V den otevření získá pracoviště rovněž čestný přídomek Vzdělávací centrum Aleše Záveského, a to podle jména zakladatele výchovy k ochraně přírody v Československu (1926–1995).

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.