Speciální osvětlení ve třídách pomáhá. Žákům se rázem zlepšil prospěch

středa 8. ledna 2020 ·

Stačilo málo: našroubovat do školních lustrů speciální žárovky, které vydávají světlo podobné tomu dennímu. Výsledky studentů šly okamžitě nahoru. Dopadali líp v testech a na vysvědčení měli mnohem hezčí známky. „Žákům se v učebnách mnohem lépe pracovalo. A nejen jim. V první fázi, když ještě nebylo osvětlení všude, mířili do místností s těmito světly i kolegové z učitelského sboru. Opravovali tam třeba písemky,“ hodnotí přínosy takzvaného pro-kognitivního světla, které se na jeho škole testovalo, ředitel Gymnázia Na Pražačce Martin Kašpar. Výsledky podle něj celou školu naprosto ohromily. Reportáž přináší Deník.Lenka Maierová (cvut.cz)
Podle Lenky Maierové z Českého vysokého učení technického v Praze, která pilotní projekt vedla, se nové lustry osvědčily hlavně v zimních měsících. Tedy v době, kdy žákům chybí přirozené denní světlo. „Když jsme porovnali známky na vysvědčení před a po instalaci, zjistili jsme statisticky významné rozdíly,“ řekla. Výkonnost studentů se podle ní zlepšila o deset procent.

Vedení resortu školství proto nyní uvažuje o tom, že zavede speciální osvětlení i v dalších třídách po celé zemi. „Považujeme to za součást zavádění nových metod výuky,“ potvrdila Deníku mluvčí úřadu Aneta Lednová.


Celý text naleznete zde

3 komentářů:

Lenka Pokorná řekl(a)...
8. ledna 2020 v 16:01  

"...ředitel Gymnázia Na Pražačce Martin Kašpar. Výsledky podle něj celou školu naprosto ohromily"

1. Smrdí to těžce tím, že pan ředitel dělá firmě PR.
2. Na základě vyjádření jednoho ředitele budeme všichni blbnout? No to snad neee!!!

Q. E. D. řekl(a)...
8. ledna 2020 v 16:02  

To bude nějaká bohatá škola, že má ve třídách lustry. My máme jen obyčejná zářivková svítidla. 😢

Q. E. D. řekl(a)...
8. ledna 2020 v 16:07  

Ty náklady budou šílené, protože na webu https://www.spectrasol.cz/ není ani jedna zmínka o cenách produktů. 🤔

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.