Jan Marintz: Třetí týden ve školství: Začalo to kachnou a skončilo pohádkou o Fridolínkovi Prťavém

pondělí 22. ledna 2001 ·

Přestože začátek i konec byl docela humorný, střed týdne byl vyhrazen podstatně vážnějším věcem, jako je spor ohledně národních srovnávacích zkoušek, nebezpečí nemoci šílených krav ve školních jídelnách, začátek předávání škol novým krajům a jiné šílenosti… Přehledový článek o událostech ve školství. Pondělní ráno začalo v některých evropských školách více než bizarně, o čemž svědčí příklad Oxfordské univerzity, kde za dřevěnou divokou kachnou na tyči pochodovali v procesí ctihodní členové prestižní All Souls College. Podivný rituál Hon na kachnu se ovšem koná pouze jednou za sto let, takže nikdo z jejích letošních účastníků vlastně nemohl vyprávět, jak to vypadalo naposled, v roce 1901. Tamní tradice přikazuje, aby průvod ctihodných učenců ve slavnostním oblečení a v talárech obešel za svitu pochodní prostory kolem fakulty. Procesí nese na sedátku tak zvaného lorda Divokého kačera, který pěje podivné, místy poněkud přisprostlé písně. Co pak by asi prozpěvovali a nosili na tyči ctihodní učitelé českých škol?

V pondělí ráno skončil příjem přihlášek ke generálce na přijímací zkoušky na středních školách organizované nadací SCIO. Protože téměř 90 středních škol přislíbilo, že bude k výsledkům zkoušek nanečisto přihlížet při přijímacím řízení, vydalo téhož dne ministerstvo školství memorandum informující o neoprávněnosti takového rozhodnutí ředitelů škol, která jsou v rozporu se stávající školskou legislativou. V případě středních škol soukromých a církevních je situace poněkud jiná. Kritéria přijímacího řízení si tady ředitel školy stanovuje pouze na základě vlastního uvážení a podle vlastních pravidel.

Egyptský deník Al-Achbár přinesl v úterý informaci, že káhirské učitelce hrozí zákaz vykonávat profesi kvůli námětu, který zvolila pro procvičování anglického jazyka. Požádala totiž žáky, aby se vcítili do role lupiče. "Představ si, že jsi lupič. Připrav plán místa, kde hodláš krást, a vysvětli, jak to uděláš," zadala učitelka angličtiny žákům jedné soukromé školy v Káhiře jako námět slohové práce. Ministerstvo školství hodlá případ vyšetřit a prokáže-li se, že je ta paní autorkou toho námětu, bude jí zakázáno učit, řekl listu představitel ministerstva Mustafá Sálih.

První případy postižení hovězího dobytka nemocí BSE na počátku hlásila italská Lombardie a rakouské Tyrolsko. Obavy rychlostí blesku pronikly k českým hranicím a šíří se do vnitrozemí. Krize kolem nemoci šílených krav ale ohrožuje stravovací návyky našich školních dětí, přestože ministerstvo školství nehodlá vydat pokyn, který by ve školách spadajících do jeho působnosti omezeoval konzumaci hovězího ve školních jídelnách. Některé školní jídelny v Královéhradeckém kraji omezily již omezily výdej jídel připravovaných z hovězího masa. tato jídla stále vzácnější i ve školních jídelnách na Trutnovsku. Naopak školní jídelny na Náchodsku zatím hovězí ze svých jídelníčků neškrtly. Klid panuje i v Rokytnici v Orlických horách. Změna jídelníčku se nechystá ani ve věznicích, ani v nemocnicích. "Je to nesmysl, my nepoužíváme ani mozečky, ani hlavy”, řekl ředitel pražské Všeobecné fakultní nemocnice Martin Holcát.

Šílení naopak začínají být učitelé 231 pražských škol, protože ve čtvrtek se v Malém zrcadlovém sále uskutečnilo předání pražských škol zřizovaných ministerstvem školství do působnosti Hlavního města Prahy. Slavnostnímu aktu byl přítomen ministr Eduard Zeman a primátor Jan Kasl. To samé čeká v tomto roce ostatních 13 krajů a tato šílenost bude rozčleněna do tří etap.

Volba krajské radní Marie Málkové, která má na starost školství, se nelíbí některým učitelům Pardubického kraje. Část pedagogů udivilo, že krajská ministryně školství je původním povoláním zdravotní sestra. Podle ředitele pardubického gymnázia Josefa Kubáta prý v celé krajské radě není nikdo, kdo pracoval ve školství. Podle vyjádření nové pardubické ministryně školství, která je zároveň starostkou Slatiňan, nemusejí být volení členové rady nutně odborníci. Radní se v tisku zastal i hejtman Roman Línek. Ten zastává názor, že krajský "ministr" nemusí být z oboru, podobně jako ministr zdravotnictví nemusí být lékař.

Ve středu byl v umývárně střední školy ve Stockholmu nalezen zastřelený mladík. Policie byla přivolána do budovy střední školy na stockholmském západním předměstí Bromma až kolem poledního. Násilí podobného typu je na švédských školách, kde je velmi přísně kontrolován zákaz nošení střelných zbraní, velmi ojedinělým jevem. O to větší znepokojení mezi veřejností vyvolala nedávná vlna přestřelek v metropoli.

Daleko zajímavější využití volného času v době pololetních prázdnin nabízí dětem z celé republiky sdružení Pionýr. Díky ní mohou jednotlivci i kolektivy získat speciální vstupenku, která jim zajistí bezplatnou či zlevněnou prohlídku 12 pražských muzeí, pražské Botanické zahrady a planetária. Vstupenka jim zajistí i účast ve finálových kolech soutěže Pionýrský sedmikvítek. Do Prahy se prý chystají celé výpravy dětí, autobusové zájezdy i svěřenci dětských domovů. Naopak chřipkové prázdniny vypukly od pátku do 31. ledna v základních a středních školách na Chomutovsku.

Žáci slovenských škol se pro změnu v tomto týdnu zapojili do vědomostní soutěže Eurorebus, která již několik let prověřuje znalosti několika desítek tisíc českých dětí ze zeměpisu, dějepisu a občanské nauky.

V Karlových Varech však mají žáci 9. tříd poněkud jiné zájmy, protože projevili největší zájem o studium na středních školách, zatímco učební obory je příliš nelákají. Mezi nejžádanější střední školy v kraji patří gymnázia, následovaná obchodními akademiemi. Obrovská poptávka je o studium na Střední hotelové škole v Mariánských Lázních i o Střední průmyslovou školu stavební v Lokti nad Ohří.

V sobotu nastoupil do pracovního poměru v Bílém domě George Walter Bush, kterému podle českého genealoga Jana Dročára v žilách proudí ”přemyslovská krev”. George Bush je prý potomkem anglického krále Jindřicha III, různých polských panovníků a také Vratislava II. z rodu Přemyslovců, prvního českého krále. Máme tedy po starosti a můžeme klidně oželet odchod ”naší Madly” Albright-Korbelové na zasloužený odpočinek. V brněnském dětském divadle Polárka při této slavnostní příležitosti uvedli téhož dne premiéru pohádky O víle Modřence a skřítku Fridolínkovi Prťavém, kde v hlavních rolí vystoupili posluchači herectví JAMU. Inscenace vypráví o dobrodružném putování skřítka Fridolínka za vílou Modřenkou, o falešné lásce kocoura Garibaldiho a úskocích zlé čarodějnice. Podobnost s předchozí událostí novodobých amerických dějin je ovšem patrně náhodná. Vždyť nejen ”krajan” Bush je ”náš”, ale i jeho poradkyně Condoleezza Riceová, jako ”nový trumf českého školství ve vládě USA”, prý trochu hovoří tou naší Czech language, neboť svého času sepsala diplomovou práci o roli Čs.lidové armády ve svazku Varšavského paktu.

To všechno tedy přinesl třetí týden ve školství.

Jan Marintz

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.