Masaryk toužil po vlivu a moci, byl prohnaný a ovládal propagandu, tvrdí historička

úterý 10. března 2020 ·

Představa, že byl Masaryk jen filosof s vysokými ideály, je zavádějící. Velmi dobře ovládal propagandu, říká americká historička Mary Heimann, které deset let po anglickém originálu vychází v češtině kniha Československo: Stát, který zklamal. Selhal ve smyslu experimentu, kterým chtěl být. Měl to být multinárodnostní a liberální stát, kterým se mu kvůli nacionalismu nepodařilo zůstat, míní. Rozhovor přináší DVTV.


Celý rozhovor ke stažení naleznete zde

4 komentářů:

Silvie A. řekl(a)...
10. března 2020 v 10:12  

Měl to být multinárodnostní a liberální stát

Americká historička ... jak to říci slušně ... se mýlí.

laimes řekl(a)...
10. března 2020 v 15:27  

MĚLO TO BÝT TAKOVÉ MALÉ MILÉ RAKOUSKO-UHERSKO TEDA ČESKO-SLOVENSKO,
ALE NĚJAK SE NEZADAŘILO

Petr Portwyn řekl(a)...
10. března 2020 v 16:46  

Kdyby neovládal propagandu, tak by se mu nepodařilo vytvořit Československo. Plky o filosofovi na trůně znějí hezky, ale reálná politika vypadá jinak.
Mimochodem kdyby propagandu neovládal Havel, taky by se mu nepodařilo být 4x presidentem...

Masaryk byl prostě úspěšný prezident, který vytvořil jediný demokratický stát v prostoru střední Evropy. Bohužel mu doba nepřála, zejména kvůli německému nacionalismu. Představa, že by se ČSR dala vybudovat podle nějakých multikulturních zásad amerických "liberálů z východního pobřeží" je - s prominutm - směšná.

Petr Portwyn řekl(a)...
10. března 2020 v 16:50  

Jo a ukažte mi presidenta, který netouží po vlivu a moci. To zas někdo objevil Ameriku :-)

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.