Jan Rychlík: Evropa už možná nebude "bílá" a křesťanská

sobota 28. prosince 2019 ·

„Historici se nemají pokoušet předpovídat budoucnost, protože se většinou netrefí. O jednu prognózu budoucnosti Evropy se však přesto pokusím. Je možné, že i dnes stojíme na prahu velké migrační vlny. Proces započal již dávno a je spojen s rozpadem koloniálních říší na přelomu padesátých a šedesátých let 20. století, kdy část obyvatel nových samostatných států odcházela za lepším životem do někdejších metropolí. Od počátku 21. století migrační pohyb zesílil v důsledku válek, revolucí a rozpadu státních struktur v zemích Blízkého a Středního východu a Afriky. Co se s tím dá dělat? Upřímně řečeno: téměř nic,“ píše historik Jan Rychlík pro Hospodářské noviny.Jan Rychlík (ff.cuni.cz)
Rychlík pokračuje: 

Zabránit tak mohutnému migračnímu pohybu není v lidských silách. Výzvy k utěsnění hranic Evropské unie jsou určeny spíše pro veřejnost, protože v praxi jsou neproveditelné a politici to dobře vědí. Mořská hranice EU je příliš dlouhá a strážit se nedá, vedle toho mezinárodní mořské právo neumožňuje zakázat trosečníkům vylodění, jestliže by byl jinak ohrožen jejich život. Výzvy, aby byli tito trosečníci posíláni "hned zpět", jsou iluzorní: nemají doklady, neví se, jaké mají občanství, a proto je žádný stát nepřijme.

Dnes ještě nemůžeme říci, kam nás migrace zavede a jak dlouho bude trvat. Nepochybně půjde o dlouhodobý proces, který může trvat několik desítek let, možná i déle. Možná za sto či dvě stě let Evropa a Severní Amerika už nebude "bílá" a ani zde nebudou převládat křesťanská náboženství. Civilizační centrum se pak také možná přesune z Evropy a Severní Ameriky třeba do východní Asie, která se stane ekonomicky nejrozvinutější částí světa. Kdo ví?


Celý text naleznete zde

9 komentářů:

Tajný Učitel řekl(a)...
28. prosince 2019 v 21:06  

Včera bylo pozdě.

Ivo Mádr řekl(a)...
28. prosince 2019 v 21:11  

Tajný Učitel

Fandíte zeleným mužíčkům?

laimes řekl(a)...
29. prosince 2019 v 5:16  

chodim na hokej a tam je vždysky pár fantomasů nebo avatarů a v sektoru penzistů spousty rudochů a chodí i jeden japonec

tyrjir řekl(a)...
30. prosince 2019 v 0:38  

Pokud je mi známo, civilizační centrum je v Africe, kde je počátek lidského rodu. Teprve po egyptské, sumerské, indické, čínské atd. kultuře vznikly v Řecku první městské státy a následně tzv. Římská říše. Vznik křesťanství a islámu je, pokud vím, jako sociální konstrukt spojen s beznadějí, kterou lidé prožívali v otrokářské společnosti. Židé i křesťani byli zpočátku vražděni, ale když vládcové poznali, že křesťanská pokora jim je užitečná, přijali ho v Evropě postupně jako státní náboženství. Evropa nebyla nikdy zcela bílá, zcela křesťanská a nebyla ani trvalejším pozitivně civilizačním hegemonem. Byla a je spíš docela krátkou historickou epizodou, která se kromě mnoha dobrého dopustila i ničení jiných civilizací a "přinesla" světu i dvě světové války...

Ten pan historik hovořící k nám z "bakalovského plátku" má tu svou "prognózu", nebo možná spíš imigrantskou propagandu, myslím, z více významných důvodů docela popletenou a možná i docela prostoduše účelově uzpůsobenou. Možná to bude tím, že z české kotliny ani od Ženevského jezera není tak dobrý výhled jako například z vrcholku Himalájí. Alespoň na ten Mont Blanc kdyby si vylezl, nemusel by, myslím, mít tak těsné klapky na očích.

J.Týř


tyrjir řekl(a)...
30. prosince 2019 v 0:46  
Tento komentář byl odstraněn autorem.
tyrjir řekl(a)...
30. prosince 2019 v 0:50  

Židé i křesťani byli zpočátku vražděni, ale když vládcové poznali, že křesťanská pokora a poddajnost jim je užitečná, přijali mnohde v Evropě křesťanství postupně jako "státní" náboženství. Od toho se v 18. až 20. století z rozumných důvodů (v důsledku mnohých nedobrých církevních (zlo)činů) postupně ustoupilo....

tyrjir řekl(a)...
30. prosince 2019 v 14:19  

Rozvrat Západu - Alexander Tomský

Začal rozpad Evropy svoláním generálních stavů v Paříži roku 1789, dobytím Bastilly, nebo snad výstřelem v Sarajevu a první sebevražednou válkou, která smetla evropská i koloniální impéria, zasela konečné náboženské pochyby a zahájila hledání nové legitimity (a světského náboženství bez Boha) v kolektivním fašismu a komunismu? Jakou roli hraje Osvětim v dnešním existencionálním zmatení Německa, jež v roli nové morálky a soudce do značné míry svou ideologii neomezeného přistěhovalectví a likvidace vlastního národa diktuje ostatním státům v Evropské unii?

A co způsobil fenomén tzv. kulturní revoluce 60. let, kdy se vzbouřila středostavovská mládež a smetla jakž takž ještě přežívající tradiční normy odvozené z křesťanství a nahradila je sekulární ideologií „totální rovností, bojem za osvobození jednotlivce i menšin, multikulturalismu a frontálním útokem proti společenské autoritě i hierarchii, rodině, národu a historické tradici”. (Aleš Valenta, Německo: Mýtus a realita)...

Západní krize k nám zatím doléhá jen ozvěnou. Pod vlivem této vládnoucí ideologie se rozštěpila společnost. Na veřejnosti i v soukromí a zejména na internetu se lidé chovají stále iracionálněji, vyjadřují se extrémně a vulgárně, každodenní zprávy vyvolávají zuřivé výpady, politické názory nesmiřitelně rozdělují rodiny i přátele. Média i ta kdysi vážená pro svou objektivitu jsou sektářská, argumentují výlučně k povzbuzení svých přívrženců a hecování nepřátel. Povstal Babylon...

Naše poněkud přihlouplá demokracie stále ještě věří v romantiku života, v úžasnou odlišnost muže, ženy a dítěte, původ veškeré poezie. Hrozí nám, zvláště v Evropě, oligarchie pedantů, kteří ve jménu Unie a sjednocování života chtějí vše srovnat. A protože logika a jasné myšlení upadají, obávám se, že milionům lidí nezbude nic jiného, než se řídit svým instinktem. Tak jako u zvířat, bude ten pud správný. Otázka je, zda se nedají zastrašit...

https://www.novinky.cz/komentare/clanek/komentar-rozvrat-zapadu-alexander-tomsky-40289714?fbclid=IwAR1UpHumNeQ3fA1QiaLsKAoc62ZjibGf5ngk_6vCYaS8eDDuYqNZfODdcDA

x x x x x

Všímáte si, vážení přátelé české školy, jak se různé osoby snaží "vyhmátnout" podstatu toho, co se v současném světě děje, a jak přitom tápou? Co je to vlastně ten Západ? Ono tu někdy něco takového celistvě pozitivního bylo? Pokud ano, odkud kam, proč, jak a pro koho se to časově a prostorově počítá a měří? Mám dojem, že pojem Západ je docela hloupé a účelové klišé některých mocenských okruhů dosud plovoucích s klapkami na očích na tající kře své předstírané rádoby univerzální moudrosti...

tyrjir řekl(a)...
31. prosince 2019 v 11:33  
Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.
Michal Komárek řekl(a)...
31. prosince 2019 v 11:51  

Pane Týři, nechte toho SPAMování, prosím. Ten text tady prostě viset nebude. Přeji krásný rok!

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.