Průměrný plat popeláře v minulém roce byl o 116 korun vyšší než průměrný plat učitele ve stejném období. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnil deník MF Dnes.
Podle ekonomických statistik, které včera zveřejnila MF Dnes, průměrný plat popelářů – metařů v roce 2001 činil 12 562 korun. Učitelé si pak přišli na 12 446 korun českých. To je o 116 korun méně než popeláři.
Jak píše MF Dnes, celková životní úroveň rostla za Zemanovy vlády pomaleji než za úřadování Václava Klause. Pokud se na jednu stranu postaví období mezi roky 1994 a 1997 a na druhou stranu roky 1998-2001, tempo růstu průměrných platů se zpomaluje. "Za Klause" stoupla mzda po odečtení inflace skoro o deset procent, zatímco "za Zemana" jen o dvě procenta. Samotným učitelům se reálná mzda za Klausových vlád zvýšila o 5,1 %, sociální demokraté jim reálně přidali 2,8 %.
Statistika se pokaždé ohlíží do jiných časů - za Klause hospodářství procházelo hlubšími změnami, které umožnily vyšší tempo růstu ekonomiky. Zatímco v letech 1994-1998 ekonomika rostla v průměru zhruba tříprocentním tempem, v uplynulých třech letech její růst činil pouze půl procenta. A rychlost, jakou se zvyšovaly platy, kopírovala tempo růstu ekonomiky, která vykazovala téměř do konce fungování Klausovy vlády vyšší růst.
"Statistiky mezd podle profesí je nutné brát s rezervou. Metody měření nejsou každý rok zcela stejné a rozdělení profesí do jednotlivých kolonek se někdy rozchází s tím, co si lidé pod daným označením představí," varuje ředitelka odboru informací v Českém statistickém úřadu Jana Bondyová.
Statistika přesto vypovídá o některých trendech, které jsou pro vývoj české ekonomiky v uplynulém desetiletí typické. Za Zemanovy vlády například poměrně rychle rostly příjmy v bankovnictví, bezmála o dvanáct procent. To však podle ekonomů souvisí hlavně s privatizací bank a se skutečností, že banky zahájily pro převzetí zahraničními vlastníky masivní vlnu propouštění, která zvedla produktivitu práce, a umožnily zvýšit průměrnou mzdu pro zbylé zaměstnance. Příliv hypermarketů, který se shodoval s obdobím úřadování Zemanova kabinetu, pak přinesl též zrychlení růstu platů v obchodě.
Hůře se podle statistik v poslední době vedlo horníkům či hutníkům, ale také pracovníkům ve strojírenských firmách, na něž po letech bankovního socialismu přišly v prvních letech Zemanovy vlády horší časy. Tragického výsledku se dočkali důchodci, ačkoli právě jim sociální demokraté před nástupem k moci slibovali lepší zacházení. Průměrný příjem seniorů po odečtení inflace klesl skoro o čtyři procenta a relace poměru důchodu ke mzdě klesla pod úroveň 70. let.
Počítačovým expertům nebo pilotům vyletěly platy hlavně za období Klausových vlád a teď už je růst mírnější. Z tohoto pohledu nejhůře dopadli poslanci. Ačkoli se spolu se všemi náhradami dostali už skoro na 80 tisíc měsíčně, proti roku 1998 jejich příjmy reálně stouply jen o šest procent. Mezi roky 1994 a 1997 se příjmy poslanců téměř zdvojnásobily.
redakce
0 komentářů:
Okomentovat