redakce: Komenského muzeum slaví sto let

středa 30. června 1999 ·

Sto let existence oslavilo Muzeum J.A. Komenského velkou inventurou sbírek. Sto let existence oslavilo Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě velkou inventurou sbírek. Do konce roku zde budou k vidění nejzajímavější historické a umělecké předměty, jež instituce na moravsko-slovenském pomezí od konce minulého století shromáždila. Vedle historických zbraní z přelomu středověku a novověku a archeologických nálezů je nejvyhledávanější částí sbírkové retrospektivy soubor oděvů, předmětů a rekonstrukcí interiérů tak, jak existovaly na Uherskobrodsku v 19. století. "Chtěli jsme vytvořit mozaiku věrně zobrazující, jak se žilo," vysvětlil ředitel muzea Pavel Popelka. Zejména děti uchvacuje možnost vstoupit do domácnosti uherskobrodských měšťanů, pobýt ve světnici vesnické chalupy nebo potěžkat nástroje z hodinářovy dílny. Spolu s obřími velocipédy či mechanickými pokladnami nabízí kolekce i ukázky dnes už zapomenutého voskařství. Uherskobrodské Jubilejní krajinské muzeum bylo založeno u příležitosti stého výročí narození historika Františka Palackého na podzim 1898 a už od konce minulého století mělo oddíl věnovaný Komenskému. Právě komeniologické studie z něj v druhé polovině 20. století učinily evropsky známou instituci pod křídly UNESCO. Pro letošní rok připravuje muzeum předprázdninovou přehlídku uměleckých videosnímků o muzejnictví Musaionfilm. Na dnes už téměř legendární sjezdy světových komeniologů, kterých se v minulosti účastnili i Komenského potomci, naváže v říjnu další kolokvium. Výstavní "bombou" druhé poloviny roku by měla být výtvarná výstava Vzkříšení. Expozice akcentující duchovní rozměr lidského bytí by měla obsáhnout širokou plejádu českých umělců. Předpremiérou se v květnu stane pražská kolekce stejného názvu, ovšem v Uherském Brodě budou po prázdninách mezi jinými zastoupeni též Jiří Anderle, Miroslav a Olga Hudečkovi, Vladimír Komárek, František Ronovský a Cyril Urban.

redakce

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.