Prymula: Pokud se situace rychle nezlepší, přijdou další zákazy. Masové akce nemohou v této situaci pokračovat

pondělí 21. září 2020 ·

Zakázat návštěvy v domovech seniorů, při vstupu do nemocnic třídit pacienty na negativní a potenciálně nakažené, omezit shromažďování většího počtu lidí. Epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula nastínil v rozhovoru pro Hospodářské noviny, jak by měla vypadat další opatření, která mají zpomalit šíření nemoci covid-19. "Masové akce nemohou v takto napjaté situaci pokračovat," říká Prymula. 


Roman Prymula (mzcr.cz)
Kapacita nemocnic podle Prymuly zatím dostačuje, nedá se ale vyloučit, že během týdne či dvou bude potřeba omezit preventivní vyšetření nebo plánované zákroky. Předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý v neděli v České televizi uvedl, že omezení péče o pacienty bez covidu bude nutné ve chvíli, kdy budou přibývat čtyři tisíce nakažených denně. 

Jarní italský scénář, kdy se tamní zdravotnictví pod náporem nemocných hroutilo, podle Prymuly snad nenastane. "Ale to za předpokladu, že všichni trochu přispějí svým dílem zodpovědnosti a aspoň po dobu jednoho měsíce budeme dodržovat opatření. Jinak nejde garantovat nic." 

Diskuse se podle Prymuly povede o režimu pro školy. Ve hře je i jejich uzavření a přechod na distanční výuku. "Měli bychom ale docházku držet minimálně na prvním stupni. Je nutné, aby lidé byli schopní chodit do práce." Kvůli zvyšujícímu se počtu nakažených je pravděpodobné, že se "poměrně významný počet" osob ocitne v karanténě nebo v izolaci. Dohromady s těmi, kteří by se kvůli zavřeným školám museli doma starat o děti, by to pro ekonomiku a životní úroveň lidí mohlo být neúnosné. 


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.