redakce: NÁRODNÍ DĚTSKÝ PARLAMENT

úterý 29. června 1999 ·

Děti ve věku 10 - 18 let diskutovaly nejen o problémech dětských práv a ekologie v Praze na ZŠ Úvoz. Organizátor akce: Duha ve spolupráci se sdružením Kruh
Hlavní organizátoři: Radka Čáslavová,Pavel Šidlichovský,Martin Haubelt, Barbora Frková, Johanka Pekařová
Účastníci: delegáti ve věku 10 až 18 let z nově vytvořených 35 regionálních parlamentů v celkovém počtu 93 
Název projektu: "Haló, tady dětská práva!!! Seznamte se, prosím…"
Hlavní cíle projektu:

  • Vytvořit síť regionálních parlamentů, napojených na místní a městská zastupitelstva
  • Realizovat myšlenky participace dětí a mládeže na rozhodování
  • Propagovat prosazování Úmluvy o právech dítěte na území ČR.
Po celoročním snažení, přesvědčování lidí, dokazování účelnosti, tvorbě mnoha listin, metodických materiálů apod. se nakonec podařilo završit projekt Sdružení DUHA s názvem "Haló, tady dětská práva!!! Seznamte se, prosím…" celostátní akci Národní dětský parlament. Tato akce proběhla v Praze a ke všeobecné spokojenosti organizátorů i velmi úspěšně.Dětští delegáti se sjeli v ZŠ Úvoz, kde byli ubytováni, dne 4. prosince 1998. Tichá domácká atmosféra maličké školy v podhradí se rázem změnila v hučící úl. Oproti předpokládanému počtu 150 účastníků se jich shromáždilo 93 a 23 regionálních organizátorů. Po večerní návštěvě Křižíkovy Fontány (sponzorované agenturou Orfeus) a vydatné večeři všichni ulehli ke spánku, aby mohli další den čile diskutovat nad závěrečnými dokumenty. Jen z "hlavního stanu", kde sídlil koordinační výbor se linul klapot klávesnic a bzučení tiskáren. Členové koordinačního výboru totiž až do svítání pročítali Pracovní listy, které přivezli delegáti vyplněné a vytvářeli tak pracovní materiály, které se staly podkladem pro závěrečné dokumenty NDP.Během sobotního odpoledne vznikla ve třech pracovních skupinách, moderovaných zkušenými pracovníky s dětmi a mládeží, neopakovatelná atmosféra. Děti ve věku 10 - 18 let diskutovaly jako o život a překvapivá byla i jejich informovanost zvláště v oblasti dětských práv a ekologie. V sobotu odpoledne bylo vytvořeno 6 vzdělávacích skupin na tato témata:
  • volný čas dětí a mládeže
  • dětská práva, práva žáka - seznámení, příklady
  • hry proti intoleranci a xenofobii, hry pro sebepoznání
  • práva v konfliktu - možnosti řešení porušování dětských práv
  • dětský parlament v evropském kontextu
  • základy ekologie a životního prostředí
Tyto pracovní skupiny vedly specializovaní odborníci na tyto oblasti (DCI, ANO, Brontosaurus, EAICY, Duha). Vzdělávací část pokračovala i v neděli dopoledne tak, aby všechny děti prošly všemi vzdělávacími bloky. Přes vysokou náročnost a časové vytížení se většina účastníků (dětských i regionálních organizátorů) zapojila aktivně do činnosti ve všech pracovních skupinách. Děti, ve shodě s hlavními organizátory, považují za důležité pro činnost dětských parlamentů v regionech informovanost a znalosti. Na základě této poptávky připravují organizátoři vzdělávací víkendový cyklus pro účastníky regionálních parlamentů.Program vzdělávací a diskusní byl doplněn zábavou, soutěžemi a hrami. Dne 5.12. přišel Mikuláš a kromě nadílek přinesl i soutěž v deskových hrách (sponzorované firmou Templum), tanec, zábavu na dětské diskotéce a počítačové hry a animační programy, čeho všichni využili k odreagování, bližšímu seznamování a odpočinku. Dne 6.12. proběhl regionální kulturní večer, kde se v soutěži "Nejlepší příspěvek" delegáti vzájemně informovali o zajímavostech z regionů a o možnostech využití volného času pro děti a mládež. Významné a spontánní byly výstupy dětí z parlamentů dětských domovů, kteří své příspěvky doplnily i hudební a taneční produkcí. Přístřeší tentokráte poskytl dětský klub Amfora za symbolickou cenu. Díky tomu byl večer doplněn i dětskými soubory (Silueta, Kytice, Rondo…), které dokázaly vytvořit svými poloprofesionálními výkony bouřlivou atmosféru.Konečnou tečkou za celým programem bylo hlavní jednání v Senátu ČR, kde byly po napínavé rozpravě schváleny oba závěrečné dokumenty (Volný čas dětí a mládeže, Dětská práva, práva žáka. Senát připravil pro děti prohlídku budovy Senátu i s průvodcem, výbornou svačinu a veškerý servis týkající se hlavního jednání v Rytířském sále. Na závěr byly děti seznámeny s dalším průběhem projektu a předběžně informovány o termínu dalšího Národního dětského parlamentu, který je odhadován na říjen roku 1999. Kruh sdružení dětí a mládeže, Senovážné nám. 24, 116 47 Praha 1, (místnosti č.108 nebo č.113).


Tel.: 24102-374, -231,-471, mobil 0603 438822
Fax : 24102-469,-375,
http://www.adam.cz/win1250/sdruzeni/strechy/zinf9836.htm
E-mail: prokes@duha.adam.cz

redakce

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.