Jaroslav Mašek: 10 věcí, které vám neřekli o online výuce

středa 7. října 2020 ·

O čem nebo čím ale ve skutečnosti online výuka je a také čím není, jsou asi ty nejdůležitější otázky, které je dobré si položit a také na ně odpovědět. Teprve poté snáze poznáme její pravý význam a přínos. 


1. Online výuka je o odvaze 

- nebát se riskovat při naplňování strategie online pedagogiky
- vyzkoušet nové přístupy, formy nebo technologie 
- říkat učitelům nepopulární věci a chtít po nich dělat něco navíc 

2. Online výuka je o důvěře 

- vedení školy v učitele a tým připravující online výuku 
- učitelů v nastavenou školní strategii online vzdělávání 
- učitelů v žáky a sami v sebe 

3. Online výuka je zrcadlem

- zobrazující osobnost učitele
- ukazující učitelské kvality
- odrážející fungování školy 

4. Online výuka je příležitost

- změnit své návyky a začít učit jinak 
- k hledání řešení, nikoliv důvodů, proč to nejde 
- k vlastnímu rozvoji a zlepšování se 

5. Online výuka je radost 

- pokud ne, odrazí se to v kvalitě online vzdělávání a nakonec i na žácích a jejich práci 
- snažte si ji co nejvíc užít... 

A ještě jednu skutečnost je potřeba zdůraznit. Online výuka ze špatného učitele dobrého sama od sebe neudělá. Je velmi pravděpodobné, že učitelé, kteří odbývají prezenční výuku, budou stejně tak odbývat i výuku online. Podobně učitelé, kteří neumí správně komunikovat se žáky a ostatními učiteli ve škole, s nimi stěží začnou lépe komunikovat online. Pokud však pochopí opravdový smyslu online výuky, tedy to, čím je a čím není, mohli by se následně sami o změnu svého přístupu pokusit.Celý text naleznete zde

3 komentářů:

Tajný Učitel řekl(a)...
7. října 2020 v 15:12  

"Pokud však pochopí opravdový smyslu online výuky,..."

Tak by mne zajímalo, co že je henten opravdový smysl online výuky. Podle mne "smysl" a "online výuka" jsou protimluv, neboť online výuka na zš a sš je pro optimistickým odhadem 85% žactvy nesmyslná.

Eva Adamová řekl(a)...
7. října 2020 v 16:09  

Tentokrát s panem Maškem souhlasím, těch pět bodů vše velmi trefně vystihuje.

Silvie A. řekl(a)...
10. října 2020 v 8:30  

Ad 4) Online výuka není příležitostí o nic více (a o nic méně) než výuka běžná.

Po pravdě, ani v ostatní páně Maškových bodech za sebe neshledávám nějaký významný rozdíl mezi online a offline výukou.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.