Učitelé ladí výuku na dálku a české rodiny občas paralyzuje objem domácí práce

pondělí 30. března 2020 ·

„Minulý týden jsme nad domácími úkoly trávili skoro šest hodin denně,“ říká pod podmínkou anonymity matka jednoho z šesťáků pražské Základní školy Františky Plamínkové. Zadání ze španělštiny přepisovali do internetového překladače a chlapcovy odpovědi posílali známému ke kontrole. „Synovi občas padá hlava únavou a skučí, že už nemůže,“ říká žena, jejíž zkušenosti sdílejí i další rodiče, a to nejen z „prestižních“ státních či soukromých škol. Děti dostávají úkoly nejen z profilových předmětů, ale i z výtvarné či hudební výchovy, nebo dokonce z kroužků. Reportáž přináší týdeník Respekt.„Dětem kvůli krátkodobému přerušení výuky neuteče vůbec nic. Bylo by dobré, kdyby se všichni trochu uklidnili a zvolnili,“ říká Miroslav Piňos, ředitel Pedagogicko-psychologické poradny v Bruntále. „Děti by teď měly v první řadě opakovat, co se už naučily: pracovních listů je plný internet a školy je mají běžně k dispozici. Toto není vhodná doba na novou látku,“ říká Miroslav Piňos, který se sám podílí na roznosu materiálů do škol, jejichž žáci nemohou pracovat s počítačem.

„Na prvním stupni je potřeba pořád dokola opakovat základní věci: psaní, čtení, počty. Pokud přece jen musí dojít na nové učivo, dětem stačí během dvaceti minut vysvětlit, jak se – například – sčítá a odčítá pod sebou, a pak to s nimi tři dny ve dvacetiminutových blocích procvičovat,“ domnívá se šéf poradny, která v mnoha případech slouží jako korektiv spolupráce mezi rodiči a školou. „Když si představím, že by moje malé dítě mělo sedět čtyři hodiny u obrazovky, nejpozději po dvou hodinách ho odtamtud vyženu. Principem kvalitního vyučování je zpětná vazba – učitel na dálku nepozná, jestli ho dítě vnímá a látce rozumí,“ uzavírá Piňos.


Celý text naleznete v týdeníku Respekt

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.