Jan Wagner: Edison 4 CZ: lahůdka od DesignSoftu

pátek 3. října 2003 ·

Vynikající multimediální simulátor elektrotechnické laboratoře, který je vhodný pro demonstraci elektrických obvodů na základních i středních školách, je po 40 zemích světa konečně k mání i u nás. Aplikaci maďarského výrobce DesignSoft lokalizoval Terasoft.

Malé nároky na hardware
Edison je z dnešního pohledu již poněkud „historická“ aplikace, která využívá letitý šestnáctibitový engine MS Visual Basic 3.0. To ale může být i výhodou pro české školy, vybavené často i počítači s procesory, běžícími i na méně než třicetině frekvence dnešních špiček.

Aplikace Edison 4 CZ je nenáročná na výkon počítače, doporučená konfigurace je Pentium 100 a 32 MB RAM, operační systémy mohou být MS Windows 95 a vyšší (starší verze Edison 3 vystačila s PC 486). Běh je ale i na slabší konfiguraci stabilní, případné občasné problémy při práci na některých novějších konfiguracích PC nebo OS jsou řešitelné instalací aktuálních verzí ovladačů grafické karty nebo jejich vhodným nastavením.

Po vložení instalačního disku CD-ROM je možná nejen instalace aplikace Edison 4 CZ na lokální stanici nebo na síťový server, ale také její spuštění přímo z CD-ROM bez jakékoli instalace jen s částečnými omezeními funkčnosti. Pro instalaci není nutná žádná registrace nebo aktivace a vzhledem k úspornosti aplikace je instalace velmi rychlá a neklade velké nároky na dočasné či trvale využívané místo na pevném disku, složka Edison 4 CZ zabere jen něco málo přes 50 MB.


Práce u virtuálnímu stolu

Aplikace Edison 4 CZ zobrazí po spuštění na celé obrazovce dvě základní okna. V levém se zobrazuje 3D perspektivní pohled na pracovní plochu (virtuální pracovní stůl), po jehož stranách jsou virtuální „police“ se součástkami. V pravém okně vykresluje Schématický analyzátor obvod z pracovní plochy standardními schématickými značkami. Obvody je možné tvořit na virtuální pracovní ploše interaktivně pomocí myši, kdy 3D virtuální součástku přetáhneme z virtuální police (polic je několik a obsahují sady podobných součástek) na pracovní plochu a pomocí myši ji virtuálním „vodičem“ propojíme do obvodu (součástka můžeme pochopitelně i pootočit do potřebné polohy), nebo využijeme již uložené soubory s obvody (typ souboru .CIR). Schématický analyzátor umožňuje i zpřehlednit vzhled schématu bez změny v 3D modelu, tato funkce je výhodná při realizaci obvodu dle schématu z literatury. Obvody na pracovní ploše je možné doplnit virtuálními tabulkami s textovými popiskami.

klepnutím zvětšíte

Pro usnadnění práce je vhodný virtuální rozvodný panel s pravidelnými vnitřními skrytými spoji, které výhodně využijete pro velmi jednoduché zapojení složitých obvodů, především s polovodičovými součástkami či integrovanými obvody s větším počtem vývodů. Vzhled některých součástek (baterie, přepínače, měřící přístroje) je stejný na rozvodném panelu i na pracovní ploše, některé další součástky mající zasunovací vývody (rezistory, kondenzátory, tranzistory, IO) a změní svůj vzhled, když jsou přetaženy nad virtuální rozvodný panel. Vývody těchto součástek jsou pak automaticky připojeny do odpovídajících konektorových otvorů rozvodného panelu. Ovládání práce s virtuálními součástkami je intuitivní a na rozdíl od reálné tvorby obvodů nehrozí zničení součástek nevhodným zapojením.

Pomocí virtuálního osciloskopu, který disponuje časovou funkcí během simulace, Edison umožňuje získat vysoce kvalitní charakteristiku dokončené simulace funkce obvodu. Získané charakteristiky lze upravit v editorů grafů s možností popisu os, modifikace stylu čar, jejich barev a použitých písem. Z charakteristiky je také možné v lineárních obvodech, obsahujících pouze rezistory, kondenzátory, cívky a baterie, odvodit matematický model.


Využití připravených obvodů, pokusů a úkolů

V dodávce Edisonu 4 CZ je přes sto připravených obvodů, uložených v souborech typu .CIR, ve verzi Edison 4 CZ Basic je jedenáct z nich spojeno do souboru pokusů, které jsou uloženy v souboru typu .EXP a jsou přístupné přímo z nabídky aplikace: Ohmův zákon, Rozdělení napětí, Rezistory v sérii, Rezistory paralelně, RC obvod, Dolnofrekvenční RC propust, Ukázka LED, Bipolární transistor, Obvod s MOS transistorem, Multivibrátor a AND hradlo. Na těchto obvodech si mohou učitelé snadno a rychle ověřit možnosti aplikace samé i přípravy pro vyučovací hodiny.

Dalším druhem předpřipravených souborů jsou úkoly (typ .PRB) k testování znalostí žáků. Ve verzi Edison 4 CZ Basic je k dispozici jeden soubor úkolů, další soubory pokusů a úkolů je možné vytvořit ze souborů CIR pomocí jednoduchých kompilátorů, pracujících v režimu MS-DOS. Postup je jednoduchý a podrobně popsaný v nápovědě aplikace Edison 4 CZ. V případě úkolů můžeme vybrat jeden ze tří možných formátů úkolů:

  1. Výběr z možností, kdy žák musí zvolit správnou odpověď

  2. Dotaz na hodnotu, kdy žák musí vypočítat správnou hodnotu a zapsat ji do dialogového boxu

  3. Řešení problémů, kdy žák musí najít jednu chybnou součástku v obvodu za pomoci virtuálních měřicích přístrojů a přepínání přepínače.

Další možností aplikace Edison 4 CZ pro přípravu výuky je i nahrávání maker, které mohou zaznamenat postup tvorby obvodu i experimentů s ním. Záznam je uložen v souborech typu .MAC, .MTX a .MCR a je použitelný například při výkladu, kdy vyučující nemusí tvořit složitější obvody interaktivně. V dodávce Edison 4 CZ je více než deset přednahraných maker jako například: Analyzátor signálu, Celkový odpor, Diody a LED, Elektrický motor, Logická hradla, Nabíjení kondenzátoru či Rezonanční obvod. Tato makra jsou rovněž zkompilovány jako samostatné aplikace. Soubory obvodů .CIR, maker .MAC, .MTC, .MCR, pokusů .EXP či úkolů .PRB je možné pochopitelně mezi školami, učiteli i žáky bez problémů distribuovat či vyměňovat. Edison 4 CZ je tak otevřeným systémem s velkou variabilitou pro jednotlivé úrovně výuky. Edison vhodně doplňuje využití reálných pokusů, jeho výhodou je větší variabilita, nízké náklady a možnost individuální práce žáků. Zde je potřeba připomenout, že Edison 4 CZ je podmnožinou dalšího profesionálního simulátoru elektrických a elektronických obvodů Tina Pro, který kromě jiného například obsahuje rozsáhlé knihovny s více než 20000 virtuálními modely skutečných součástek nebo přes 1200 řešených obvodů…

Ani Edison 4 CZ pochopitelně není bez chyb, například na kvalitě lokalizace se zřejmě projevila již zmíněná zastaralost vývojového prostředí, problémy s lokalizační podporou výrobce i malý časový prostor, způsobený snahou o uvedení titulu do letošní „dotační sezóny“ výukových aplikací. Zde doufejme v nápravu v dalším vývoji u výrobce i lokalizátora. Podobně to je s další výtkou k „ořezanosti“ dodávané verze Edison 4 CZ Basic, zde byla zřejmě limitujícím faktorem licenční podmínky a snaha o minimalizaci ceny multilicence pro české školy.

Co za to?

Plná single licence anglické verze Edison 4.0 DC/AC + Electronics se prodává za 129 dolarů, balík třiceti licencí je za 1000 dolarů, mírně „ořezaná“ studentská verze je za 39 dolarů. Profesionální „sestřička“, jejíž lokalizace se připravuje, je výrazně dražší: Tina Pro Classic Edition 6.0 už ale stojí 299 dolarů a nejdražší verze Tina Pro Industrial 6.0 dokonce 599 dolarů. U nás je cenová politika následující: lokalizovaná česká single licence Edison 4 CZ Basic, odpovídající anglické studentské verzi, stojí pouhých 800 Kč včetně DPH, cena neomezené multilicence této verze je 8925 Kč. Pro školy společnost Terasoft poskytuje individuální slevy, například ty nejmenší školy (1. stupeň, speciální školy apod.) mohou multilicenci Edison získat již od zhruba 1000 Kč. Obdobně zajímavé slevy až 60 % lze získat při nákupu aplikace Edison společně s jinými produkty Terasoft.. Edison 4 CZ je v procesu evaluace MŠMT a je ověřován pro práci v IKI.



Jan Wagner

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.