Současné snahy nejsou žádnou novinkou. Již před více než deseti lety usilovala o úplné zrušení státní závěrečné zkoušky skupina poradců při MŠMT. V posledních letech se pak téma dostalo do popředí, když jeden ze studentů Právnické fakulty Univerzity Karlovy spáchal po neúspěšných státnicích sebevraždu. Reportáž přináší iDNES.
Jana Kasaničová (ujep.cz) |
Podle ředitele Institutu ekonomických studií Martina Gregora studenti oceňují, že se mohou při přípravě na závěr studia soustředit více na problematiku, kterou si sami zvolili. „Na druhou stranu máme ohlasy, že není naše podoba zkoušky jednoduchá,“ dodal. Spolu se změnou koncepce zkoušky podle něj musela škola i zkontrolovat podobu ukončení jednotlivých předmětů v průběhu studia, aby znalosti dostatečně ověřovaly.
Jde zatím jen o první vlaštovky, změny v podobě závěrečných zkoušek ale zvažují i jiné školy. „Obecně mezi akademiky přibývá těch, kteří státní závěrečné zkoušky požadují za překonané, zejména jejich ústní část, a uvítali by jejich zrušení,“ uvedla mluvčí ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Jana Kasaničová.
Celý text naleznete zde
2 komentářů:
VŠ školy monology pěstovaly jen výjimečně. Aspoň co si vzpomínám. Možná moderní VŠ monology zavedly a teď od nich ustupují. Doba se mění.
Ještě v titulku chybí buržoazní přežitek a bude to dokonalé. Žádný řádný argument, jen dojmy.
Pane Vaňku, přece víte, že pro aktivisty všeho druhu a barev jsou přežitkem přijímačky na SŠ, současná podoba maturit a nyní i státnice. Asi si u všech těchto klíčových událostí v životě mladého člověka jen tak pokecáme (nezávazný dialog). A budou všichni spokojeni. Až na zaměstnavatele, protože nikdo z absolventů nebude nic umět. Jen nádherně diskutovat.
Okomentovat