Jan Wagner: Kachny a kachničky v e-mailech aneb hoax a podobné radosti

úterý 7. června 2005 ·

Určitě jste již dostali několik e-mailových zpráv, které pro splnění nějakého bohulibého účelu požadovaly kromě jiného i rozeslání na co nejvíce adres. Nedávno se podobný e-mail dostal i mezi školské informatiky a žije stále svým životem a koluje po internetu dál a dál…

Termín novinářská kachna zná asi každý. Jejich jakousi odrůdou jsou takzvané hoaxy. Slovo hoax [:houks:] pochází z angličtiny a má řadu významů: falešná zpráva, mystifikace, novinářská kachna, kanadský žertík nebo výmysl. Určitě jste již dostali několik e-mailových zpráv, které pro splnění nějakého bohulibého účelu požadovaly kromě jiného i rozeslání na co nejvíce adres. Nedávno se podobný e-mail dostal i mezi školské informatiky a zřejmě žije stále svým životem a díky kopírování ochotnými příjemci koluje po internetu a dál a dál a plní další desítky, stovky či tisíce e-mailových schránek… Evidencí podobných zpráv se zabývá server hoax.cz.

Na analogii takzvaných nigerijských dopisů, na které doplatila i řada nezkušených českých podnikatelů na počátku devadesátých let minulého století, které v e-mailové podobě nabízejí nejčastěji lukrativní obchod postavený na transferu velkého majetku z některé africké země, asi už nikdo nenaletí. Z některých e-mailů ale doslova čiší dobré úmysly: pro děti je třeba získat kostní dřeň či dárce krve vzácné skupiny, je třeba poslat dopis významné osobnosti a zastavit drancování planety nebo miliardář Bill Gates nabízí finanční odměnu za šíření právě tohoto e-mailu. U takových zpráv je obvykle už na první pohled jasné, že se jedná spíše o test inteligence čtenáře než o vážnou věc. Díky neznalosti uživatelů se často do řetězově posílaných e-mailů automaticky připojují seznamy kontaktů a někdy je skutečně zajímavé vysledovat, kde kdo koho zná!

V širším slova smyslu jako hoax označujeme nejrůznější formy:

  • Varování před viry a útoky na PC – ty se dají údajně přenést disketou, CD-ROMem, internetem, e-mailem… Jsou podle autora neuvěřitelně nebezpečné a destruktivní. Návod, jak se konkrétního viru vyvarovat či zbavit, najdete zpravidla na serverech výrobců antivirových programů, ale e-mail s podobným varováním či návodem je téměř na 100 % nesmysl a často sám obsahuje vir v příloze.

  • Popisy jiného nebezpečí (i mimo svět výpočetní techniky) - virus kosí miliony, blížící se zemětřesení, záplava či jiná pohroma.

  • Prosby o pomoc - falešné, ale výjimečně bohužel i pravé (ale zpravidla už neaktuální). Zde se využívá sociální solidarity (ochoty pomoci: „Pokud nemohu pomoci já, třeba pomůže někdo jiný, komu to přepošlu“). Žádosti o dárcovství kostní dřeně či krve se často šíří i několik let a jediné pozitivum v tomto případě je, že se lidé dozvědí o potřebě dárců.

  • Nabídky služeb či zboží zdarma - kredit pro mobily, SMS, volání, televizor nebo mobil k testování …

  • Petice, výzvy – někdy jde o žert a někdy i o vážné věci, které ale díky formě nemají praktický význam.

  • Podvodné - například: „Chceme převést několik milionů z převratem zasažené rozvojové země (zpravidla peníze z těžby diamantů či ropy) a potřebujeme k tomu Váš účet. Odměna v řádu procent až desítek procent.“ Na výdaje spojené s převodem potřebuje odesílatel drobnou finanční výpomoc a na bezpracný zisk řada lidí stále slyší.

  • Pyramidové hry Jistě jste už četli: „Pošli 100 Kč na pět adres uvedených dole, zkopíruj e-mail, horní adresu smaž a připiš dole svou. Pošli svým 5 přátelům. Brzo obdržíš obálky, ve kterých bude (pokud nikdo řetěz nepřeruší) 500+2500+12500+62500+312500 = 390500 Kč. Proto nepřerušuj řetěz.! Kdo je první, má pod sebou přátele, kteří na něho vydělávají, ti mají pod sebou další přátele, co na ně vydělávají, a jednoho krásného dne už další generace přátele nesežene. Někdy je vše maskováno prodejem bezcenného elektronického dokumentu či pochybným MLM.

  • Řetězové dopisy štěstí – jsou obdobou pyramidové hry, jen se netýkají peněz. Možná proto ji každý přepošle ochotněji, takže zbytečně plní e-mailové schránky.

  • Žertovné zprávy – snad bez komentáře, i když zde se již jedná spíše o spam.

Právě volbu, zda poskytnout vyžadovanou pomoc nebo alespoň přeposlat dál, nebo zda přijatý mail smazat, může usnadnit server hoax.cz. Na stránkách hoax.cz jsou i užitečné informace o spammingu, ochraně e-mailové adresy před spammery i pozvánky na související konference a přednášky o legislativě a právních úpravách vztahujících se k danému tématu. Čtení hoax.cz.je někdy skutečně poučné, pokud hoax dostanete, vraťte odesílateli jen odkaz na něj!



Jan Wagner

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.