Psycholožka: Naše společnost sexuální obtěžování bagatelizuje. Řada mužů pokládá takové chování za normální

čtvrtek 27. srpna 2020 ·

"Vzhledem k tomu, jak se k tomu celá společnost staví a téma bagatelizuje, logicky vyplývá, že je celá řada mužů, kteří takové chování pokládají za akceptovatelné a opravdu si nemusí uvědomovat, že je to přes čáru. " říká psycholožka z Pedagogické fakulty Karlovy univerzity Irena Smetáčková, jež se zabývá sexuálním obtěžováním ve školním prostředí. Tématem rozhovoru pro online deník Aktuálně je sexuální obtěžování v autoškolách a obecně ve školním prostředí.Irena Smetáčková (iforum.cuni)
V rozhovoru zazní také tyto otázky a odpovědi:

Je obtěžování ve školním prostředí - kam pochopitelně spadají i autoškoly - něčím specifické? 

Výraznou asymetrií mezi člověkem v učitelské roli a tím ve studentské roli. Není to pouze v rovině, kterou známe třeba z pracovního prostředí - nadřízený versus podřízený, ale je tam navíc asymetrie věková a asymetrie založená na autoritě. To dělá pro toho, kdo je ve studentské roli obtěžován, celou situaci méně průhlednou, je obvykle obtížnější si uvědomit, že to, co se odehrává, je obtěžování. Tím pádem je i obtížnější se proti takové situaci vymezit.

Je to systémový problém? 

Je to systémový problém, není to záležitost jednotlivců a případně těch autoškol, kde se to stane. Můžeme za to my jako společnost, když tolerujeme, aby se o obtěžování dělaly nějaké vtípky, tak to celé vlastně shazujeme.

Kde začít hledat řešení? 

Z mého pohledu by systémové řešení mělo zcela jistě začínat v nějaké osvětě a kontrole toho, že součástí vzdělávání instruktorů bude prohlubování jejich kompetencí jednání s lidmi. Součástí toho je, že respektuji druhého, a když respektuji druhého, nemohu se dopouštět sexuálního obtěžování.Celý rozhovor naleznete zde
Další informace naleznete zde

8 komentářů:

Michal Komárek řekl(a)...
27. srpna 2020 v 11:39  

laimes

Přestaňte, prosím zahlcovat diskusi těmi pokusy o vtípky. Děkuji!

rváčkazvesela řekl(a)...
27. srpna 2020 v 20:01  

Na jedné straně je ten kdo "obtěžuje" a na druhé ta co si s tím umí poradit...nebo ne?:-)
Já jsem vždy radši, když se muž chová jako muž. Život je pak dobře "okořeněn".
Nebo jinak: Ve škole nám děvčata opravdu žádné nebezpečí nehrozí!!

Anonymní řekl(a)...
27. srpna 2020 v 22:05  

Je to oboustranná záležitost. Mě sexuálně obtěžovala kolegyně, byl jsem nucen změnit místo.

Zkušený učitel řekl(a)...
28. srpna 2020 v 3:58  

Pane Komárku, nikdo nebagatelizuje. Vztah k ženám si neseme každý z nás většinou z rodiny. Tyto problémy jsou důsledky i toho, že tradiční rodiny jsou všeobecně v krizi, včetně těch mezilidských. Nikdo se necítí za nic zodpovědný, vše se přehazuje jinam. Nejlépe na to udělat zákon, při nejhorším placený seminář. Jinak stejná psycholožka psala o mužských stereotypech. Patří k nim i ohled k "něžnému" pohlaví? Anebo jak já říkám, že slušnost není blbost. Byl to typicky nevhodně napsaný článek, kterými nás krmí bulvární novináři.

laimes řekl(a)...
28. srpna 2020 v 8:08  

Unknown,to já když jsem odbyl jednu takovou obtěžovatelku tak ta si postěžovala kamarádce na obci,že ji osahávám, ,načež se muži obtěžovatelky chlapi v hospodě smáli a on aby zachránil svou čest se rozhodl rozbít mi hubu

rváčkazvesela řekl(a)...
28. srpna 2020 v 10:32  

Bagatelizuje se daleko víc a závažnějších nepořádků - vedení skupiny(třídy) zastrašováním, ponižováním...na to jsou nejlepší učitelky - ženy a na neviditelnost znaků šikany, na to jsou nejlepší učitelé muži. Vím o tom dost!
Sama si svého vnuka "natrénuji" že se budou divit - to děcko to bude učitelce vysvětlovat latinsky. Je až nehorázné jak se na našich školách neřeší počátky šikany. Nakonec i její konce. Je to opravdu úděs. A kde jsou ti psychologové!?!Co s tím?

Zkušený učitel řekl(a)...
29. srpna 2020 v 8:06  

Většina škol nezveřejňuje svůj školní řád. Školní řád se nesmí omezovat jen na žáky! Ministerstvo školství musí dát direktivu a metodiku školám, jak má vypadat zveřejněný řád školy. V takto zveřejněném právním dokumentu deklaruje vedení školy práva a povinnosti všech subjektů podílející se na činnosti školy.

Zde bych se zastavil u časti zveřejněné ve školním řádě jedné brněnské školy:

Pedagogičtí pracovníci mají při výkonu své pedagogické činnosti právo:
a) na zajištění podmínek potřebných pro výkon jejich pedagogické činnosti, zejména na
ochranu před fyzickým násilím nebo psychickým nátlakem ze strany žáků nebo
zákonných zástupců a dalších osob, které jsou v přímém kontaktu s pedagogickým
pracovníkem ve škole
,
b) aby nebylo do jejich přímé pedagogické činnosti zasahováno v rozporu s právními
předpisy,
c) na využívání metod, forem a prostředků dle vlastního uvážení v souladu se zásadami
a cíli vzdělávání při přímé vyučovací, výchovné, speciálně-pedagogické
a pedagogicko-psychologické činnosti,
d) volit a být voleni do školské rady,
e) na objektivní hodnocení své pedagogické činnosti.

poste.restante řekl(a)...
30. srpna 2020 v 11:57  

Autoškoly?

Co to má společného se školou, kromě názvu?

Nebyl by nějaký článek o obtěžování žáků pedofilními kněžími na hodinách náboženství?
Když už tedy řešíme problematiku "komplexně".

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.