Otázka:
Skoro celý život jsem pracoval jako učitel dějepisu a českého jazyka, nyní jsem v důchodě. Jsem povinen podat daňové přiznání, když jsem si ke svému důchodu přivydělal za minulý rok 13 400 Kč za autorské honoráře do regionálních periodik? A jaká z toho bude daň?
Odpověď:Honoráře je dobré rozdělit na tzv. „malé“– tj. příjem autora za příspěvky do novin, časopisů, rozhlasu nebo televize, které plynou ze zdrojů na území České republiky a činí maximálně 3 000 Kč od jednoho plátce (ve vašem případě vydavatele regionálního časopisu) za jeden kalendářní měsíc – a dále pak na ostatní „vyšší“.
Malé honoráře se zdaňují zvláštní sazbou daně dle § 36 zákona o daních z příjmů (z. č. 586/1992 Sb.),a to 10 procenty, které srazí přímo plátce-vydavatel, autorovi tedy přijdou na účet již zdaněné peníze. Tyto příjmy z tzv. malých honorářů se již neuvádějí do daňového přiznání.
Příjmy z vyšších autorských honorářů se z daňového hlediska řadí do skupiny tzv. příjmů z jiné samostatné výdělečné činnosti (§7 z.č.586/1992).
Jelikož vaše příjmy z autorských honorářů za minulý rok nepřesáhly 15 000 Kč, nemáte za povinnost podat daňové přiznání, což plyne z ustanovení § 7c zákona o daních z příjmů (z.č.586/1992 Sb.). A daň z příjmu zde tedy neplatíte, samozřejmě pokud nemáte nějaké další příjmy, o kterých ve svém dotazu nehovoříte.
Pokud by v budoucnu vaše honoráře překročily tuto patnáctitisícovou hranici (samozřejmě v případě, že zde nedojde k novelizaci zákona), měl byste za povinnost podat daňové přiznání typu B. Zde ještě jednou pro pořádek upozorňuji, že tuto hranici by musely překročit jen tzv. vyšší honoráře; částek do 3000 Kč za měsíc od jednoho vydavatelského subjektu se tato hranice netýká, protože již byly zdaněny při výplatě.
Petr Kolman
0 komentářů:
Okomentovat