Dálkovou výuku nezvládají tisíce cizinců

úterý 24. listopadu 2020 ·

Bez ohledu na talent, nadání či osobní nasazení je pro děti cizinců neznalost české řeči bariérou, která je mnohdy v době distanční výuky odstřihává od vzdělávání. Podle neziskové organizace META, jež se na pomoc dětem cizinců zaměřuje, je takto ohrožených dětí několik tisíc. „Od března nebyly ve škole a nejsou v kontaktu s češtinou. A se začátečníkem je problém už to, se na dálku spojit. Učitelé jim například posílají úkoly, ale oni jim vůbec nerozumějí. A to jsou třeba osmáci,“ řekla Právu programová ředitelka neziskové organizace META Kristýna Titěrová. 


Kristýna Titěrová (youtube.com)
Přestože významnou část cizinců tvoří Slováci, ani ti i přes jazykovou blízkost, se neobejdou bez podpory. „Oproti jiným národnostem to mají snadnější třeba v přírodopise, dějepise, ale není to stoprocentní. Pro nás, kteří jsme vyrůstali v Československu, je ten jazyk známý, ale pro dnešní děti je to jako polština,“ vysvětlila ředitelka. 

V minulém školním roce docházelo na základní školy celkem 26 527 cizinců, což odpovídá 2,8 procenta z celkového počtu žáků. Nejvíce zastoupené byly děti ukrajinského původu (28 procent), následované Vietnamci (20 procent), Slováky (19 procent). 


Celý text naleznete v Právu

1 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...
24. listopadu 2020 v 10:56  

Tak si zopakují ročník, nemyslím si, že by to osmákovi, který nerozumí česky a je tutíž v celé řadě předmětů obtížně vzdělavatelný i za normálních okolností, mělo bůhvíjak ublížit.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.