Videonávody pro výuku matematiky na 2. stupni

sobota 4. dubna 2020 ·

Výuka matematiky na 2. stupni ZŠ online? V době karantény je to nutnost. O tom, jak točit videonávody píše Václav Nádvorník, zástupce ředitele na ZŠ Londýnská v Praze. Autor vyučuje předměty Matematicko fyzikální základ a ICT a vlastní vidoenávody natáčí od roku 2008. Blog SYPO přináší shrnutí Nádvorníkova webináře a doporučené odkazy.
„Jen podle videonávodů se určitě učit nedá. Mohou být ale efektivní součástí výuky, jedním z nástrojů, ke kterým se můžeme kdykoli v budoucnu vrátit. A samozřejmě významně pomáhají v aktuální situaci při distanční výuce,“ vysvětluje hned v úvodu dalšího webináře projektu SYPO Václav Nádvorník.

Výukových podkladů je na internetu opravdu hodně. Společně jsme se podívali na několik kanálů a stránek autorů, jejichž tvorbu považuje lektor za nejlepší nebo něčím ojedinělou. Seznam doporučených odkazů pro výuku matematiky na 2. stupni ZŠ naleznete pod textem.

„Osobně rád a na prvním místě doporučuji „klasiku všech klasik“ v rámci online vzdělávání, kterou je pro mě Khanova škola. Ta má i jako jedna z mála svůj vlastní web. Všechna videa – nejen pro matematiku, ale i další předměty – jsou navíc již dostupná v českém jazyce. Když se podíváme do českého prostředí, za zhlédnutí určitě stojí videa Marka Valáška – „Matematikátora“. Ten se zaměřuje především na videonávody pro výuku matematiky na SŠ a VŠ, zpracovává ale také téma přijímacích zkoušek na SŠ a obecně učivo 9. ročníku. Stovky videí v uvolněné formě, která je žákům i studentům blízká, nabízí na svém YouTube kanálu také Tomáš Chabada. Dále jsem zmínil portál Dostudujte.cz nebo YouTube kanál Petra Kaššáka, který v posledních dnech natočil a uveřejnil obdivuhodné množství nových příspěvků,“ inspiruje lektor webináře.

A na co si dát při natáčení videonávodů pozor popisuje Václav Nádvorník v příspěvku Jak na videonávody na svém YouTube kanálu… „Videonávody točím 12 let. Vyzkoušel jsem různé techniky, například záznam obrazovky, natáčení tabule i další, ale nyní, v době domácí výuky, používám jednoduše flipchart a černou fixu. Celkově je důležité dbát na dobré osvětlení, psát čitelně a dostatečně velkým písmem i mluvit pomalu. A pozor na zaostření,“ nabádá.


Další informace naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.