Ředitel základní školy: Musí to dávat smysl učitelům, rodičům i žíkům. Jinak se systém rozpadne

pondělí 30. března 2020 ·

„Máme hrozně rozumné rodiče,“ říká ředitelka základní školy Jana Churáčková na vysvětlenou, čím to je, že nepůsobí vynervovaně. „Když se na něco ptají, tak velmi věcně, nikdo neventiluje žádné hrubé emoce.“ A její škola jim pochopení oplácí. „Mají svých starostí dost, tak to s výukou nehrotíme, méně je někdy více.“ Učitelé s rodinami komunikují přes web školy, každá třída tam má svou stránku, úkoly se tam objevují jednou za týden. Mají každý svůj styl i formát a tuto volnost škola učitelům ponechala. „Různost přístupů není na škodu,“ vysvětluje ředitelka. Reportáž o roli ředitele v současné situaci přináší magazín Rodiče vítáni.„Toto je pro učitele zcela nová situace. Jejich práce se obvykle odehrává úplně jinak, jsou to performeři, a teď se mají uklidit za počítače. Navíc dostává na frak pravidlo seniority, mladší mají náskok, a leckterý žák toho o IT bude vědět víc než učitel. Pro některé to není komfortní situace,“ říká Jiří Sehnal ze základní školy T. G. Masaryka ve Svitavách. Používá často slovo smysl a smysluplnost. Smysl to musí dávat učitelům, rodičům a žákům, jinak se systém rozpadne.

V Sehnalově škole zvolili sjednocení, vytvořili týmy a učitelé s vedením dali dohromady postup pro celou školu. „Na prvním stupni komunikujeme s rodiči, na druhém se žáky, a zřídili jsme koordinátora. Děti dostávají úkoly v týdenních dávkách, a jen ty esenciální. Pracuje se v Google Classroom, ale na co nejjednodušší úrovni,“ vysvětluje Sehnal.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.