Bez ohledu na talent, nadání či osobní nasazení je pro děti cizinců neznalost české řeči bariérou, která je mnohdy v době distanční výuky odstřihává od vzdělávání. Podle neziskové organizace META, jež se na pomoc dětem cizinců zaměřuje, je takto ohrožených dětí několik tisíc.
„Od března nebyly ve škole a nejsou v kontaktu s češtinou. A se začátečníkem je problém už to, se na dálku spojit. Učitelé jim například posílají úkoly, ale oni jim vůbec nerozumějí. A to jsou třeba osmáci,“ řekla Právu programová ředitelka neziskové organizace META Kristýna Titěrová.
|
Kristýna Titěrová (youtube.com) |
Přestože významnou část cizinců tvoří Slováci, ani ti i přes jazykovou blízkost, se neobejdou bez podpory. „Oproti jiným národnostem to mají snadnější třeba v přírodopise, dějepise, ale není to stoprocentní. Pro nás, kteří jsme vyrůstali v Československu, je ten jazyk známý, ale pro dnešní děti je to jako polština,“ vysvětlila ředitelka.
V minulém školním roce docházelo na základní školy celkem 26 527 cizinců, což odpovídá 2,8 procenta z celkového počtu žáků. Nejvíce zastoupené byly děti ukrajinského původu (28 procent), následované Vietnamci (20 procent), Slováky (19 procent).
Celý text naleznete v Právu
1 komentářů:
Tak si zopakují ročník, nemyslím si, že by to osmákovi, který nerozumí česky a je tutíž v celé řadě předmětů obtížně vzdělavatelný i za normálních okolností, mělo bůhvíjak ublížit.
Okomentovat