Rodiče, neskrývejte negativní emoce, děti je stejně vycítí, varují vědci

pondělí 27. dubna 2020 ·

Být rodičem je často obtížné a v době pandemie koronaviru, kdy mnoho lidí zůstává se svými dětmi v domácnosti a u toho ještě pracuje, to platí dvojnásob. Pokusy zachovávat před potomky za všech okolností chladnou hlavu ale nebývají správným řešením. Poukazují na to závěry nové studie, která vyšla v odborném časopise Family Psychology a o které píše i zpravodajský web stanice CNN. Informuje online deník Aktuálně."Pokud jste vystresovaní a předstíráte před dětmi, že jste úplně v pohodě, je to k ničemu, protože to na vás stejně poznají a na základě toho reagují," vysvětlila jedna z autorek studie, Sara Watersová z Washington State University. Další z výzkumnic, dětská psycholožka Jenny Radeskyová z University of Michigan, dodala, že děti dovedou z chování dospělých velmi dobře číst i nonverbální projevy.

"Zjištění výzkumu naznačují, že se emocí nezbavíte tím, že je budete potlačovat. Emoce vám totiž stejně zůstanou pod kůží a projeví se v činnosti vašeho srdce a nervového systému. Ve stresové situaci pak na své děti přehnaně reagujete nebo na ně rovnou křičíte," přiblížila Radeskyová... 

Radeskyová doufá, že si z výsledků výzkumu rodiče odnesou ponaučení, že s emocemi je nutné pracovat, přestože jsou negativní. "Pokud své pocity přijmete, budete blíž k tomu, aby se problém, který vás stresuje, vyřešil. Když děti uvidí, že se s emocemi snažíte zdravým způsobem vyrovnat a že se vám to daří, tak se od vás tyto strategie samy naučí," vyzdvihla psycholožka.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.