V souvislosti s přechodem Venuše přes Slunce byl do 9. června uvolněn přístup na výsledky předpovědního modelu Aladin a na snímky z družice Meteosat-7. Využijte této příležitosti seznámit se s podrobnějšími hydrometeorologickými informacemi v hodinách zeměpisu, přírodopisu a fyziky.
Stránky Českého hydrometeorologického ústavu stojí za návštěvu ve vyučovací hodině i jindy. V hlavním menu najdete řadu odkazů využitelných v různých předmětech. První dva odkazy (Výstrahy a Povodňová služba) připomínají, že i počasí v České republice se „umí zbláznit“. Nabídka předpovědi počasí je široká:
Také stav počasí obsahuje spoustu zajímavých informací (např. počasí v České republice i ve světě, v létě počasí v rekreačních oblastech Středozemního a Černého moře, v zimě sněhové zpravodajství). Následují odkazy čistota ovzduší a stav vody a odkazy, které občas využívám v hodinách fyziky:
- Družice – družicové oddělení ČHMÚ (snímky z družic a informace o družicích)
- Radar – oddělení radarových měření ČHMÚ
- Detekce blesků (pro školáky zajímavé a užitečné rady, kterak se schovat před bleskem a jak ochránit elektroniku před bleskem)
- Tornáda v ČR (žáky jistě zaujmou)
- Bezpečnost osob při bouřce (podrobnější informace o bezpečnosti osob v blízkosti bouřek)
Předpovědi počasí najdete na internetu i jinde (třeba Meteopress Online nebo Atlas.cz > Počasí), ale domnívám se, že informace z ČHMÚ vám budou minimálně na jednu vyučovací hodinu bohatě stačit.
Hlavně nezapomeňte, že úvodní nabídka ALADIN: http://www.chmi.cz/meteo/ov/aladin/res/index.html PDUS: http://ww.chmi.cz/2600/651108/PDUS/ (login: pdus, heslo: astro) trvá pouze do 9. června 2004.
Josef Duhajský
0 komentářů:
Okomentovat