Manuál ministerstva školství vymezil rizikové skupiny po otevření škol

sobota 2. května 2020 ·

Ministerstvo školství zveřejnilo manuál pro fungování znovu otevřených škol. Obsahuje i vymezení rizikových faktorů u zaměstnanců školy a návodu, jak postupovat:Rizikové faktory: 

1. Věk nad 65 let s přidruženými chronickými chorobami.
2. Chronické onemocnění plic (zahrnuje i středně závažné a závažné astma bronchiale) s dlouhodobou systémovou farmakologickou léčbou.
3. Onemocnění srdce a/nebo velkých cév s dlouhodobou systémovou farmakologickou léčbou např. hypertenze.
4. Porucha imunitního systému, např.

a) při imunosupresivní léčbě (steroidy, HIV apod.),
b) při protinádorové léčbě,
c) po transplantaci solidních orgánů a/nebo kostní dřeně,
5. Těžká obezita (BMI nad 40 kg/m2 ).
6. Farmakologicky léčený diabetes mellitus.
7. Chronické onemocnění ledvin vyžadující dočasnou nebo trvalou podporu/náhradu funkce ledvin (dialýza).
8. Onemocnění jater (primární nebo sekundární).

Co dělat v případě, že zaměstnanec školy patří do rizikové skupiny 

Do rizikové skupiny patří zaměstnanec školy, který osobně naplňuje alespoň jeden bod uvedený výše nebo pokud některý z bodů naplňuje jakákoliv osoba, která s ním žije ve společné domácnosti.

Doporučuje se, aby zaměstnanci zvážili tyto rizikové faktory, pokud se na ně vztahují, a v případě přítomnosti ve škole musí věnovat zvýšenou pozornost při ochraně svého zdraví.

Ředitel školy zajistí důsledné dodržování hygienických doporučení pro provoz školy a organizaci pobytu žáků ve škole.

Zaměstnanci, včetně zaměstnanců náležejících do rizikové skupiny, i nadále plní své pracovněprávní povinnosti vyplývající z pracovněprávního vztahu.

Je-li to organizačně možné, může ředitel školy zaměstnancům patřícím do rizikové skupiny, kteří přichází při výkonu práce do přímého kontaktu s větším množstvím dalších osob, umožnit na jejich žádost úpravu způsobu výkonu pracovních povinností, a to například zajištěním efektivnějších ochranných pomůcek nebo pověřením úkoly souvisejícími se zajištěním vzdělávání na dálku.

Není-li taková úprava pracovních povinností organizačně možná, tak by měl zaměstnanec doložit, že patří do rizikové skupiny (potvrzením od lékaře), a v návaznosti na to se lze se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí neplaceného volna (pracovního volna bez náhrady mzdy nebo platu).Další materiály MŠMT naleznete zde

6 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...
2. května 2020 v 18:40  

Máte-li doma člověka s těžkou nemocí, máte smolíka. neplacené volno. To bude super.

Unknown řekl(a)...
2. května 2020 v 19:05  

Znamená to redy, že pokud mám v domácnosti osobu nad 65 let s onemocněním srdce, mohu nebo bych raději neměla posílat své dítě do školy?

Ivo řekl(a)...
2. května 2020 v 20:12  

Jak mě se to jeví jako nezávislému pozorovateli:

cca 40 % pedagogů-důchodců zvažuje odchod na hodinu, aby neohrozili nejenom sebe, ale především svou rodinu (nakažením, finančně...)
Už tak zdecimovaný stav pedagogů díky nezájmu státu za posledních 30 let dostane poslední "ránu do vazu".
Na ochranné pomůcky (respirátory, rukavice, desinfekce, štíty a obleky zapomeňte, nikdo Vám je nezajistí!!
Měli byste si vzít příklad ze sousedního Slovenska, tam mají všech pět pohromadě...
Osobně doporučuji při sebemenším nátlaku ze strany "demokratického" establishmentu dát hromadou výpověď.

Mlhanina řekl(a)...
2. května 2020 v 21:08  

Za to, že jsem riziková, po víc než 40 letech praxe v mateřské škole - dostanu neplacené volno. Děkuji pěkně. Proč nám nenechají alespoň tu nemocenskou?! Jinak mám jít mezi 28 dětí na 6 hodin v úzkém kontaktu s respirátorem, který mi stát ani nezajistí. Každý kdo si přečte "manuál" pana ministra ví, že ve školkách to je o něčem jiném. Učitelé jsou druhá nejohroženější skupina. Proč asi podle manuálu nemůžeme na vycházky s dětmi mimo areál školky? Asi to není bezpečné.
Když onemocním a přežiju, nikdo mi nic nedá, nemoc z povolání neuzná,protože je to DOBROVOLNÉ a vše bylo na mém uvážení.
Lituji ředitele, protože po prázdninách budou stavy doplňovat lidmi z ulice. Neohrozím sebe ani svou rodinu. To už je bezpečnější sednout si za kasu do Lidlu za stejné peníze.

Mlhanina řekl(a)...
3. května 2020 v 20:55  

Toto řekl Babiš v dnešním rozhovoru na TNCZ

"Vše je dobrovolné. Rodiče mohou a nemusí poslat děti do školy. Učitelé nemusejí jít učit, pokud jsou v rizikové skupině," vysvětluje premiér. Učitelé, kteří do práce nenastoupí, by ale nemuseli mít nárok na žádnou finanční podporu, museli by si brát neplacené volno. "Přiznávám, že v tom jasno nemám. Proberu to ale s panem ministrem," potvrdil, že nechce nechat nikoho bez peněz.

Přece nemůžu za to, že jsem v rizikové skupině. Třeba se to změní. Budu doufat.

tyrjir řekl(a)...
3. května 2020 v 23:20  

Před chvílí byl ministr školství Plaga ve Střepinách v TV NOVA. V současnosti chybí podle TV Nova v základních a středních školách 10 tisíc učitelů a 20 procent učitelů je důchodového věku. Na přímou otázku redaktorky, z jakého důvodu mají být ohrožení učitelé, pro které se nenajde jiná práce než prezenční výuka ve třídě, vyzývání k podání žádosti o NEPLACENOU DOVOLENOU odpověděl ze jde o důsledek rozhodnutí epidemiologů. Za tuto nehoráznost by měl podle mne být ministr školství bez zbytečného odkladu předsedou vlády, ostatními ministry, odboráři, zřizovateli, učiteli a řediteli škol, rodiči a Parlamentnem České republiky povolán k zodpovědnosti.

J.Týř

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.