Ondřej Liška: Zlepšeme matematickou gramotnost našich žáků!

pátek 16. ledna 2009 ·

12. ledna 2009 publikoval deník Lidové noviny příspěvek ministra školství, mládeže a tělovýchovy Ondřeje Lišky, na téma matematické gramotnosti českých žáků a žaček.

Matematické vzdělání je zcela určitě velmi důležitou složkou všeobecného vzdělání každého z nás. I když se nám zdá, že mnoho matematických znalostí, které se nám ve škole snažili učitelé vštípit, není pro život potřebných, je nutné si uvědomit, že jde o obor, při jehož studiu se u každého studenta budují základy abstraktního a logického uvažování. Je na místě diskutovat o tom, které oblasti matematiky a které konkrétní znalosti a dovednosti jsou opravdu důležité a vytvářejí takzvanou matematickou gramotnost.

Ale aby naše země byla v budoucnu opravdu schopná konkurence, aby co nejvíce lidí dosahovalo vzdělání, které bude uplatnitelné v mnoha oborech jedenadvacátého století, musíme směřovat k významnějšímu zastoupení matematiky ve výuce na školách všech typů.

Odborná debata už začala. Nový návrh státní maturity matematiku posiluje. Jednak začleňuje matematiku mezi tři volitelné předměty společné části a kromě toho také umožňuje ředitelům škol, aby (od roku 2012) závazně určili, že některý z trojice těchto předmětů (matematika, informatika, společenskovědní základ) - bude na „jejich" škole pro maturanty povinný.

Škola se tak může profilovat tím či oním směrem. Samozřejmě, že se takové rozhodnutí nemůže dotknout těch, kteří už v té době budou příslušnou školu navštěvovat. Rozhodnutí ředitele školy o povinné maturitě například z matematiky musí být každému známo ještě před tím, než si na školu podá přihlášku. Zároveň jsem již otevřel odbornou debatu na téma opětného zavedení povinné matematiky v nejbližších letech, právě z důvodu posílení výuky matematiky na základních i středních školách.Ondřej Liška

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.