MŠMT mapuje vzdělanostní šance romských dětí

středa 1. dubna 2009 ·

Česká republika přikročila k opatření, k němuž ji zavázal Evropský soud pro lidská práva. V zájmu odstranění potenciálně diskriminačního zacházení s romskými dětmi představuje zmapování vzdělávací situace žákyň a žáků ze sociokulturně znevýhodňujícího prostředí nezbytný krok.

Šetření pomůže nastavit systémové změny tak, aby ty děti, které k tomu mají potenciál, mohly být úspěšně vzdělávány v hlavním vzdělávacím proudu. Na základě výstupů šetření bude možné efektivněji realizovat např. případnou změnu legislativy, posílení institutu asistenta pedagoga, zvýšení podpory škol hlavního vzdělávacího proudu při realizaci vyrovnávacích opatření, včasnou předškolní přípravu, propojení pedagogické intervence s intervencí sociální atd.

"Sběru etnických dat se dlouho všichni báli. Je ale nutné ho udělat, aby mohly následovat systémové změny," říká náměstkyně ministra pro sociální programy ve školství Klára Laurenčíková a dodává: „Když dítě nedosáhne na kvalitní vzdělávání a práci, selhává pak například i v rodičovských povinnostech. Vzdělání má samozřejmě zásadní vliv na jeho další sociální a ekonomické postavení."

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška dlouhodobě pokládá inkluzivní vzdělávání a péči o děti ze sociokulturně zněvýhodňujícího prostředí za jednu ze svých priorit.

Potřeba sběru etnických dat byla opakovaně zdůrazňována neziskovými organizacemi působícími v oblasti vzdělávání romských žáků a žákyň.

Další informace o šetření.pdf Další informace o šetření.pdf (134kB PDF)

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.