Klíčová je nová úprava věkové hranice. Do jeslí na rozdíl od stávajících dětských skupin budou děti moct chodit nejdéle do 31. srpna následujícího roku poté, co oslaví třetí narozeniny. Starší děti mají podle Maláčové nastoupit do školky. Tam ale nemusí být místo, proto tyto novinky podle pirátské místopředsedkyně Olgy Richterové nemusí v praxi fungovat. "Hrozí, že dnes již přetížené školky nedokážou pojmout děti ze zrušených dětských skupin a rodiče je nebudou mít komu svěřit," uvedla v reportáži Hospodářských novin s tím, že podle ní by jesle a dětské skupiny i pro starší děti měly fungovat vedle sebe. Omezení věku dětí v jeslích kritizuje i ODS a TOP 09.
Daniela Celerýnová (linkedin.com) |
Kritiku sklízí také novinka týkající se personálu jeslí. Ve stávajících dětských skupinách mohou o děti pečovat sociální pracovníci, zdravotníci či pedagogové. A počítal s tím i návrh novely, který ministerstvo práce poprvé předložilo v roce 2018. Na poslední chvíli ale potřebnou kvalifikaci omezilo pouze na lidi, kteří mají alespoň minimální zdravotnické vzdělání.
Nového nastavení se obává šéfka Asociace provozovatelů dětských skupin a mikrojeslí Daniela Celerýnová. "Neumíme si představit, jak zdravotníky seženeme a zaplatíme," uvedla. je jich málo," poznamenává Veselá.
Celý text naleznete zde
1 komentářů:
Co takhle věnovat něco z těch eu miliard namísto na tablety na stavbu nových školek, jak se to chystají udělat třeba na Slovensku?
Okomentovat