Petr Fořt: Výuka s multimédii? Zapomeňte na CD-ROM

středa 18. června 2003 ·

Při řešení dostupnosti multimédií ve školních učebnách se často začíná z úplně špatného konce. Snažíme se pořád zvyšovat výkon mechanik v počítačích, navyšovat kapacitu lokálních disků, a přitom se stačí trošku podívat, jak problém vyřešit čistě síťově a 100% funkčně. Doplněno (15:05) o orientační cenu řešení. Klasická instalace nebo použití kopií CD je velmi nepříjemné ať z hlediska evidence, administrace nebo pořizování kopií. Podle našich zkušeností navíc CD-ROM mechanika patří mezi zařízení s nejnižší životností, i když se jedná o ty nejlepší modely.

Sdílené CD-ROMy nebo tzv. CD-BOXy se také příliš neosvědčily. Mechaniky nejsou optimalizovány pro kontinuální toky dat s opakovaným čtením z různé pozice záznamu a jsou vhodné především k archivování dat v komerčním sektoru. Poměrně hodně jsme si slibovali od „vícelaserových“ mechanik, bohužel ani tehdy není sdílený CD-ROM příliš svižný.

Tento problém tíží hlavně naše základní školy. Jaké je východisko?

Řešením je SCSI disk a optimalizovaná síť

Vhodnou optimalizací sítě a datových toků na serveru můžete problém velmi solidně vyřešit. Dovolujeme si vám představit řešení, které je již tři roky funkční na 4. Základní škole ve Žďáře nad Sázavou. Jedná se v současné době o ukázkové řešení naší metodiky. Učebna po dobu dvou let nepotřebovala jediný zásah administrátora a umožňuje vyučovat s desítkami multimediálních titulů z oblasti jazyků, přírodních věd a výtvarné výchovy (celkem 40 GB dat), které jsou dostupné po 24 hodin denně bez jediného CD-ROM média nebo sdíleného CD.

Podívejme se nejprve do zmíněné základní školy a pak si ukažme řešení, které by bylo možné realizovat dnes díky poklesu cen síťařských komponent.

 

Řešení multimediální sítě na 4. ZŠ ve Žďáře nad Sázavou, realizované v roce 2000, dodnes funkční

Celé řešení bylo optimalizováno na základě doporučení pro aktivní prvky SMC Networks a 3COM. Lze samozřejmě využít i jiných produktů (Cisco, Planet apod.).

Vývoj a extrémní snížení cen síťových komponent v posledním roce však umožňuje vytvořit ještě daleko výkonnější řešení při velmi efektivním poměru cena/výkon. Nejedná se o špičkovou realizaci, ale o doporučení pro současný nákup (červen 2003):

 

Optimalizované řešení v roce 2003, doporučení

Co budete
potřebovat?

Krátký popis výrobku a komentář

SCSI řadič 160MB/s nebo 320MB/s * Špička na této půdě jsou jednoznačně řadiče firmy ADAPTEC. Ve většině aspoň trošku kvalitních značkových serverech jsou jejich alternativy přímo integrovány. Server je základ. Nešetřete na něm.
SCSI disk odpovídající řadiči Ceny disků krutě padají a také SCSI není výjimkou. Navíc tyto disky dnes točí až 15 000 otáček/s.
Trošku slušný switch

Switch je základním prvkem v síti. Zásadně nekupujte HUBy. Je to, asi jako když utratíte v době automatických praček peníze za valchu. Levnější switche jsou ty bez managementu, a pokud zvolíte správný model síťových adaptérů, management na škole nepotřebujete. Bohužel, pokud je v síťových adaptérech „guláš“, máte dvě možnosti: zachránit to konfigurací portů přes management, nebo vyměnit síťové adaptéry v počítačích.

V současné době je nejlepším řešením pro školu (poměr cena/výkon) Fast Ethernet switch 24 portů s jedním nebo dvěma porty Gigabit Ethernet. Pro konkrétní příklad se podívejte na stránky ditributora SMC Networks nebo firmy 3COM. Detailní informace o sítích naleznete na webu REPAIR 2000.

Odpovídající NIC NIC neboli síťový adaptér. Dnes je často integrován na základní desce počítače nebo je samostatný. Minimálně Fast Ethernet. Pro Gigabit Ethernet také není k zahození, ale díky 32 bit PCI slotu v počítači je celkem zbytečný. Ale přece jen má 250 let záruku… Neberte lepší.

* Levnějším řešením může být použití IDE RAID pole v módu RAID 0 nebo serial ATA (zatím nebylo testováno). Špičkovým řešením může být naopak použití SCSI technologie a řadiče RAID 5.

Kolik za to

Pro základní představu o finanční nákladnosti uvádíme ceny poskytnuté firmou Compexdata (www.compexdata.cz). Rád bych zde upozornil, že se jedná o investici do budoucnosti s výrazně vyšší dobou životnosti než u počítačů. Řada škol a komerčních firem tohoto řešení využívá, ať už se jedná o prvky SMC, 3COM apod.

Název produktu Popis (uvažujeme pouze s metalickými rozvody) Cena bez DPH
SMC6452TX Síťový adaptér Gigabit Ethernet 32bit PCI * 1 816,-
SMC9462TX Síťový adaptér Gigabit Ethernet 64bit PCI 2 623,-
SMC1244TX V2 Síťový adaptér Fast Ethernet 32bit PCI 295,-
SMC-EZ1026DT
SMC-EZ1026GT
Switch bez managementu 24 portů 10/100 Mbps + modul pro Gigabit Ethernet (1000 Mbps) 13 924,-
SMC-EZ109DT Switch bez managementu 8 portů 10/100 Mbps s jedním portem Gigabit Ethernet (1000 Mbps) 6 457,-
SMC-6724L2
SMC6725L2GT
Switch s managementem 24 portů 10/100 Mbps + modul pro Gigabit Ethernet (1000 Mbps) 24 818,-
SMC6709L2 Switch s managementem 8 portů 10/100 Mbps + port Gigabit Ethernet (1000 Mbps) 9 080,-
SMC85O8T Switch bez managementu 8 portů 10/100/1000 Mbps 11 905,-
SMC8624T Switch s managementem 24 portů 10/100/1000 Mbps 69 990,-

Poznámka: Přenosová rychlost adaptéru je využita díky 32bit sběrnici pouze na 50 až 60  %

 

Typické řešení používané na řadě škol (uspokojí všechny potřeby):
Switch SMC-EZ1026DT + modul SMC-EZ1026GT + SMC9462TX (server) + SMC1244TXV2 (stanice)

Doporučené řešení dnes (ideální pro multimediální učebny):
Switch SMC-6724L2 + modul SMC6725L2GT + SMC9462TX (server) + SMC1244TX V2 (stanice)

Něco pro ty, co myslí hodně dopředu:
Switch SMC8624T + SMC9462TX (server) + SMC9462TX (stanice)Petr Fořt

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.